عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس ستاد هماهنگی شورایاری های شهر تهران :

ضرورت تشکیل قرارگاه های فرهنگی در مساجد برای نیل به اهداف فرهنگی

کد خبر: 82063
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱:۵۳ ب.ظ

رئیس ستاد هماهنگی شورایاری های شهر تهران در نشست فصلی خود در جمع شورایاران،مدیران محلات،ائمه جماعات و هیات امنا مساجد منطقه ۲۲ در سخنانی گفت:اگر قائل به وجود مردم سالاری دینی در جامعه هستیم،تعارفات را کنار گذاشته و به عنوان نماینده و زبان مردم خواسته های آنها را پیگیری و با امانتداری گلایه های مردم آنها را به دستگاه های ذیربط منعکس نماییم.

به گزارش نداي مردم ، دکتر طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نقش موثر شورایاران در محلات خاطرنشان کرد: شورایاری یک نهاد اجتماعی و مدنی در راستای وظایف شورای اسلامی شهر تهران است و امید است روزی شاهد برطرف شدن موانع قانونی آن در سطح کشور باشیم تا به عنوان نهادی که از متن مردم و برای مردم برخاسته به همگان معرفی شود و شورایاران ضمن احصا نیازسنجی ها در محلات به عنوان مطالبه گر و مدافع مردم از نهادها و سازمان های مختلف پاسخ بخواهند و از ظرفیت شورایارای ها به عنوان فرصتی مناسب برای رسیدن به یک زبان مشترک و مهندسی رسیدن به اهداف مدیریت شهری در محلات استفاده کرد.

به گفته طلایی حوزه کاری شورایاری ها محدود به محلات نیست بلکه بر حسب ضوابط می توانند اخلاق مدارانه و امانت مدارانه با پیگیری مطالبات مردم بر عملکرد دستگاههای مختلف نظارت نمایند.

وی اضافه کرد:با توجه به مشکلات و محدودیت هایی که در کشور وجود دارد، اما نیروهای انقلابی برخاسته و تربیت شده از دل مساجد در مواقع لزوم نشان داده اند که با مدیریت خود می توانند کشور را به سمت یک حصار امن برده و به چنان قدرتی دست پیدا نمایند که هیچ قدرتی توان رویارویی و حرف زدن در برابر آن را نداشته باشد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران عملکرد دستگاههای اجرایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی را ضعیف عنوان کرد و گفت: اعمال مدیریت ها در مسائل فرهنگی و اجتماعی بر خلاف مسائل سیاسی، اجتماعی،اقتصادی و .. جامعه بایستی از پایین به بالا صورت گیرد و با در نظر گرفتن نقش مساجد و ظرفیت های مذهبی و الگوهای مرجع بر حسب تکلیفی که بر عهده ما گذاشته شده موازی کاری ها در حوزه فرهنگی را جمع نموده و به یک اجتماع نظر برسیم. ایجاد یک قرارگاه فرهنگی در مساجد با محوریت هیات امنای مساجد را در برنامه های فرهنگی قرار دهیم تا با بکارگیری قدرت نرم افزاری و کارکرد دینی جامعه در جهت حل مسائل فرهنگی و اجتماعی عمل نماییم.

وی عنوان کرد: با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب در بحث حل و فصل مشکلات فرهنگی جامعه باید به این مطلب رسید که کار فرهنگی حرکت و عمل فرهنگی می خواهد. کشاندن جوانان و نسل جوان جامعه به مساجد مصداق یک عمل فرهنگی است و در صورتی که در این راه موفق نباشیم تهاجم فرهنگی،جنگ نرم و شبیخون فرهنگی در جامعه رخنه می کند.آنچه در توان مدیریت شهری است اینکه سرمایه های گوناگون محلات را جمع و با استفاده از ظرفیت آنها در راه رسیدن به اهداف فرهنگی تلاش نماییم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان این مطلب که فعالیت سراهای محلات باید در راستا و مکمل کار مساجد صورت پذیرد،اظهار کرد:مسجد فضایی برای هماهنگی ها و برنامه ریزی های فرهنگی است و به عنوان پاتق های فرهنگی نباید تنها بنا به مناسبت ها و اعیاد مذهبی در طول سال فعالیت کنند. امروز فروپاشی خانواده تهدید جدی در جامعه است. امنای شورایاری ها باید با سیاست گذاری های لازم برای به سرانجام رساندن فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در محلات تلاش نموده و هر کاری که در محلات انجام می شود ختم به مسائل فرهنگی شود.

وی افزود: مدیریت محلی یک نهاد محلی است و شهرداری تهران تنها نقش پشتیبان و ناظر بر حسن اجرای فعالیت ها در سرای محلات است که با در نظر گرفتن معجزه حضور مردم در صحنه می توان با کمترین هزینه بیشترین بهره برداری را داشت.

در ادامه سردار طلایی ارتقا هماهنگی های بین بخشی و افزایش تعاملات با زیرمجموعه های شهرداری را خواستار شد و تصریح کرد: در بحث ارزیابی عملکرد اعضای شورایاری محلات فعالیت شورایاران توسط مردم و ستاد هماهنگی شورایاری شهر تهران رصد می شود و به عنوان کارنامه پایان سال نگاه مردم به حوزه فعالیتی آنها منعکس می شود.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین یادآور شد: ائمه جماعات،بسیج و اعضای شورایاری به عنوان سه ضلع موثر محلات وظیفه دارند که اولویت کارها را بر اساس مسائل فرهنگی و اجتماعی قرار دهند. متاسفانه دغدغه ها و مشکلات مالی سرای محلات مشکل ساز شده است و سرای محلات برای رفع و رجوع هزینه های جاری خود ناچار به برگزاری کلاس های آموزشی نموده اند. تلاش نماییم جمع محور عمل کنیم و اگر خود شورایاران در محلات با یکدیگر تمرین مشارکت نمایند،مردم نیز پای کار می آیند. تلاش کنیم در کنار هم و با هم عمل کنیم تا با مدیریت تهدیدات مختلف اجتماعی در محلات آسیب های اجتماعی نیز کاهش یابد.

دیدگاه کاربران