عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران :

بر اساس قانون مدیریت شهری وظیفه ای برای ساماندهی معتادان ندارد؛ روزانه بیش از ۳۰۰نفر به آمار معتادان جامعه اضافه می شود

کد خبر: 82232
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹ ب.ظ

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: قوانین در خصوص ساماندهی وضعیت کارتن خواب ها و معتادان تکلیفی به صورت صریح برای مدیریت شهری مشخص نکرده است

به گزاش نداي مردم ،رضا تقی پور سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به موضوع ساماندهی کارتن خواب ها و معتادان در سطح شهر تهران اظهار داشت: از سال های گذشته تاکنون اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و بخش زیادی از این موضوع ساماندهی شده است.

وی با بیان این که امروزه بیش از ۱۳۰ الی ۱۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مدیریت می شوند، افزود: اشکالات زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد که با یک راه حل ساده نمی توان آن را برطرف کرد.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: راه حل هایی مانند ایجاد گرمخانه ها، مراکزی که غذای این افراد را تامین و همچنین مشکلات بهداشتی را حل می کند، همه مقطعی است.

تقی پور با اشاره به آمار قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر در صحن شورا در خصوص معتادان و کارتن خواب ها، گفت: مشکل این است که این سیستم، ورودی بسیار بالایی دارد و به جای کاهش این آمار، روز به روز شاهد افزایش آن هستیم.

وی افزود: تا زمانی که با این موضوع به صورت ریشه ای برخورد نکنیم این راه حل های مقطعی به عنوان مٌسکن پاسخ گو نخواهد بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: زمانی که آمار بالا می رود هر مقدار منابع به موضوع ساماندهی اختصاص دهیم به دلیل بسته بودن خروج، این سیستم درست کار نخواهد کرد.

تقی پور با بیان این که در خصوص حل موضوع کارتن خوابی و اعتیاد، به کمک دولت نیاز است، تاکید کرد: در وهله اول نباید اجازه دهیم کسی به این وادی وارد شود و در وهله دوم هم باید برای درمان کسانی که در گذشته در این وادی شده اند، اقدام کنیم.

وی با بیان این که هم اکنون در کشور روزی بیش از ۳۰۰ نفر به آمار معتادان جامعه اضافه می شوند، تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد این آمار در شهر تهران است به همین دلیل معتقدم امکانات فعلی پاسخ گوی حل مشکلات نیست.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر این که بر اساس قانون شهرداری تهران وظیفه ای برای ساماندهی معتادان ندارد، افزود: به هر صورت به عنوان اعضای مدیریت شهری در خصوص حل و ساماندهی این موضوع باید از امکانات خود استفاده کنیم.

تقی پور با بیان این که قوانین در خصوص ساماندهی وضعیت کارتن خواب ها و معتادان تکلیفی به صورت صریح برای مدیریت شهری مشخص نکرده بلکه در این زمینه برخی از دستگاه ها را مسئول دانسته است، گفت: زمانی که می بینیم این دستگاه ها با امکانات خود قادر به حل مسئله نیستند طبیعتا به عنوان یک شهروند مسئولیت اجتماعی ما ایجاب می کند که به موضوع ورود و تا جایی که قانون به ما اجازه می دهد در حل آن کوشش کنیم.

دیدگاه کاربران