عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور :

ارایه رایگان ۴۲۰۰ میلیارد ریال خدمات فرودگاهی به نهادهای نظامی

کد خبر: 82581
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴ ب.ظ

مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور اعلام کرد پارسال این شرکت در فرودگاه ها سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال خدمت رایگان به نهادهای نظامی ارایه کرد که امسال این میزان چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

به گزارش نداي مردم ، «رحمت‌الله مه‌آبادی»  افزود: امیدواریم دولت این هزینه ها را به شرکت فرودگاه ها پرداحت کند تا صرف بهسازی و توسعه زیرساخت‌های فرودگاهی و سامانه‌های حساس کنترل ترافیک هوایی و ارایه خدمات مطلوب به مردم شود.

وی یادآورشد: در عین حال که هوانوردی نظامی و غیرنظامی، مرزها، استانداردها، مأموریت‌ها و عملیات‌های متفاوتی دارند اما ارتباط و همکاری تنگاتنگی میان آنها وجود دارد.

مه آبادی با تفکیک خدمات امنیتی اختصاصی با خدمات امنیت عمومی، گفت: خدمات امنیتی اختصاصی در حمل‌ونقل هوایی در سطحی گسترده و توسط عناصر مختلف نظامی، انتظامی، امنیتی و حتی سازمان‌های غیرنظامی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه مسئول تأمین هزینه تأمین امنیت عمومی نیستیم، تصریح کرد: ما قادر به پرداخت هزینه‌های امنیت عمومی و دفاعی نیستیم، بلکه طبق مستندات پیمان شیکاگو که کشور ما آن را پذیرفته است، مجاز به پذیرش هیچ سهمی از هزینه‌های امنیت عمومی و دفاعی از منابع خود نیز نیستیم.

وی با تاکید بر اینکه چنین هزینه‌هایی را هرگز نخواهیم پرداخت، افزود: در دنیا نیز هزینه‌های امنیتی فرودگاه‌ها و پروازها از ذینفعان دریافت می‌شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به مصوبه های مجلس و کمیسیون‌های مختلف آن از جمله امنیت ملی، عمران، بودجه و محاسبات و کمیسیون اقتصادی اشاره کرد و گفت: بارها در این کمیسیون‌ها به پیشنهادها و تقاضاهای برداشت از منابع ما به نفع پدافند هوایی و سایر هزینه‌های دفاعی نه گفته‌اند و قوه مقننه تاکید کرده که طرح این درخواست‌ها به صلاح کشور نیست.

مه آبادی افزود: با توجه به اینکه عالی‌ترین مراجع امنیتی کشور در این مورد نظر خود را بصورت شفاف اعلام کرده اند، لذا از‌ دوستان پدافند هوایی نیز بارها تقاضا کرده‌ایم که به این مبانی، قوانین و تصمیم‌ها که بارها و بارها در جلسه‌های مختلف به آنها اعلام شده است پایبند باشند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها ادامه داد: «شخصا سعی کرده ام در فضای عمومی به پرسش های رسانه ها و افکار عمومی در این مورد پاسخ ندهم و اکنون نیز در همین چارچوب بصورت کلی اظهار نظر کرده و فقط اعلام می‌کنم شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هزینه‌های امنیت عمومی و دفاعی را نمی تواند و نباید بپردازد زیرا چنین اقدامی را مغایر با اصول حرفه‌ای و مقررات ناظر بر ایمنی پروازها و جان مسافران می‌دانم.»

وی افزود: بسیاری از ‌فرودگاه‌ها و کل فضای کشور بطور مشترک توسط دو بخش نظامی و غیرنظامی بهره‌برداری می شود؛ در واقع بخش نظامی یکی از بهره‌برداران اصلی ‌زیرساخت‌های فرودگاهی و ناوبری هوایی است، اما تاکنون بار سنگین تأمین هزینه‌های آن را یک طرفه پذیرفته‌ایم.

مه آبادی یادآور شد: هرگونه تضعیف شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در واقع تضعیف بخش نظامی نیز هست زیرا هر دو، در حال خدمت به مردم و ارزش آفرینی متفاوت برای کشور هستیم.

دیدگاه کاربران