عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران :

لزوم ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای احداث پارکینگ

کد خبر: 82119
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۲:۴۶ ب.ظ

شهردار تهران گفت: در طول سال های گذشته همه چیز را در زیرساخت های اساسی شهر از حوزه جنوب شهر آغاز کرده ایم، به عنوان نمونه در ساخت مترو همیشه کار را از جنوب شهر شروع کردیم. این در حالی است که بررسی گذشته نشان می دهد همیشه پروژه های شهری از مناطق برخوردار آغاز شده و بعد در جنوب شهر با کندی پیش می رفته، به نحوی که مردم شمال شهر سال ها از این امکان استفاده می کردند اما مردم جنوب شهر بی بهره بودند.

به گزارش نداي مردم ، محمد باقر قالیباف، صبح امروز طی سخنانی در نشست صمیمی با دبیران شورایاری و مدیران محلات منطقه ۱۴ تهران تصریح کرد: تا پیش از این بعضی از موضوعات مهم و اساسی در شهر تهران وجود داشت که شاید باور نمی کردیم در دسترس ما باشد اما امروز آن کارهای نشدنی، اتفاق افتاده است. به عنوان نمونه اتوبان امام علی(ع) از جمله کارهایی بود که پیش از آغاز کار با هر کسی درباره آن مشورت می کردم، همه عنوان می کردند این باتلاقی است که اگر واردش شوید، معلوم نیست بتوانید از آن خارج شوید و هیچ کس توصیه نمی کرد که این کار را شروع کنیم.

وی با اشاره به اجرای پروژه هایی نظیر اصلاح اتوبان افسریه و امتداد آن به شهیدکلاهدوز، تملک و تعریض خیابان پیروزی و همچنین اتوبان آزادگان، ابراز داشت: طی ماه های پیش رو به دنبال آن هستیم که بتوانیم ادامه اتوبان آزادگان را از دولت آباد به گردنه تنباکویی و اتوبان شهید شوشتری متصل کنیم تا به این وسیله بار عظیمی از میدان بسیج برداشته شود.

شهردار تهران با اشاره به توسعه خطوط مترو در منطقه ۱۴، عنوان داشت: خط چهار مترو در شمال منطقه ۱۴ و در خیابان پیروزی به بهره برداری رسیده است. همچنین خط هفت مترو از اتوبان شهید محلاتی عبور می کند که در ماه های پیش رو تمامی طول این خط به صورت کامل با هشت ایستگاه به بهره برداری می رسد.

به گفته قالیباف به ازای هر کیلومتر ساخت خطوط مترو حدود ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه می شود که در کنار آن برای احداث ایستگاه های مترو نیز باید هزینه های جداگانه ای صورت گیرد.

وی با اشاره به موضوع نوسازی بافت فرسوده ابراز داشت: تهران تنها شهری است که این تصمیم جدی برای ایجاد تسهیلات در نوسازی بافت فرسوده را گرفته است. این در شرایطی است که دولت کوچک ترین کمکی در این زمینه انجام نمی دهد؛ حتی براساس مصوبه مجلس دولت مکلف است ۵۰درصد تخفیفات صادر شده به منظور نوسازی بافت فرسوده را برای شهرداری ها تامین کند.

شهردار تهران گفت: ما در شهر تهران تخفیف صددرصدی برای عوارض نوسازی در بافت فرسوده در نظر گرفته ایم و در کنار آن جریمه های گذشته املاک واقع در بافت فرسوده نیز مورد بخشودگی قرار می گیرند؛ حتی انشعاب آب، برق، گاز و وام قرض الحسنه برای نوسازی واحد ها نیز تامین می شود.

قالیباف با اشاره به تدابیر مقام معظم رهبری به منظور کاهش فاصله جنوب و شمال شهر تهران تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب همیشه به عدالت و رسیدگی به محرومان تاکید داشته اند؛ ایشان حتی به مردم نیز تاکید داشته اند که به فکر محرومان و ضعفا هم باشید چرا که این انقلاب، انقلاب مستضعفان است و اگر غیر این عمل کنیم، به وظیفه خود عمل نکرده ایم.

