عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران:

اجازه افزایش جمعیت منطقه ۲۲ را نمی دهیم/ گسترش مترو از ملزومات توسعه این منطقه است

کد خبر: 82085
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶ ب.ظ

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران با تاکید بر این که سیاست های حوزه شهری در مورد منطقه ۲۲ مبتنی بر افزایش جمعیت نیست، از بازنگر طرح تفصیلی منطقه ۲۲ خبر داد و اظهار کرد: گسترش شبکه های مترو از ملزومات توسعه منطقه ۲۲ است.

به گزارش نداي مردم ، پژمان پشمچی زاده معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران  با اشاره به واکاوی دلایل شکل گیری منطقه ۲۲ تهران و بارگزاری های صورت گرفته در آن به انتقادهای صورت گرفته در مورد توسعه بلند مرتبه ها در این منطقه اشاره و اظهار کرد: اسناد این منطقه در دهه ۷۰ به نحوی شکل گرفت که باید جوابگوی سرریز جمعیت و توسعه جمعیتی دهه ۶۰ باشد. با نگاهی به طرح تفصیلی سال ۷۱ و طرح تفصیلی خاص این منطقه در سال ۷۸ می بینید که نقش منطقه ۲۲ با سقف جمعیتی حدود ۶۷۵ هزار نفر در قالب سکونتی است که باید به صورت بلند مرتبه سازی پاسخگوی نیاز شهروندان باشد، این در حالیست که در طرح تفصیلی فعلی جمعیت این منطقه را بر اساس ۴۰۰ هزار نفر برنامه ریزی کرده ایم.

وی با اشاره به سه مصوبه کمیسیون ماده ۵ در دهه ۷۰ خاطرنشان کرد: این مصوبه ها مجوز اسکان ۶۷۵ هزار نفر از جمعیت شهر را در قالب بلند مرتبه سازی به حوزه شهری می داده است. با تغییر سیاست ها این تعداد به حدود ۴۰۰ هزار نفر کاهش یافت. زیرا سیاست های جمعیتی در دهه ۷۰ تعدیل می شود و آنچه که در دهه ۶۰ تحت عنوان انفجار جمعیتی از آن نام می بریم متعادل می شود لذا برنامه ریزان شهری این عدد را تعدیل می کنند این در حالیست که جمعیت فعلی در منطقه ۲۲ حدود ۱۵۰ هزار نفر است.

معاون شهردار تهران با تاکید بر این که تمام مجوزهای ارایه شده در منطقه ۲۲ فراتر از پیش بینی های طرح جامع و تفصیلی نیست، گفت: لذا هنگامی که بر اساس اسناد بالا دستی حرکت می کنیم و زمینه سازی ای را نیز در دو دهه قبل داشته ایم باید واقعیت ها را ببینیم و بگوییم. نمی توان صرفا از بلند مرتبه سازی در منطقه ۲۲ انتقاد کرد بلکه باید دلایل آن را واکاوی کرد. شهر یک خودرو نیست که به محض فشار ترمز متوقف شود. بلکه باید دید در گذشته چه اتفاق هایی افتاده که به این نقطه رسیده ایم.

وی از بازنگری طرح تفصیلی منطقه ۲۲ خبر داد و خاطرنشان کرد: واقعیت های حال حاضر و برنامه ریزی سال های آتی ما را موظف کرده است که در نقش منطقه ۲۲ بازنگری های لازم را انجام دهیم و برای آن نسخه ای را در نظر بگیریم که برای شهر تهران نیز مفید به فایده باشد.

پشمچی زاده با تاکید بر این که سیاست های حوزه شهری در مورد منطقه ۲۲ مبتنی بر افزایش جمعیت نیست، عنوان کرد: باید تلاش کرد پالایش فعالیت ها به گونه ای انجام شود که نقش منطقه ۲۲ در حاشیه شهر تهران و در مجاورت دو کلانشهر به درستی ایفا شود. این منطقه از زیرساخت های فرامنطقه ای همانند دریاچه خلیج فارس و سه بیمارستان مهم برخوردار است اما در حوزه سرانه های آموزشی با ضعف مواجه هستیم که آموزش و پرورش باید پای کار بیاید. از سوی دیگر در سیاست های حوزه حمل و نقل توسعه مترو به عنوان یکی از ملزومات توسعه منطقه ۲۲ در نظر گرفته شده است.

دیدگاه کاربران