عضویت در خبرنامه الکترونیک

متکدیان؛ نیازمندان واقعی یا گوش برهای حرفه ای/ خطری به نام افزایش گدایان خارجی در خرم آباد

کد خبر: 82642
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۲۲ ب.ظ

متاسفانه حضور پررنگ متکدیان خیابانی در معابر شهری باعث گلایه مندی شدید شهروندان شده و بسیاری بر این عقیده اند که سازمان های مسئول باید وارد عمل شده و شرایط را برای جمع آوری و سامان دهی این افراد مهیا کنند.

به گزارش نداي مردم ، کمک به نیازمندان به عنوان یکی از خصایص نیک مردمان ایران زمین به شمار می رود و از دیرباز مردم به افراد کم بضاعت و نیازمند با استفاده از روش های مختلفی کمک می کردند و این موضوع به عنوان امری بسیار پسندیده مطرح بوده است.

با این وجود امروزه وجود متکدیان خیابانی به معضلی اساسی برای شهرها تبدیل شده و به نوعی نمی توان افراد نیازمند را از غیر نیازمند تشخصیص داد.

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که نه تنها بسیاری از متکدیان خیابانی نیاز مالی نداشته بلکه برای سودجویی اقدام به این فعالیت می کنند، حتی تکدی گری به عنوان عادتی برای افراد تبدیل شده است.

شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که در هنگام عبور و مرور در معابر و خیابان های شهر، مراکز عمومی افرادی جلویتان را گرفته و به بهانه های مختلفی از قبیل مریض بودن، نداشتن کرایه، گم کردن کیف پول، هزینه های درمان و۱۰ ها موضوع دیگر از شما درخواست کمک کنند.

حتی شرایط به گونه ای شده که در صورتی که قصد کمک نیز نداشته باشید، این افراد با جسارت هر چه تمام تر به اصرار خود ادامه می دهند.

از سوی دیگر شاهد رشد تصدگری سازمان یافته و سودجویی برخی از افراد در جامعه هستیم.

به نحوی که بسیاری از مواقع می توان مشاهده کرد که افراد و متکدیان به صورت سازمان دهی شده توسط برخی گروه هایی خاص در سطح معابر و خیابان های شهر حضور داشته و پس از پایان روز کاری بازهم توسط این افراد جمع آوری می شوند.

از سوی دیگر متاسفانه افزایش تعداد متکدیان غیر بومی و بعضا خارجی و تبعه کشورهای همسایه به عنوان معضلی اساسی برای تمامی شهرهای کشور همچون خرم آباد تبدیل شده است.

بسیاری از شهروندان از وجود تعداد بسیار زیاد متکدیان گلایه مند بوده و معتقدند که این افراد باعث به همراه ریختن امنیت روانی آنها می شوند.

با این حال جامعه شناسان تکدی گری را به عنوان یک معضل اجتماعی دانسته و معتقدند که افراد برای فرار از کار و تلاش در گاهی از مواقع به سمت تکدی گری روی می آورند.

چرا که اگر نگاهی دقیق به متکدیان خیابانی اشته باشیم خواهیم دید که بسیاری از آنها سن زیادی نداشته و جوان هستند.

با این حال مسئولان استان نیز معتقدند که باید دستگاههای متولی شرایط را برای جمع آوری و سازمان دهی متکدیان خیابانی مهیا کنند.

به عنوان نمونه فرماندار خرم آباد نیز در سخنانی از جمع آوری بیش از ۴۰ متکدی تبعه پاکستان از سطح شهر طی چند ماه گذشته خبر داده و معتقد است که سازمان های مسئول همچون شهرداری ها باید اقدامات لازم را برای جمع آوری و سامان دهی متکدیان خیابانی مهیا کنند.

معاون خدمات شهری شهردار خرم آباد نیز تعداد متکدیان ثابت در سطح شهر را در حدود ۲۰ نفر اعلام کرده و معتقد است که در چندماه گذشته تعداد زیادی از متکدیانی که تبعه پاکستان بودند را پس از جمع‌آوری به اردوگاه اراک انتقال داده ایم.

به هر حال به نظر می رسد باید راهکاری اساسی برای کاهش معضل تکدی گری در شهرها اندیشیده شود، چرا که بسیاری از این افراد با انجام این فعالیت حتی درآمدهای هنگفتی نیز به دست می آورند.

شاید شما نیز همواره اخباری مبنی بر درآمد چند میلیون تومانی برخی از متکدیان را شنیده باشید، به بیان دیگر برخی از این افراد همواره دارای محلی ثابت برای خود بوده و تکدی گری را به عنوان شغلشان انتخاب کرده و درآمدهای بسیار مناسبی را کسب می کنند.

با توجه به نزدیکی به ماه های پایانی سال و همچنین آغاز روزهای تعطیل نوروز مطمئنا تعداد زیادی گردشگر از شهر خرم آباد بازدید خواهند کرد در نتیجه زیبنده نیست که متکدیان خیابانی به صورت آزادانه در شهر جولان دهند.

از سوی دیگر انتظار می رود که همشهریان نیز به متکدیان خیابانی اعتماد نکرده و اگر قصد کمک به افراد نیازمند را دارند با اطمینان یافتن از نیازمند بودن افراد و همچنین با استفاده از مراجعه به ذی صلاح شناسایی و کمک به افراد بی بضاعت در این راستا وارد عمل شوند.

حال باید دید که سازمان های نظارتی با بهره گیری از راهکارهای مختلف می توانند شرایط را برای سامان دهی متکدیان خیابانی مهیا کرده و یا همچنان شاهد جولان این افراد در جامعه خواهیم بود.

بر اساس تبصره ذیل ماده ۲ قانون ساماندهی متکدیان تامین محل، امکانات و تجهیزات مورد نیاز اردوگاه ساماندهی متکدیان باید توسط شهرداری انجام شود، در نتیجه انتظار می رود که اقدامات ویژه ای در این راستا صورت گیرد.

در کنار این موضوع سازمان های فرهنگی باید شرایط را برای تبدیل تکدی گری به یک اقدام ضد فرهنگی مهیا کند تا شاهد کاهش معضل تکدی گری در جامعه باشیم.

دیدگاه کاربران