عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای :

تلفات رانندگی حاشیه شهرها تحت تاثیر ترافیک درون‌شهری، عابران و راکبان است

کد خبر: 83044
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۳۳ ب.ظ

ئیس سازمان راهداری در با بیان اینکه «کاهش تلفات رانندگی در ۹ ماهه سال جاری ۴ درصد کاهش یافته است» گفت: تلفات ناشی از‌ حوادث رانندگی در حاشیه شهرها به واسطه گسترش شهرنشینی، تاثیر ترافیک درون شهری، عابران و موتورسواران رخ می‌دهد که در آمار تلفات برون شهری ثبت می شود و باید از سوی پلیس مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش نداي مردم ، پنجاه و هفتمین جلسه کمیته هماهنگی اجرای طرح‌های ویژه ترافیکی جهت برنامه‌ریزی ایام دهه فجر همچنین تدارک و تدابیر تعطیلات سال نو و سفرهای نوروزی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی، رئیس پلیس راهور ناجا، اعضای کمیته و جمع دیگری از مسئولین و دست‌اندرکاران امدادی و ترافیکی تشکیل و تصمیماتی اتخاذ شد.

داود کشاورزیان معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس این سازمان با تسلیت شهادت جمعی از فداکاران امدادگر آتش‌نشان و تعدادی از هم‌وطنان در حادثه اخیر، پیشنهاد ۲۵ اسفند به‌عنوان تاریخ آغاز و ۱۵ فروردین پایان طرح نوروزی را تائید و اظهار داشت: خوشبختانه کشور در هفته گذشته شاهد بارش باران و برف و نزولات جوی مناسبی بود که در کنار خوشحالی مردم عزیز کشورمان و احیاناً مشکلاتی برای برخی زیرساخت‌ها و تعدادی از هم‌وطنان، راهداران تلاشگر با تمام توان، تلاش نمودند تا راه‌های برون‌شهری برای عبور و مرور مسافران و استفاده‌کنندگان از راه‌ها باز بوده و محورهایی که احیاناً به دلیل کولاک، بهمن و سیل بردگی مسدود شده بودند در کمترین مدت‌زمان ممکن بازگشایی گردد.

مهندس کشاورزیان از برنامه‌ریزی جدی و مناسبی در بخش راهداری کشور در ماه‌های اخیر و پس از ادغام این حوزه با ادارات کل حمل‌ونقل و پایانه در استان‌ها خبر داد و گفت: دستورالعمل کاربردی و اجرایی برای راهداری، گشت راهداری و بازدیدهای میدانی به ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سراسر کشور ابلاغ گردیده و قطعاً نتایج عملکرد آن‌ها بیش از گذشته مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

وی با تأکید بر برنامه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در خصوص بهسازی و اصلاح مقاطع پرحادثه افزود: علیرغم تنگناهای بودجه‌ای تلاش بر این است که با حداقل اعتبار حداکثر بهره‌مندی در بخش ایمنی و آشکارسازی نقاط پرحادثه فراهم گردد.

وی سهم ۶۱ درصدی تلفات و تصادفات برون‌شهری در ۳۰ کیلومتری حاشیه شهرها را مهم و قابل‌توجه برشمرد و افزود: اگرچه حدود ۴ درصد کاهش تلفات در ۹ ماهه سال جاری حاصل گردیده لیکن آمار تلفات و تصادفات در حاشیه شهرها به‌واسطه گسترش شهرنشینی جزو آمارهای برون‌شهری محسوب می‌گردد و در اغلب شهرها در این محدوده اتفاق می‌افتد و عملاً پلیس‌راه گزارش این تصادفات را جزو برون‌شهری اعلام می‌نماید، این در حالی است که این تصادفات در چند کیلومتری شهرها اتفاق افتاده و درواقع ترافیک شهری شامل موتورسواران و عابران پیاده محسوب می‌گردد که لازم است موردتوجه جدی قرار ‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود رفتار پرخطر رانندگان و رفتار انسانی را در شکل‌گیری تصادفات را جدی دانست و گفت: شاید کیفیت خودروها نیز در این میان نقش داشته باشد لیکن نقش عامل انسانی مهم است و ازآنجاکه در سال‌های گذشته تلاش زیادی برای افزایش تصویب نرخ جرائم در مراجع قانونی صورت پذیرفت و تغییراتی حاصل شد ولی باید در انجام و اجرای جریمه‌های رانندگی خیلی جدی‌تر برخورد کرد و باید اذعان داشت گهگاه جریمه‌ها اثر و کارکرد خود را ازدست‌داده و موجب شده است افراد متخلف که جریمه می‌شوند بدون توجه و پرداخت از کنار آن به‌سادگی بگذرند چراکه مکانیسم‌های بازدارنده از ادامه فعالیت رانندگی آن‌ها به‌واسطه تخلفاتی که انجام داده‌اند وجود ندارد و متأسفانه افراد دارای تخلف رانندگی بر عدم اجبار بر پرداخت جریمه و بخشودگی بیشتر باور دارند.

رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به خرید و تجهیز راه‌های کشور به دوربین‌ها و سامانه‌های ثبت تخلفات و دیگر ابزارهای کنترلی نیز اشاره داشت که بدون انجام فرآیند اخذ جریمه و عملیات بازدارنده عملاً تجهیزات مؤثر نخواهند بود.

وی خط‌کشی راه‌ها را از اولویت کاری و برنامه‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و ادارات کل استانی برشمرد و تصریح کرد: علیرغم تنگناهای مالی و اعتباری توجه به علائم و خط‌کشی راه‌ها جزو اصل برنامه‌های سازمان است چراکه نقش مهمی در ایمنی سفرها ایفا می‌نماید، لذا محل تأمین اعتبار اجرای برنامه‌های ایمنی راه‌ها از سوی مراجع قانونی به‌ویژه در بودجه سال ۹۶ بسیار مهم است.

