عضویت در خبرنامه الکترونیک
در گردهمایی مدیران کل اجتماعی و فرهنگی استانداریهای کشور مطرح شد

لزوم بهره گیری از غنای محتوایی رصدخانه شهری تهران

کد خبر: 82666
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۵۶ ب.ظ

در گردهمایی مدیران کل اجتماعی و فرهنگی استانداری های کشور با حضور قائم مقام اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور و معاون اجتماعی شهردار تهران، لزوم بهره گیری از غنای محتوایی اطلاعات موجود در رصدخانه شهری برای سیاستگذاری و تصمیم گیری بهتر در حوزه کلانشهر تهران مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش نداي مردم ،گردهمایی مدیران کل اجتماعی و فرهنگی استانداری های سراسر کشور با حضور تقی رستم وندی قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی، مجتبی عبدالهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، مدیرعامل برج میلاد در یادمان ملی ایرانیان (برج میلاد تهران) برگزار شد.

در این نشست تقی رستم وندی قائم مقام امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور ضمن تسلیت به مناسبت شهادت آتش‌نشانان در حادثه پلاسکو اظهار داشت: این نشست از هفته قبل برنامه طراحی شده بود تا از مرکز رصد و رصدخانه شهری دیدن کنم که از آقای دکتر عبدالهی قدردانی می کنم.

قائم مقام امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور تاکید کرد: با وجود اینکه شهرداری تهران در محدوده کلانشهر تهران است؛ اما کارهایی در سطح ملی و فراملی و بین المللی دارد که یکی از مصادیق این امر مدیریت برج میلاد و مجموعه های تابعه است.

وی رصدخانه شهری را آمیزه ای از دانش و محتوا با هنر و فناوری دانست و گفت: مرکز اجتماعی فرهنگی وزارت کشور دارای یک مرکز رصد اجتماعی دارد که می تواند با الگوگیری و استفاده از تجربیات خوب آموزنده در راستای گسترش کیفی آن گام بردارد.

رستم وندی با بیان اینکه مرکز رصد وزارت اجتماعی از نظر فناوری و ارائه اطلاعات با رصدخانه شهرداری متفاوت است، افزود: با بهره گیری از غنای محتوایی اطلاعات موجود در رصدخانه شهری می توان همکاری های بیشتر با شهرداری برای تصمیم گیری های بهتر در حوزه کلانشهر تهران ایجاد کرد.

در ادامه مجتبی عبدالهی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ضمن تسلیت به مناسبت حادثه ساختمان پلاسکو و شهادت آتش نشانان مدافع مردم، اظهار داشت: در ساختار معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران بخش های چون ادارات کل برنامه ریزی، آموزش شهروندی، بانوان، فرهنگی و سلامت، سازمان های ورزش و خدمات اجتماعی و همچنین مرکز فعالیت های دینی، دبیرخانه کمیسیون اجتماعی و سایر بخش های زیرمجموعه وجود دارد.

وی، پرداختن به مواردی چون تحکیم بنیان خانواده،ترویج فرهنگ عفاف و حجاب،ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلام با تاکید بر عفاف، توانمندسازی و برنامه ریزی و هماهنگی با واحدهای ذیربط برای ارتقای شغلی و حمایت از ظرفیت های سازمان های غیردولتی را از جمله اهم وظایف این معاونت برشمرد.

عبدالهی، با اشاره به فعالیت های سازمان خدمات اجتماعی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی اظهار داشت: بر اساس اسناد بالادستی این سازمان و مصوبه هیات وزیران سال ۸۴ ، این سازمان در راستای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی، مهار کنترل و کاهش آسیب ها و بستر سازی برای توسعه کارآفرینی در تهران، کمک به ساماندهی در معرض آسیب و کمک به ارتقای رفاه اجتماعی و جلب مشارکت مردم و کمک به ایجاد همیاری و بخشش ماموریت های خود را انجام می دهد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت توجه به کاهش آسیب های اجتماعی گفت: وجود ۱۵ مددسرا با گنجایش بیش از سه هزار نفر برای نگهداری کارتن خواب ها، دو سامان سرا در اسلامشهر و لویزان با ظرفیت ۳۷۰ نفر، در تهران، سامان سراهای ویژه مردان و زنان، ۱۷ مرکز پرتو با ظرفیت ۳ هزار نفر برای کودکان بد سرپرست یا بی سرپرست، ۲۴ مرکز بهاران با گنجایش ۲۵۰۰ نفر جهت توانمندسازی معتادان و زمینه سازی برای بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده های خود، سه کمپ ترک اعتیاد با ظرفیت نگهداری ۷۰۰ نفر به صورت شبانه روزی، راه اندازی دو مجموعه همراه سرا در کنار دو بیمارستان دولتی تهران از جمله مراکزی است که شهرداری تهران برای کاهش آسیب های اجتماعی راه اندازی و فعال کرده است.

وی با اعلام اینکه شهرداری با وجود عدم وظیفه قانونی نسبت به جمع آوری و نگهداری از معتادان اقدام می کند، افزود: ما با رویکرد خیرخواهانه به سایر دستگاه های متولی مانند بهزیستی در این زمینه کمک می کنیم و شهرداری بار سنگینی را تاکنون در جمع آوری، نگهداری و بازتوانی معتادان متحمل شده است.

عبدالهی تاکید کرد: باید برای انجام ماموریت های فرهنگی شهرداری تهران در موضوعاتی چون کاهش اعتیاد، طلاق، مبارزه با فساد اخلاقی، کودکان کار و خیابان، تکدی گری، حاشیه نشینی و … با کار جهادی از تمام ظرفیت ها بهره بگیریم.

همچنین علی درويش پور مدیرعامل برج میلاد نیز در این نشست با تسلیت و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای آتش نشان، برج میلاد را نماد مجسم ایرانی و یادمان ملی ایران امروز دانست که نمایشگاهی از هنر و توان علمی ایرانیان و نمایشگاهی محمل بروز و ظهور علمی و مخابرات و ارتباطات و رادیو و امروز برج میلاد نه تنها هموطنان ایرانی بلکه میزبان شایسته مهمان ارجمند و فرهنگ های مختلف دنیاست و امروز با برگزاری جشنواره ها کنسرت ها و همایش ها از کارکرد فرهنگی به کارکرد گردشگری و مخابراتی و در خدمت مخاطبان خود است.

وی با اشاره به بخشی از ظرفیت های برج میلاد به عنوان ششمین برج مخابراتی دنیا، گفت: این برج دارای نیروگاه سی اچ پی برج میلاد برای تامین نیروی برق چند منطقه است. همچنین برج میلاد با دارابودن بخش های مختلفی چون دلفیناریوم، ظرفیت های تفریحی را برای مردم ایجاد کرده است.

درویش پور اعلام کرد: اغلب مهمانان خارجی از کشورهای اروپایی بالغ بر ۱۰ تا ۱۵ هیات عالی رتبه خارجی برای بازدید به برج میلاد می آیند.

دیدگاه کاربران