عضویت در خبرنامه الکترونیک
خدمتگزار خبر داد:

افتتاح ۸۵۰۰ میلیارد تومان پروژه سرمایه‌گذاری در بندر امیرآباد

کد خبر: 82538
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱:۰۶ ب.ظ

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به تقویت طرح‌های سرمایه‌گذاری در بندر امیرآباد، گفت: مقرر است همزمان با دهه فجر با حضور مسئولان ارشد کشوری،۸۵۰۰ میلیارد ريال پروژه سرمایه‌گذاری بندر در دهه فجر امسال افتتاح شود.

نداي مردم – علی خدمتگزار پیش از ظهر امروز در نشست با مدیران خبرگزاری‌های مازندران اظهار داشت: مازندران دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مطلوبی در حوزه کشاورزی است و وجود بنادر در حمل و نقل این محصولات اثرگذار است.

وی افزود: بنادر پیشانی اقتصادی تمام فصل برای محصولات کشاورزی هستند و بنادر با توجه به دولتی بودن تابع سیاست‌ها و دستورات دولت هستند.

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به اینکه عمده کالاهای صادراتی بندر امیرآباد محصولات سیمان تولیدی کارخانجات منطقه است، تصریح کرد: میزان صادرات محصولات بندر در یکسال گذشته ۵۰۰ هزار تن بوده که با ۲۵ درصد کاهش صادرات مواجه بودیم.

خدمتگزار با بیان اینکه روند صادرات محصولات در امیرآباد نیازمند رونق است، افزود: در حوزه واردات دستخوش تغییراتی بودیم و در حوزه غلات بخش گندم واردات کم بوده ولی در حوزه ذرت، جو میزان واردات ما افزایش داشته است.

وی با اعلام اینکه حمایت از تولیدات داخلی از سیاست‌های اصلی دولت است، افزود: میزان واردات به بندر امیرآباد از ابتدای سال تا مهرماه امسال بالغ بر ۲۰ درصد کاهش صادرات داشتیم ولی از آبانماه تاکنون روند واردات افزایشی است.

مدیر بندر امیرآباد، میزان عملیات تخلیه و بارگیری در بندر را در ده ماهه امسال بالغ بر ۱٫۸ میلیون تن اعلام کرد و گفت: ۲۷ درصد محصولات جابجا شده در امیرآباد صادرات و مابقی واردات است.

خدمتگزار با بیان اینکه سازمان بنادر از نهادهای درآمد و هزینه است، افزود: این بندر در ردیف درآمدزاترین بنادر کشور در حوزه عملیات تخلیه و بارگیری، سرمایه‌گذاری و زیرساختی شاخص است.

وی با اعلام اینکه در سه سال گذشته سازمان بنادر نگاه ویژه به منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد داشته است، تصریح کرد: در این مدت ماهانه ۱۰۰ میلیارد ريال از سازمان برای توسعه زیرساخت‌ها از سازمان بنادر دریافت کردیم.

مدیر بندر امیرآباد با بیان اینکه قرارداد ساخت ۶ پست اسکله را در مدت دو سال به متراژ ۱۲۵۰ متر مربع و میزان ۱٫۲ میلیون متر مکعب لایروبی در بندر امیرآباد صورت دادیم، افزود: بیشترین عمق کانال و حوضچه در دریای خزر را در بندر امیرآباد داریم و توانایی پهلوگیری کشتی‌های سنگین را داریم.

خدمتگزار با اشاره به اینکه مشاور تعریض حوضچه بندر امیرآباد تهیه شده است، گفت: این اقدام در راستای توسعه بندر امیرآباد بوده و هر کشتی قابلیت پهلوگیری را در بندر امیرآباد داشته باشد.

وی با بیان اینکه روزانه ۵ فروند کشتی عملیات در بندر امیرآباد داریم، افزود: عمده کشتی‌های ورودی از روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان وارد بندر امیرآباد می‌شود.

خدمتگزار با اشاره به اینکه ۸۵۰۰ میلیارد ريال پروژه افتتاحی در بندر امیرآباد داریم، تصریح کرد: در حال مکاتباتی برای حضور رئیس جمهور در دهه فجر امسال داریم.

وی با بیان اینکه این پروژه‌ها شامل افتتاح شش پست اسکله، تجهیزات تخلیه و بارگیری، سیلوهای غلات، مجتمع کاغذ تبریز، فولاد امیرآباد، روغن خوراکی، احداث دیوار حفاظتی، عملیات اجرایی کارخانه ام دی اف، کارخانه آرد است.

مدیر بندر امیرآباد با اشاره به اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها در بندر امیرآباد در دو سال اخیر بوده است، گفت: بالغ بر دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این بندر در بیست سال اخیر صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه امیرآباد پایلوت غلات بنادر شمال کشور است، تصریح کرد: ظرفیت سیلوی غلات بندر امیرآباد به ۲۲۵ هزار تن رسیده است.
خدمتگزار با اشاره به اینکه سالانه شش میلیون تن ایجاد ظرفیت برای سیلوی غلات در بندر امیرآباد صورت می‌گیرد، افزود: رویکرد سازمان این بوده که سرمایه‌گذاری را در بندر امیرآباد فعال کنیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰۰ میلیارد ريال تجهیزات تخلیه و بارگیری از طریق بخش خصوصی وارد بندر امیرآباد کردیم، گفت: برنامه داریم دو دستگاه جرثقیل ۶۴ تنی تا پایان سال وارد بندر می‌شود.

مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امیرآباد با اشاره به اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری از ۴٫۵ میلیون تن در سال به ۷٫۵ میلیون تن رسیده است، افزود: ۴ دستگاه جرثقیل ۶۴ تنی از طریق سازمان بنادر در حال اکران برای ورود به کشور است.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح جامع بازرگانی بنادر کشور ظرفیت واقعی قابل استفاده بندر امیرآباد باید به ۷٫۵ میلیون تن برسد، تصریح کرد: این مهم تا سال ۱۴۰۷ محقق تا فاز سوم در فاز شرقی آغاز خواهد شد.

خدمتگزار با اشاره به اینکه ۲۰۰ میلیارد ريال از منابع داخلی نخستین اسکله رورو ریلی کشور را به راه آهن سراسری متصل خواهد شد، افزود: این پروژه در نیمه نخست سال ۹۶ افتتاح خواهد شد. /پورت پرس

دیدگاه کاربران