عضویت در خبرنامه الکترونیک
کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری :

نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری به کاهش آلودگی هوا کمک می کند

کد خبر: 82203
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳ ق.ظ

کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری کرج با بیان اینکه حقوق شهروندی دارای مصادیق فراوانی است ، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری یکی از این مصادیق است که به کاهش آلودگی هوا کمک می کند.

به گزارش نداي مردم ،پویا پارسا با بیان اینکه بخش عمده ای از مشکلات آلودگی هوا به دلیل کارا نبودن حمل و نقل عمومی شهرها است، تصریح کرد : بی توجهی به نوسازی و به روز رسانی ناوگان شهری موضوع نگران کننده ای است که آلودگی هوا را تشدید کرده و همین عامل باعث می شود سلامت شهروندان به خطر بیفتد.
وی افزود: در ماده ۱۱۳ منشور حقوق شهروندی بیان شده است که هر شهروند حق بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم، پاک و عاری از انواع آلودگی را دارد.اما جای سوال است که چرا دستگاه‌های اجرایی در عمل برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی به‌ویژه آلودگی هوا در شهرهای بزرگ تدابیر و حمایت های لازم را جهت توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه توسعه مترو اتخاذ نمی‌کنند.
وی تصریح کرد: داشتن محیط‌ زیست سالم حق شهروندان است و سلامت و کیفیت زندگی به تنهایی با حرف محقق نمی شود و امروزه برای رفع آلودگی هوا و داشتن محیط زیست سالم دولت باید توسعه حمل و نقل عمومی را در دستور کار خود قرار دهد.
پارسا با تاکید بر استفاده از دانش بومی به جهت رفع آلودگی هوا، بیان داشت: منظور ما از حمایت دولت فقط در خصوص تامین اعتبارات مالی نیست، بلکه استفاده و حمایت های معنوی از طرح ها و ایده ها نو به جهت توسعه حمل و نقل عمومی گامی بسیار موثر است.
وی یادآور شد: هم اکنون دانش فنی لازم و ایده های جدید و کارآمد در میان مخترعان و پژوهشگران جهت توسعه حمل و نقل عمومی و داشتن محیط زیست سالم وجود دارد و تنها نیازمند توجه است.
پارسا گفت: امیدواریم دولت با حمایت ها و تدابیر لازم و با همراهی مردم بتواند در عمل مشکل آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی را حل کرده و اولین حق شهروندی که حق سالم زیستن است را محقق سازد.

دیدگاه کاربران