عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون سازمان میراث فرهنگی:

بافت تاریخی نباید قربانی توسعه شهری شود

کد خبر: 82613
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۰۶ ب.ظ

معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اینکه بافت تاریخی نباید قربانی توسعه شهرها شود، گفت: حفظ و مرمت این بناها فقط بر عهده سازمان میراث فرهنگی نیست و حتی در طرح جامع هم نباید به آثار تاریخی بی‌مهری شود.

به گزارش  نداي مردم ، محمدحسین طالبیان در کنگره معماری و شهرسازی با رویکرد حفظ بافت های تاریخی در قزوین، اظهار کرد: حفظ و مرمت بناهای تاریخی فقط بر عهده سازمان میراث فرهنگی نیست و در توسعه شهری و حتی در طرح جامع هم نباید به آثار تاریخی بی‌مهری شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در گذشته کسی برای تخریب غیرقانونی یک بنای تاریخی با ارزش محاکمه نمی‌شد، اما در حال حاضر دادگاه‌ها در اغلب موارد رای به نفع میراث فرهنگی می‌دهند و از محکومین می‌خواهند تا صدمات وارده را جبران کنند.

این مسوول با اشاره به آثار ارزشمند تاریخی قزوین بیان کرد: علی رغم کوتاهی های گذشته و تخریب بناهای تاریخی، قزوین همچنان ساختار های زیادی از طبیعت و تاریخ را در دل خود جا داده که نیازمند توجه بیشتر است.

وی با تاکید بر اینکه بافت تاریخی نباید قربانی توسعه شهرها شود، عنوان کرد: باغستان قزوین یک مساله استثنایی در جهان بوده و خیابان شهدا اولین خیابان ایران، الگوی مکتب شهرسازی در اصفهان است.

حضرتی ها مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین هم در این نشست گفت: آثار تاریخی موضوع ملی و نیازمند اتخاذ رویکرد علمی است که نباید در قالب اختلاف دستگاه‌ها خلاصه شود.

دیدگاه کاربران