عضویت در خبرنامه الکترونیک
دبیر شورای عالی شهرسازی:

شهرداری ضوابط شهری را زیر پا نگذارد/میراث برخورد حقوقی کند

کد خبر: 80665
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۳۷ ق.ظ

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی درباره‌ی علت اجرایی نشدن مصوبات این شورا توسط شهرداری گفت: اگر شهرداری ضوابط میراث فرهنگی و ضوابط شهرسازی را زیر پا می‌گذارد باید با آن برخورد حقوقی شود

به گزارش نداي مردم، پیروز حناچی گفت: ما در شورای عالی شهرسازی پاسبان نداریم، ابزار ضابط قضایی هم نیستیم. وظیفه‌ی ما این است سندهایی که میراث تولید کرده به زبانی که شهرداری می‌فهمد تبدیل کنیم و این کار را کردیم. حالا اگر شهرداری ضوابط میراث فرهنگی و ضوابط شهرسازی را زیر پا می‌گذارد باید با آن برخورد حقوقی شود.

وی افزود: قوانین میراث فرهنگی از قوانین شورای عالی شهرسازی بسیار قوی‌تر است، لذا مسائل مربوط به شهرداری می‌تواند توسط بدنه حقوقی میراث مورد تحقیق قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این دوره همکاری بین میراث فرهنگی و شورای عالی شهرسازی دوره‌ای ماندگار خواهد بود. به دلیل اهتمام وزیر راه و شهرسازی، ارتباط خوبی با مجموعه میراث داریم، هرچند انتظار بیشتری می‌رود.

به گفته‌ حناچی، یکی از اصلی‌ترین وظایف شورای عالی معماری و شهرسازی، توجه به معماری بومی و غنی ایرانی است. ما در این دوره “کمیته فنی شماره سه” را ایجاد کردیم که صرفا در زمینه کیفیت معماری، ‌طراحی شهری و محدوده‌های تاریخی فعالیت می‌کند؛ محدوده‌هایی که لزوما ثبت ملی نیستند.

دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی با بیان این‌که از اولین دستورهای این دوره کمیته فنی شماره سه، شهر نراغ بود، تصریح کرد: این شهر یکی از پدیده‌هایی است که شهردار آن را در شورای عالی تشویق کردیم و این پدیده را مورد تایید قرار دادیم. هم‌چنین در شیراز، اصفهان، تبریز و شهرهایی که اثر ثبت شده جهانی دارند ‌تعهدات کنوانسیون میراث جهانی را بدون قید و شرط جایگزین طرح‌های توسعه عمران کردیم که این اقدامات تا به حال سابقه نداشته است.

دیدگاه کاربران