عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران :

بررسی بیش از ۱۵۰ تجربه موفق شهری جهان در سامانه پویش محیطی شهر تهران

کد خبر: 82302
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹ ق.ظ

رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با اشاره به راه‌اندازی و فعالیت سامانه پویش محیطی شهر تهران از بررسی بیش از ۱۵۰ تجربه موفق شهری جهان خبر داد.

به گزارش نداي مردم ، «بابک نگاهداری» رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران با اشاره به ۴ ماه فعالیت سامانه پویش محیطی شهر تهران و راه‌اندازی سایت اینترنتی این سامانه گفت: سامانه پویش محیطی شهر تهران که به همت مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و با هدف تقویت هوشمندی راهبردی نهاد مدیریت شهری تهران راه‌اندازی شده است، بیش از ۱۵۰ تجربه موفق کلان‌شهرهای جهان را شناسایی و معرفی کرده است.

وی عنوان کرد: ماموریت این سامانه، معرفی آخرین نوآوری‌های شهری، شناسایی تجارب موفق شهرها در گوشه و کنار جهان و کشف روندهای حاکم بر حوزه‌های شهری با هدف تزریق بینش‌های راهبردی به نهاد مدیریت شهری و ارایه ایده‌های خلاقانه، نوآورانه و در عین حال واقع‌بینانه به نهاد مدیریت شهری تهران است.

به گفته نگاهداری، شهرداری تهران و سازمان‌ها و واحدهای تابعه آن به ‌عنوان نهاد مدیریت شهری می‌توانند با استفاده از تجارب و نوآوری‌های شهری در سایر شهرها، هوشمندی راهبردی خود را ارتقا داده و با پرهیز از اختراع دوباره چرخ‌ و یادگیری شتابانه، کارآمدی راهبردها و اقدامات خود را افزایش دهند. لذا سامانه پویش محیطی شهر تهران به عنوان یک رادار تخصصی در خدمت نهاد مدیریت شهری است و تلاش می‌کند آخرین نوآوری‌ها، راهبردها و اقدامات موفق شهری را رصد و به مدیران شهر تهران معرفی کند.

وی افزود: گرچه هر کلان‌شهر با چالش‌های خاص خود روبروست، اما بسیاری از چالش‌ها و مشکلات بین کلان‌شهرهای جهان مشترک است و لذا عقلاً و منطقاً با مطالعه راهکارها و تدابیر موفق مدیران شهری در سایر کلان‌شهرها می‌توان بینش راهبردی مدیران شهری تهران را ارتقا داد.

وی خاطرنشان کرد: این سامانه توسط مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران راه اندازی شده‌است و گروهی از پژوهشگران و کارشناسان حوزه آینده‌پژوهی و مدیریت شهری آن را پشتیبانی می‌کنند، تاکنون بیش از ۱۵۰ تجربه یا پروژه موفق شهری در زمینه‌های مختلف معماری و شهرسازی، حمل‌ونقل و ترافیک، محیط‌زیست و خدمات شهری، اجتماعی فرهنگی، اقتصاد و سایر زمینه‌های مرتبط را شناسایی و معرفی کرده است.

دیدگاه کاربران