کشاورزیان در بخش دیگری از سخنان خود برخورد جدی‌تری را با متخلفان رانندگی از سوی پلیس راهور ناجا خواستار شد و ایجاد نظم و انضباط بیشتر ترافیکی را در گرو توجه عمومی به رعایت قوانین و مقررات رانندگی و اجرایی شدن کامل مصوبات دانست.

در ادامه جلسه کمیته هماهنگی سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا با تسلیت به اعضای جلسه و هم‌وطنان به جهت شهادت تعدادی از امدادگران آتش‌نشان در حادثه اخیر ساختمان پلاسکو و تبریک ایام‌ا… دهه فجر انقلاب اسلامی، هماهنگی طرح‌های ویژه ترافیکی بین دستگاه‌ها و سازمان‌های امدادی را مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: پیشنهاد‌های بسیار خوبی از سوی سازمان‌ها ارائه‌شده و امید است به‌صورت اجرایی برنامه‌ریزی گردد، باید گفت دغدغه تمام مسئولین، دست‌اندرکاران و فعالان در سازمان‌های همکار ارائه خدماتی مناسب و شایسته به هم‌وطنان است که امید است نوروز سال ۹۶ با بهره‌مندی از تجربیات گذشته سفرهای ایمن با کمترین حوادث در کشور را شاهد باشیم.

وی با اشاره به بارش‌های اخیر در کشور و ۶ درصد کاهش آمار تلفات یک‌ماهه اخیر را نقطه قوت برشمرد و گفت: هم‌اکنون تمام سازمان‌های امدادی و خدماتی با تمام امکانات در حال اجرای طرح زمستانی می‌باشند به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و نقاط برف‌گیر در حال ارائه خدمت‌رسانی هستند و پس از رزمایش طرح زمستانی و استقرار گروه‌های امدادی خوشبختانه در سطح جاده‌ها با وضعیت مناسب خدمت‌رسانی روبرو هستیم.

سردار مهری با تقدیر از تمام رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما نوروز سال ۹۶ و آغاز سال جدید را همراه با تلاش و اقدامات فرهنگی، عملیاتی و اجرایی ترافیکی از سوی تمام سازمان‌ها دانست و تصریح کرد: برای شهرهای مسافر پذیر و با ترافیک قابل‌توجه برنامه‌های گسترده‌ای تنظیم و تدوین خواهد شد و طرح نوروزی از ۲۵ اسفند آغاز و تا ۱۵ فروردین با آمادگی کامل از سوی سازمان‌های ذی‌ربط و به‌صورت شبانه‌روز و نوبتی ادامه خواهد داشت و در صورت ضرورت این زمان قابل تمدید خواهد بود تا مردم عزیز شاهد اجرای یک طرح کامل و خوب باشند. ​

این گزارش می‌افزاید سردار محمدحسین حمیدی فرمانده پلیس‌راه کشور در ابتدای این جلسه با اشاره به مصوبات کمیسیون ایمنی راه‌ها به‌ویژه آشکارسازی مقاطع پرحادثه و تأکید بر ایجاد پایگاه‌های سلامت در جاده‌های کشور و درخواست جدیت واحدهای اجرایی استان‌ها در انجام دستورالعمل‌های صادره، آماری از تصادفات و تلفات در ۹ ماهه سال جاری نسبت به سال قبل ارائه نموده و ادامه داد: با تلاش تمامی سازمان‌های دست‌اندرکار برابر آمار سازمانی پزشکی قانونی در این ایام در حوزه درون‌شهری ۶۳ نفر افزایش و در سفرهای برون‌شهری نیز ۳۸۲ نفر کاهش تلفات ثبت‌شده به عبارتی درمجموع ۳۱۹ نفر کاهش و ۴ / ۲ درصد کاهش وجود داشته است.

سردار حمیدی گفت: استان‌های خوزستان، فارسِ شمال و گیلان سه استانی که در نوروز سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه افزایش تلفات را داشته‌اند و اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

وی با درخواست از اصحاب رسانه و صاحبان قلم برای جلب‌توجه عمومی به فرهنگ صحیح رانندگی گفت: عدم توجه به جلو، تخطی از سرعت مطمئنه و انحراف به چپ و عدم رعایت حق تقدم عناوینی بودند که در نوروز سال ۹۵ کاهش داشتند لیکن خستگی و خواب‌آلودگی با ۲۰۵ فقره تصادف با افزایش ۱۰ درصدی بیشتری علت تلفات را به خود اختصاص داده بود.

سردار حمیدی ادامه داد: همچنین از ۱۳۰۰ فقره تصادفات که در نوروز ۹۵ به علت واژگونی اتفاق افتاد معادل ۶۳ درصد به ترتیب در پنج استان اصفهان، خراسان رضوی، خراسان‌شمالی، فارس شمال و آذربایجان شرقی به‌عنوان بیشترین سهم رخ داد لذا این موضوع بسیار مهم است که باید توجه به رفتار و فرهنگ عمومی در این زمینه تقویت شود و قطعاً در این امر دست‌اندرکاران فرهنگی و اطلاع‌رسانی می‌توانند نقش‌آفرین باشند.

وی در پایان پیشنهاد‌هایی را برای دو مقطع دهه فجر و تعطیلات سال نو پیش رو را برای کمیته ارائه داشت. بر اساس این گزارش در ادامه این جلسه اعضای کمیته گزارش‌های مربوط به آمادگی و برنامه‌های سازمانی خود در ایام دهه مبارک فجر و نوروز ارائه کردند

دیدگاه کاربران