عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران:

درآمد شهرداری نباید به خزانه دولت واریز شود

کد خبر: 82540
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۵ - ۱:۲۶ ب.ظ

شهردار تهران گفت: امروز فضای خاصی بر بودجه سال آینده حاکم است و باید در این بودجه دقت بیشتری شود.

به گزارش نداي مردم، محمد باقر قالیباف با حضور در سیصد و بیست و یكمین جلسه شورای شهر تهران گفت: مهم بود كه با همه مشغله های كاری بر اساس ماده ٦٧ بتوانیم در پایان دی ماه بودجه را به شورای شهر ارائه دهیم.

وی افزود: امروز فضای خاصی بر بودجه ٩٦ حاكم است و باید در بودجه سال آینده دقت بیشتری شود.

شهردار تهران با اشاره به محدودیت های مالی اظهاركرد: محدودیت ها در تامین منابع وجود دارد و افق روشنی را پیش رو نداریم كه بخواهیم امیدوار به تغییر شرایط باشیم.تحرك اقتصادی در سایه فروش نفت ایجاد شده اما این تحرك ارتباطی با حوزه فعالیت ما ندارد.

به گفته وی، لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس تصویب شده اما این تصویب نهایی نیست و بعد از تصویب شورای نگهبان، برنامه ششم برنامه شهرداری ها را تحت تاثیر خواهد داشت.در اصل اینكه لایحه با ثبات و با دوام باشد اعتراضی نداریم اما اشكالی كه اكنون مطرح است این است كه در لایحه مصوبه ای است كه تمام مباحث نظارتی در حوزه مالی به دیوان محاسبات واگذار شود و ما معتقد هستیم این خلاف قانون است.سوابق گذشته نشان می دهد كه دیوان محاسبات نمی تواند در بودجه شهرداری دخالت داشته باشد.

قالیباف با انتقاد از موضوع ارزش افزوده در این لایحه، تاکید کرد:در بحث ارزش افزوده نیز شاهد هستیم كه خلاف قانون اساسی تصمیم گرفته شده است. بخش قابل توجهی از ارزش افزوده در اختیار شهرداری ها نیست و در لایحه بودجه دیده شده است كه از عوارض یك شهر برداشته شده و به شهر دیگری داده شود.در تبصره ۲۱بودجه سال ۹۶، همه درآمدها به جز بخش خصوصی و تعاونی ها سایر سازمان ها از جمله شهرداری مكلف شده اند كه هر گونه درآمدی را به خرانه دولت واریز كنند و این یعنی نابودی شهرداری ها و ما با این موضوع موافق نیستیم.

قالیباف ادامه داد: با یك تبصره انحلال شوراها رقم می خورد و حد اقل اختیارات مردم از آنها گرفته می شود.در بودجه سالیانه یك تبصره گذاشته شده و این تبصره در بودجه دولت به معنای انحلال شوراها است.

شهردار تهران از کاهش بودجه پایتخت خبر داد و افزود: در پیش بینی ارقام و در ردیف های تعیین شده، دولت برای شهرداری تهران ۴۶درصد كاهش در نظر گرفته است.ردیف های حمل و نقل عمومی كاهش یافته و ٢٤٥ میلیارد تومان اعتباری كه سال گذشته برای توسعه مترو از سوی دولت در نظر گرفته شده بود در سال ۹۶به ۱۲۸میلیارد تومان كاهش یافته است.

وی به اقدامات انجام شده از سوی شهرداری در حوزه توسعه مترو پرداخت و گفت: در حوزه حمل و نقل عمومی و در بخش مترو، خطوط مترو را از ۳۶یستگاه به ۱۳۶ایستگاه و واگن ها را از ۳۰۰به هزار و ۳۰۰رسانده ایم.همچنین در حوزه اتوبوسرانی بيش از ۲۰۰دستگاه اتوبوس ۲كابين و ۵۰دستگاه اتوبوس تك كابين را به ناوگان اضافه كرده ايم.سهم دولت از مترو در احداث مترو تهران در سال آینده حدود ۵۰۰متر می شود و مشخص نيست اين اعتبار به شهرداری ارائه شود.

قالیباف تاکید کرد:در حوزه خدمات شهری و فضاي سبز تهران سرانه را از ۱۴٫۴به ۱۶٫۵ارتقا داده ايم.در حوزه پسماند در تفكيك از مبدا به ۱۹۰۵رسيده ايم و تا سال ۹۷بايد به ۲۵درصد برسيم.در حوزه آتش نشانی به ۱۲۳ ایستگاه رسيده ايم و اين پايان نياز شهرداری تهران برای احداث پايگاه آتش نشاني است.

شهردار تهران به موضوع آسیب های اجتماعی شهر اشاره کرد و گفت:در حوزه آسیب های اجتماعی، كمتر آمار ارائه می شود. شهرداری به ۱۲ هزار و ۵۰۰نفر به دو صورت شبانه روزی یا شبانه خدمات ارائه می كند. این تعداد مستقیم در مراكز بهزیستی هستند.در حوزه تحصیل كودكان كار، ۴مركز را راه اندازی و بیش از ۳ هزار كودك كار با كمك شهرداری در حال تحصیل هستند.

دیدگاه کاربران