وی تصریح کرد: گذشتگان همیشه گفته اند که ما می خواهیم فاصله شمال و جنوب را کم کنیم، اما تاریخ ثابت کرد که بر اساس کارنامه آنها فاصله شمال و جنوب بیشتر شد که کمتر نشد؛ این ادبیات شمال و جنوب در آغاز فعالیت ما در شهرداری تهران فرهنگ سازی شد تا شهرداری از یک سازمان خدماتی به نهاد اجتماعی تبدیل شود و حتما اگر فاصله بین شمال و جنوب کاهش پیدا نمی کند، حداقل این فاصله اضافه نشود؛ البته امروز خداوند بزرگ را شاکریم که این فاصله بین شمال و جنوب کاهش پیدا کرده است.

قالیباف خاطرنشان ساخت: در طول سال های گذشته همه چیز را در زیرساخت های اساسی شهر از حوزه جنوب شهر آغاز کردیم، به عنوان نمونه در ساخت مترو همیشه کار را از جنوب شهر شروع کردیم این در حالی است که بررسی گذشته نشان می دهد همیشه پروژه های شهری از مناطق برخوردار آغاز شده و بعد در جنوب شهر با کندی پیش می رفت، به نحوی که مردم شمال شهر سال ها از این امکان استفاده می کردند اما جنوب شهر بی بهره بود.

وی ادامه داد: امکان دارد بعضی بگویند در این دوره مدیریت شهری به جنوب شهر توجه نشد، ممکن است آن ها تازه از راه رسیده باشند و خیلی فرصت نکرده باشند که در جنوب شهر قدم بزنند تا ببینند چه خبر است. البته من نمی خواهم بگویم مشکلات جنوب شهر را حل کرده ایم اما به طور قطع می گوییم کاری نبوده است که اولویت آن را به جنوب شهر نداده باشیم.

شهردار تهران عنوان داشت: تا پیش از این مردم تنها توقع برخی کارهای خدماتی و نگهداشت را از شهرداری تهران داشتند؛ در این میان شهرداران نواحی باید در حوزه نگهداشت و نظافت و رسیدگی به مسایلی همچون آسفالت خیابان ها به صورت جدی توجه داشته باشند و اقدامات خود را به صورت ظریف و مینیاتوری برای نگهداشت مناسب شهر دنبال کنند.

وی با بیان اینکه اولویت شورایاری ها در حوزه محلات توجه به موضوعات اجتماعی، فرهنگی و تربیتی است، تاکید کرد: باید برنامه ها و خدمات خود را با رویکرد اجتماعی پیش ببریم، چرا که این رویکرد اجتماعی با باورهای انقلابی ما مانوس تر است. همانطور که در فرهنگ قرآنی توجه به خانواده، همسایه و محله تاکید شده است تا در حوزه های اجتماعی در همه امورات از حال یکدیگر با خبر باشیم.

شهردار تهران تاکید کرد: امروز در این جلسه به جای شهرداران نواحی، نمایندگان مردم در شورایاری ها از مسایل محله خود سخن می گویند؛ ادامه این روند دقیقا آن چیزی است که جمهوری اسلامی را حفظ می کند و همان چیزی است که حضرت امام (ره) نیز بر آن تاکید داشته اند تا کاری که مردم می توانند انجام دهند، به دست خود آنها دنبال شود.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود سرانه پارکینگ در محلات جنوب شهر، عنوان داشت: در این زمینه یک مصوبه وجود دارد که افراد دارای کسری پارکینگ می توانند پارکینگ مورد نیاز ساختمان خود را حداکثر تا فاصله ۲۵۰ متری از محل سکونتشان تهیه کنند. همانطور که در حوزه کاربری ها در کنار کاربری اداری، تجاری و مسکونی، کاربری پارکینگ را هم به تصویب رسانده ایم؛ بدین معنی که افراد می توانند در محلات به جای ساخت و ساز مسکونی، پارکینگ بسازند و حتی هر پارکینگ می تواند یک سند مجزا داشته باشد.

وی افزود: حتی از نظر اقتصادی ساخت پارکینگ برای افراد به صرفه تر است، اما جای سوال است که در سال های گذشته چند پارکینگ در محلات ساخته شده است؟ در این زمینه شورایاری ها باید پلاک های مناسب برای احداث پارکینگ را شناسایی کرده و اطلاع رسانی لازم را در این زمینه انجام دهند تا صاحبان املاک انگیزه لازم برای ساخت پارکینگ را به دست بیاورند.

