عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران:

حل معضل آلودگی هوا «ناشدنی» نیست/ آلودگی هوا را اقتصادی ببینیم

کد خبر: 80670
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۸:۴۵ ق.ظ

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: بدون شک آلودگی هوا را می‌توان یک مساله اقتصادی قلمداد کرد که هم از اقتصاد اثر می‌پذیرد و هم بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

به گزارش نداي مردم، حسین محمد پور زرندی گفت: هم‌اکنون ۷۰ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند که در ۱۰ سال آینده این میزان به ۸۰ درصد می‌رسد از این‌رو اقتصاد شهری از مهم‌ترین محورهایی است که باید در مورد این مهم بیشتر فرهنگسازی شود.

وی همچنین وجود درآمدهای ناپایدار را از معضلات مهم در جوامع شهری دانست و اظهار کرد: متاسفانه درآمد شهرداری‌ها وابسته به درآمدهای ناپایدار است بنابراین بررسی ایجاد درآمدهای پایدار نیز از دیگر موضوعات مهم در حوزه اقتصاد شهری است.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه اقتصاد شهری در ایران اقتصاد مظلومی است، گفت: اقتصاد شهری مهم است و باید به آن توجه ویژه شود.

وی در ادامه به بحث آلودگی هوا در کلانشهرها اشاره کرد و افزود: دانش اقتصاد شهری راهکار خروج از این مسئله را توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو می داند.

پورزرندی بیان کرد: بدون شک آلودگی هوا را می‌توان یک مساله اقتصادی قلمداد کرد که هم از اقتصاد اثر می‌پذیرد و هم بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد.

وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در مترو می‌تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد، گفت: با توجه به سهم عمده منابع متحرک در آلودگی هوای تهران مانند خودروهای فرسوده و موتور سیکلت‌ها توسعه سیستم حمل و نقل ریلی به عنوان روش بهینه انتقال مسافر یک گزینه اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: برای حمل معضل ترافیک و تبعات ناشی از این مهم حمل ونقل ریلی بیشترین کارآیی موثر و مستمر را در برابر انرژی مصرفی نسبت به سایر شقوق حمل ونقل ایجاد و همینطور کمترین آسیب به محیط زیست وارد می‌سازد.

وی تصریح کرد: حمل و نقل همواره یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر ساختار شهرها بوده اما در سالیان اخیر با گسترش انواع وسایل نقلیه موتوری و تغییرات فزآینده جمعیتی به یکی از اصلی‌ترین مشکلات شهرنشینی تبدیل شده است.

پورزرندی با بیان اینکه هرگونه برنامه ریزی برای شهرها می‌بایست در چهارچوب توسعه پایدار صورت گیرد، گفت: حمل و نقل پارامتری مهم و تعیین کننده در تمامی جنبه‌های حیات شهری است.

وی افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی شهرهای بزرگ امروزه هر گونه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری صحیح در جهت بهبود و تقویت سیستم حمل و نقل همگانی تاثیر مثبت و به سزایی در عملکرد سیستم حمل و نقل شهرها خواهد داشت.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه یادآورشد: موثرترین راه برای مقابله با آلودگی هوا به عنوان مهم‌ترین چالش پایتخت توسعه حمل ونقل عمومی به ویژه مترو است.

دیدگاه کاربران