عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون وزیر بهداشت :

مهار «خشم شهری» در دستور کار وزارت بهداشت

کد خبر: 82798
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۳۱ ب.ظ

معاون وزیر بهداشت می گوید: ۵۲ عامل اجتماعی بر سلامت روان جامعه تاثیر گذار است که عمده تلاش ما باید این باشد که ضمن سامان بخشی به این عوامل، مهارت افراد را در مواجهه با استرس های محیطی افزایش دهیم.

به گزارش نداي مردم ،ایرج حریرچی در پاسخ به این سوال که با توجه به بروز و ظهور پدیده هایی مانند خشم شهری و ایجاد مشکلات روحی و روانی متعدد که بهداشت روانی شهروندان را تهدید می کند وزارت بهداشت چه برنامه هایی برای سامان بخشی این معضلات در دستور کار قرار دارد گفت: وزارت بهداشت اقدامات وسیعی را در زمینه حفظ بهداشت روان جامعه انجام می دهد که قسمت قابل توجهی از آن متمرکز بر پیشگیری و قسمت عمده ای از آن نیز بر ارتقا سلامت روان جامعه استوار است.

مهار «خشم شهری» در دستور کار وزارت بهداشت

وی با بیان اینکه البته عمده این عوامل که تهدید کننده بهداشت روانی افراد است خارج از حوزه اختیارت وزارت بهداشت است افزود: ما باید با حمایت طلبی بتوانیم ۷۵ درصد عواملی که خارج از حوزه کنترل وزارت بهداشت است را مدیریت کنیم.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت: ۵۲ عامل اجتماعی موثر بر سلامت، مانند بیکاری، اعتیاد، طلاق، فقر همه برای سلامت روان تاثیر می گذارد و ما هم باید سعی کنیم هم این موارد را کاهش دهیم و هم مهارت های افراد را در برابر استرس ها محیطی که خصوصیت بد جوامع امروز است افزایش بدهیم.

هریرچی خاطرنشان کرد: آخرین مرحله نیز این است که کسانی که اثر این عوامل دچار بیماری های روانی شده اند که متاسفانه تعداد قابل توجه ای هم هست را توانمند و درمان کنیم.قدم های اصلی ما پیشگیری و در آخر کار استفاده از کلینیک های تخصصی روانشناسی است.

“سطح بندی و نظام ارجاع” راهکار تحقق توزیع عادلانه خدمات بهداشت و درمان

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینکه برای توزیع عادلانه خدمات بهداشت و درمان در برنامه ششم توسعه چه راهکارهایی اندیشیده شده است نیز گفت: برای تحقق دسترسی عادلانه به امکان مطلوب بهداشت و درمان در برنامه ششم مواردی مورد تاکید قرار گرفته است که “سطح بندی و نظام ارجاع” از جمله این راهکارهاست که در صورت اجرای درست گام بزرگی در جهت این مهم برداشته می شود.

وی ادامه داد: در سطح بندی و نظام ارجاع مشخص شده است که برای مثال برای هر مرکز درمان سرپایی، بیمارستان عمومی و یا بیمارستان تخصصی با چه فاصله ای از محل زیست و سکونت افراد باید قرار داشته باشد.

حریرچی مبنای سنجش این فاصله را ملاحظات جمعیتی، مواصلاتی و ویژگی جوامع محلی براساس سن، بیماری ها و غیره و با تاکید بر محرومیت زدایی اعلام کرد و افزود: البته مواردی این چنین در برنامه چهار و پنجم هم بوده اما به سطح ایده آل نرسیده است.

دیدگاه کاربران