عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی :

وقت آن رسیده است که هر کسی در جای خود قرار گیرد

کد خبر: 82649
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۲۶ ب.ظ

یک فعال سیاسی با بیان اینکه در بروز فجایع شهری هم مردم هم حکومت مسئول است گفت: نباید اجازه داده سوء استفاده جناحی و سیاسی مانع از نادیده گرفته شدن قانون در مدیریت شهری شود.

به گزارش نداي مردم ،محمدکیانوش راد درباره علل وقوع آتش سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو اظهار کرد: در بروز چنین حوادثی هم مردم مسئولیت دارند و هم حکومت و دولت. در وهله اول باید فرهنگ شهروندی و مسئولیت پذیری دولت به عنوان یک زنگ عمومی و فراگیر در جامعه مطرح شود.

وی در ادامه افزود: گرچه در این خصوص بارها سخن گفته شده است، اما آنچه موجب رشد و توسعه کشور می شود، تنظیم قوانین متناسب با شرایط شهری مدرن و ثبات و تاکید بر اجرای آن از سوی دولت و مردم است.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت باید با مکانیزم های الزام آور نسبت به اعمال قانون و حاکمیت خویش اقدام کند و مردم نیز علاوه به درخواست حقوق شهروندی خود، به وظایف شهروندی خویش واقف و مجری آن باشند تصریح کرد: بدیهی است اگر الزام شهرداری و ممانعت از ادامه فعالیت ساختمان پلاسکو از سوی دولت صورت می گرفت یا تعهد و وظیفه شناسی مالکان و هیات مدیره پلاسکو نسبت به رفع نواقص ایمنی انجام می شد، امروز شاهد چنین اتفاقی در تهران نبودیم.

کیانوش راد تاکید کرد: همه مسئولان و مردم باید با فرهنگ دور زدن و عدم اجرای قانون به مقابله برخیزند و اجرای قانون را بر هر توصیه و سفارشی یا هر مصلحتی اولی بدانند. در این شرایط شاهد نظم و نسق در امور شهری خواهیم بود. اگر دور زدن قانون، سفارش و پارتی بازی و برخوردهایی در مدیریت امور شهری مذموم تلقی گردد، می توان امیدوار بود که سوء استفاده جناحی و سیاسی مانع از نادیده گرفتن قانون و بروز چنین فجایعی نگردد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز یک روستا با ۵۰ خانوار را هم نمی توان بدون توجه به بررسی‌های علمی و نظرات کارشناسان و متخصصان اداره کرد،‌ چه رسد به شهری مثل تهران با ۱۱ میلیون جمعیت اظهار کرد: اکنون توجه بیشتر به مدیریت شهری و سپردن امور به متخصصان شهرسازی بیش از گذشته احساس می شود. وقت آن رسیده است که هر کسی در جای خود قرار گیرد و شهر توسط شهرسازان، معماران و متخصصان حوزه شهری اداره شود تا دیگر شاهد بروز چنین حوادثی نباشیم.

این فعال سیاسی در پایان گفت: مردم در انتخابات پیش روی شوراهای شهر و روستا به کسانی رای دهند که تخصص لازم را برای اداره امور شهری فارغ از مسائل جناحی دارند.

دیدگاه کاربران