قالیباف ابراز داشت: ما در سیاست گذاری و مصوبات باید به درستی عمل کنیم و شورایاری ها در محلات نیز باید این را به درستی اجرایی کنند، چرا که الان در مرحله ای هستیم که باید به صورت مینیاتوری و کوچه به کوچه در شهر عمل کنیم؛ در این زمینه حتما دقت شورایاران بیشتر از ما است تا نیازهای محله را به دسترسی تعریف کنند.

شهردار تهران همچنین با اشاره به موضوع نصب پرچم در مقابل درب منازل شهری عنوان داشت: تمامی محلات منطقه ۱۴ می توانند شرایطی را فراهم کنند تا بتوانیم پرچم جمهوری اسلامی و پرچم های مذهبی را در اعیاد بزرگ ملی و مذهبی در مقابل درب منازل و ساختمان ها نصب کنیم؛ همانطور که در بسیاری از شهرهای دنیا نیز پرچم آن کشور در مناسب های ملی در مقابل تمامی ساختمان ها نصب می شود.

وی در پایان بر ضرورت توجه به امور محرومان و نیازمندان در محلات تاکید کرد و گفت: هیچ تردیدی وجود ندارد که مردم ما مهربان، با محبت و خیر هستند؛ در این میان با دارا بودن ساختار مدیریت محلات و شورایاری ها قادر هستیم درب تک تک خانه های این شهر را بزنیم و از اعتبار و آبروی خود استفاده کنیم تا از امکان مردم برای کمک به خانواده های نیازمند و محروم استفاده کنیم.

قالیباف تاکید کرد: نداشتن ساختمان دلیل نمی شود کار محرومان را زمین بگذاریم بلکه می توانیم این اقدامات را در مسجد انجام دهیم.

تکمیل بزرگراه دولت آباد و تعریض خیابان پیروزی در آینده نزدیک/باغ های وثوق الدوله و رئیسی با کاربری فضای سبز حفظ می شوند

شهردار تهران با اشاره به تعریض خیابان پیروزی گفت: برای تعریض این خیابان تنها حدود ۲۷ پلاک باقی مانده است که در ماه های پیش رو کار آن ها نیز به اتمام خواهد رسید تا با هزینه هایی که صورت گرفته است، بتوانیم خیابان پیروزی را سامان دهیم و کار عقب نشینی این خیابان پس از چندین دهه تکمیل شود.

محمدباقر قالیباف، ظهر امروز در حاشیه جلسه نظارت ستادی منطقه ۱۴ طی سخنانی در جمع خبرنگاران با اشاره به مهم ترین موارد مطرح شده در جریان نظارت ستادی این منطقه ابراز داشت: با برنامه ریزی انجام شده مقرر شد تا سه ایستگاه از خط هفت مترو تهران در منطقه ۱۴ تا پایان سال تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد که این موضوع از اتفاقات مهم برای این منطقه به شمار می رود.

وی با اشاره به عبور خط ۴ مترو از خیابان پیروزی گفت: اضافه شدن خط هفت مترو تهران به چرخه حمل و نقل عمومی می تواند کمک قابل توجهی در شبکه حمل و نقل منطقه باشد.

شهردار تهران از تکمیل امتداد اتوبان آزادگان به بزرگراه امام رضا(ع) در جنوب شرقی تهران تا پایان سال خبر داد و گفت: طبیعتا اتوبان شهید شوشتری شاخه فرعی برای منطقه ۱۴ خواهد شد که مقرر شد در این بخش بتوانیم دسترسی های لازم را به بهره برداری برسانیم.

قالیباف گفت: هم اکنون تمامی حجم ترافیکی اتوبان آزادگان از میدان بسیج عبور می کند که این مساله، موضوعات ترافیکی منطقه ۱۴ را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این در حالی است که با اقدام صورت گرفته در حوزه عمرانی، تا پایان سال جاری امتداد بزرگراه آزادگان از طریق بزرگراه دولت آباد و کارخانه سیمان به اتمام خواهد رسید تا کلیه حجم ترافیکی اتوبان آزادگان به صورت مستقیم به گردنه تنباکویی و بزرگراه امام رضا(ع) منتقل شود.

شهردار تهران با اشاره به تعیین تکلیف خیابان ۳۵ متری کرمان ابراز داشت: تا پایان دی ماه بحث اجرای طرح خیابان کرمان که از موضوعات مهم منطقه به شمار می رود را دنبال خواهیم کرد تا دسترسی به بزرگراه امام علی (ع) تسهیل شود.

