عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی :

افزایش ظرفیت بنادر به ۵ میلیون کانتینر

کد خبر: 82768
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵ ق.ظ

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی می گوید، با وجود ۱۱ بندر تجاری در ایران با ظرفیت۲۱۰ میلیون تن، بسترهای مناسبی برای سرمایه گذاری در این بنادر فراهم نشده است.

به گزارش نداي مردم ، «محمد سعید نژاد» در چهاردهمین کنفرانس و نمایشگاه بین اللملی حمل و نقل خاورمیانه افزود: امسال ۱۴۰ میلیون تن بار در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شده است.

وی با اشاره به مزیت‌های سرمایه گذاری در بنادر ایران افزود: ایران در میان ۱۱ کشور از موقعیت ممتازی برای ترانزیت کالا از بنادر به این کشورها برخوردار است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از بهره‌برداری از فاز یک بندرچابهار در کمتر از ۳ ماه آینده خبر داد و گفت: علاوه بر بندر چابهار، توسعه بنادر امام خمینی (ره) و بندر شهید رجایی در دستور کار دولت جمهوری اسلامی ایران است و با بهره برداری از فاز نخست بندر چابهار ظرفیت آن چند برابر می شود.

سعیدنژاد تاکید کرد، برگزاری این کنفرانس می تواند میزان سرمایه گذاری را در بنادر ایران افزایش دهد و فضای سرمایه‌گذاری را در بنادر ایران برای شرکت‌های خارجی شفاف ‌کند.

وی با اشاره به ظرفیت کانتینری بنادر ایران گفت: هم اکنون ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینری در بنادر ایران ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار کانتینر است و ما در تلاش هستیم ظرفیت بنادر ایران را سالیانه به ۵ میلیون کانتینر افزایش دهیم.

به گفته وی، بعد از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) و لغو تحریم های ظالمانه تجهیزات بندری قابل توجهی خریداری شده که بخشی از آن وارد کشور شده و خرید بخشی دیگر در دستور کار سازمان بنادر قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: برای توسعه فاز ۳ بندر شهید رجایی با استقبال خوبی از طرف شرکت‌های بزرگ خارجی روبرو شدیم و اکنون به دنبال انتخاب بهترین گزینه ها در این زمینه هستیم تا پروژه‌های بندری ما با بهترین سرمایه‌گذاری ها انجام شود.

سعیدنژاد از عضویت ایران در کنوانسیون‌های مربوط به حمل و نقل دریایی خبرداد و گفت: برای توسعه و استحکام روابط با ۵ کشور حوزه دریای خزر موافقتنامه‌هایی با هدف تسهیل تردد ناوگان دریایی کشورهای این منطقه امضا شده تا بهره‌وری در حوزه دریا بیش از پیش ارتقا یابد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: استفاده از فناوری های جدید و نوسازی ناوگان دریایی کشور یکی از بندهای مهم برنامه ششم توسعه است و برهمین اساس شاهد نوسازی ناوگان هوایی و همچنین خرید تجهیزات زیادی برای بنادر ایران خواهیم بود.

سعید نژاد گفت: مجموع خریدهای ما در سال جاری و همچنین خریدهایی که برای تجهیز بنادر در دست اقدام است از خریدهای ۳۰ سال گذشته برای بنادر کشور بیشتر است و این نشان دهنده سیاست کلی ایران برای ارتقا و نوسازی در ۳ حوزه بندری، هوایی و ریلی است.

وی یادآورشد: در مناقصه‌های اخیر برای فاز دوم و سوم بندر شهید رجایی امتیازهای ویژه‌ای برای شرکت‌های خارجی در نظر گرفته شده و ملاک انتخاب ما توانمندی شرکت های خارجی در انجام پروژه‌های بندری است.

دیدگاه کاربران