عضویت در خبرنامه الکترونیک
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

مسئولان شهری به‌جای جلسه گذاشتن استعفا دهند

کد خبر: 82759
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۰۷ ب.ظ

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: اگر شورای شهر (مجموع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان) فکر می‌کنند، جریان نظارتی آنها، قوی نبوده، باید به احترام مردم استعفا دهند. اگر اعضا زورشان نرسیده که بعد از فاجعه جمهوری، شهردار تهران را استیضاح کنند، حالا باید استفعا دهند

به گزارش نداي مردم ،سیدابوتراب فاضل، با اشاره به حادثه پلاسکو اظهار داشت: خارج از قیل و قال سیاسی، واگویه‌ها و پچ‌پچ‌های سیاسی که بعضا رنگ و بوی انتخاباتی و جناحی دارد و از قضا کینه و نفرت را تشدید می‌کند، موضوع پلاسکو از حیث مسئولیت اجتماعی مدیران و مسئولان قابل بررسی است.

وی افزود: بررسی موضوعاتی مانند اینکه آیا آتش‌نشانی سر موقع در محل حادثه حضور یافته یا خیر؟ یا اینکه در ساختمان پلاسکو کارگاه تولیدی وجود داشته یا خیر یا کدام سازمان یا نهاد اخطار داده یا نداده است، مباحث کاملا کارشناسی است. قوه قضاییه باید مسئولانه وارد شود و با مسببان این حادثه مسئولانه برخورد کند که انتظار هم همین است و حتما این اتفاق خواهد افتاد، ولی از باب مسئولیت اجتماعی حاکمان شهری و حکمرانی شهری نیز این موضوع باید بررسی شود.

فاضل با بیان این مطلب که تقریبا از زمانی که شهر مدرن ایجاد شد و تا سال ۱۹۸۵ میلادی که متروپل‌ها یا ابرشهرها ایجاد شدند، شهرداران مسئول شهر بودند، گفت: شورای شهر، «پارلمان شهری» و شهردار، «دولت» یک شهر است. به حدی موضوعات این ابرشهرها پیچیده شده که واژه‌ای به نام «حکمرانی شهری» در ادبیات سیاستگذاری به وجود آمده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در تعریف «حکمرانی شهری»، گفت: این واژه در ادبیات سیاستگذاری، پیش‌شرطی برای توسعه پایدار است و حکومت محلی نقش ویژه‌ای در این حکمرانی دارد. زمانی این فرایند مطلوب است که مشارکتی، شفاف، عادلانه و پاسخگو باشند و امکان اعمال مقررات قانونی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: این حکمرانی وظایفی دارد؛ ازجمله اتخاذ بسته‌های سیاستی راهبردی برای اداره شهر. به طور مثال در همین تهران در ۱۰ سال گذشته، شهرداری تصمیم گرفت بزرگراه‌ها را توسعه دهد یا تصمیم گرفته شد که در شهر بلندمرتبه‌سازی شود و این کار انجام و برج‌های زیادی ساخته شد. در منطقه ۲۲ شاهد هستیم که به طور انبوه، برج مسکونی ساخته شده است. البته ما نمی‌گوییم خوب است یا بد، بلکه بر این باور هستیم که مسئول اداره شهر، حکمران شهری است که شامل دو بخش شهرداری و شورای شهر هستند. حالا اگر اتفاقی در شهر در حد فاجعه پلاسکو رخ دهد، اولین مسئول آن حکمران شهری است.

فاضل خطاب به شهرداری گفت: شما که پول عوارض شهری را می‌گیرید، شما که سیاست‌های مترو یا بزرگراه‌سازی را اجرا می‌کنید، خودتان هم باید مسئولیت حوادث شهری را بپذیرید. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که مسئول حوادث شهری یا همان فاجعه پلاسکو، حکمران شهری (شورا و شهرداری تهران) است. این حادثه آثار زیان‌بار اقتصادی به همراه داشته و ۶۰۰ تن از کسبه بدون مغازه و تعداد زیادی کارگر بیکار شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه بخشی از تولید پوشاک و جریان توزیع کشور در این ساختمان انجام می‌شده است، گفت: اکنون که این فاجعه رخ داده یک نفر باید مسئولیت بپذیرید و استعفا دهد. اگر شورای شهر (مجموع اصلاح‌طلبان و اصولگرایان) فکر می‌کنند، جریان نظارتی آنها، قوی نبوده، باید به احترام مردم استعفا دهند. اگر اعضا زورشان نرسیده که بعد از فاجعه جمهوری، شهردار تهران را استیضاح کنند، حالا باید استفعا دهند.

وی اضافه کرد: آن بخش از اصلاح‌طلبان شورا که حالا می‌گویند این فاجعه تقصیر شهردار است، پس وظیفه عضو شورا چه بوده است؟ در این میان وظیفه نظارتی شورا چه می‌شود؟ اعضای پارلمان شهری به احترام مردم و عدم نظارت کافی در انجام وظایف استعفا دهند تا بلکه آلام مردم تسکین یابد.

فاضل خطاب به مسئولان شهری هم گفت: به جای اینکه مسئولان جلسه اضطراری بگذارند و در اینستاگرام و توییتر خود اظهارنظر کنند و اصلاح‌طلبان و اصولگرایان همدیگر را متهم کنند، بهتر است بیایند و استعفا دهند.

دیدگاه کاربران