وی افزود: همچنین در محدوده گل شناس نیز حدود ۸۸ پلاک نیاز به تملک دارد که از نکات مهم منطقه به شمار می رود؛ به همین جهت در جریان نظارت ستادی امروز پیرامون این محور نیز تصمیم گیری شد تا به عنوان پروژه های اولویت دار شهرداری برای سال ۹۶ مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف خاطرنشان ساخت: در بعضی نقاط منطقه ۱۴ فضای سبز مناسبی وجود دارد اما برخی محله ها از سرانه فضای سبز پائین تری برخوردار هستند. به همین جهت در جریان نظارت ستادی امروز تصویب شد تا باغ وثوق الدوله و باغ رئیسی به عنوان فضای سبز حفظ شده و در ردیف های بودجه سال آینده دیده شود.

به گفته شهردار تهران پارک کودکان در باغ گیوی قدیم واقع در منطقه ۱۴ به صورت کامل به عنوان باغ و فضای سبز به فعالیت خود ادامه می دهد؛ در کنار این اقداماتی در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی، رسیدگی به محرومان، تقویت سراهای محله، جابه جایی و تملک سراهای محله از مصوباتی بود که در جریان نظارت ستادی امروز به تصویب رسید.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره سرنوشت باغ رئیسی در منطقه ۱۴ گفت: باغ رئیسی یک ملک خصوصی است که اشکالاتی پیرامون آن پیدا شده بود، به نحوی که بعضی از درختان را به سمت خشک شدن برده بودند اما حوزه فضای سبز شهرداری با این موضوع برخورد کرد و چندین نوبت درختان آنجا را آبیاری کردند. هم اکنون نیز این توافق بین شهرداری و مالک این باغ صورت گرفته است که کار آنجا به صورت ۳۰ – ۷۰ دنبال شود؛ امروز نیز تصمیم گیری شد تا این توافق اجرایی شده و صد در صد فضای سبز و درختان آنجا حفظ شود.

وی همچنین به موضوع باغ وثوق الدوله اشاره کرد و گفت: در این باغ نیز مقرر شد تا با مالکان آنجا توافق کنیم چرا که برخی محلات منطقه ۱۴ نیازمند افزایش فضای سبز است و با این دو باغ می توانیم به بهبود سرانه های منطقه کمک کنیم.

قالیباف در ادامه به موضوع تعریض خیابان پیروزی نیز اشاره کرد و گفت: برای تعریض این خیابان تنها حدود ۲۷ پلاک باقی مانده است که در ماه های پیش رو کار آن ها نیز به اتمام خواهد رسید تا با هزینه هایی که صورت گرفته است، بتوانیم خیابان پیروزی را سامان دهیم و کار عقب نشینی این خیابان پس از چندین دهه تکمیل شود.

شهردار تهران گفت: در جریان احداث بزرگراه امام علی(ع) امامزاده چهل تن در مسیر این اتوبان قرار داشت اما با اصلاح طراحی اتوبان امام علی (ع)، بقعه این امامزاده باقی ماند و هم اکنون نیز ایستگاه مترو در نزدیکی این امامزاده قرار دارد. همچنین در جریان نظارت ستادی امروز تصمیم گیری شد تا مشکلات حقوقی مانع از ساخت و ساز آنجا نشده و کار عمرانی آن محدوده شروع شود.

قالیباف در پاسخ به سوالی درباره روند توسعه و فعالیت مراکز بهاران در منطقه ۱۴ عنوان داشت: در نزدیکی امامزاده چهل تن یک مرکز بهاران وجود دارد که همانند سایر مناطق شهر تهران در حوزه آسیب های اجتماعی فعال است. البته ما افراد معتاد را به مراکز بهاران نمی بریم بلکه مراکز بهاران برای بعد از ترک اعتیاد است و به عنوان مرکز توانمند سازی این افراد محسوب می شود تا پس از ترک اعتباد، برای اشتغال و برگشت به زندگی عادی آنها اقدام کند.

وی تصریح کرد: در حوزه آسیب های اجتماعی بعضی از پارک های منطقه ۱۴ تحت تاثیر حضور معتادان متجاهر است که در این مورد نیز تصمیم گیری شد تا کار با اولویت پیگیری شود، در این زمینه شهرداری آمادگی دارد تا هر معتادی که نسبت به ترک اعتیاد خود اقدام کند را در مراکز بهاران وارد کند.

دیدگاه کاربران