عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران:

ساماندهی هرهکتار بافت فرسوده نیازمند ۱۰۰ میلیارد ریال نقدینگی است

کد خبر: 83062
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۲۳ ب.ظ

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به افتتاح ۲۱۴ واحد مسکونی در بافت فرسوده محله سیروس تهران گفت: ساماندهی هر هکتار از بافت های فرسوده شهری بطور میانگین نیازمند ۱۰۰ میلیارد ریال نقدینگی است.

به گزارش نداي مردم ،«نادر محمدزاده» روز دوشنبه در حاشیه افتتاح ۲۱۴ واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری محله سیروس در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: محله سیروس یکی از موفق‌ترین پروژه‌ها در مبحث اجرا و بهره‌برداری از بافت های فرسوده شهری است.
وی تصریح کرد: در طرح محله سیروس برای نخستین بار با اجرای سیاست برد ـ برد بین دولت و ساکنان بافت های فرسوده و سهیم کردن ساکنان آن در ارزش ‌افزوده ناشی از احیای بافت، مدل نوینی در این زمینه به اجرا درآمده و افتتاح ۲۱۴ واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهری در محله سیروس تهران، سهیم کردن ساکنان این منطقه در ارزش افزوده احیای بافت های فرسوده شهری است.
محمدزاده با بیان اینکه در کشور حدود ۷۷ هزار هکتار بافت فرسوده شهری و ۵۵ هزار هکتار اسکان غیررسمی وجود دارد که در قالب بیش از ۲۷۰۰ محله شناسایی شده است، گفت: ساماندهی هر هکتار از این بافت ها بطور میانگین نیازمند ۱۰۰ میلیارد ریال(۱۰ میلیارد تومان) نقدینگی است و برای ساماندهی تمام این حوزه ها به درآمدهای ۱۰ سال فروش نفت نیاز است، بنابراین ورود بخش خصوصی و مشارکت مردمی در احیای بافت های فرسوده نباید دور از انتظار باشد.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران درباره پروژه نوسازی محله سیروس گفت: این پروژه را شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به‌ منظور اجرای یک پروژه پایلوت و نوسازی بافت فرسوده ارائه کرده است.
محمدزاده دلایل انتخاب محله سیروس را فرسودگی بیش‌ از حد (نفوذ ناپذیری، ریزدانگی، و ناپایداری توامان) و وجود ناهنجاری اجتماعی در این منطقه و قرار گرفتن در کنار بازار تهران و وجود بافت اجتماعی با اصالت عنوان کرد.
به گفته وی، اهداف نوسازی این محله شامل احیا و استفاده بهینه از ظرفیت های بافت‌های فرسوده به‌ عنوان مهم‌ترین منبع تولید زمین در جهت افزایش عرضه و حتی رشد و شکوفایی در اقتصاد شهری، استفاده از روش‌های بهینه و کارآمد در جهت طراحی مناسب شهری و اقتصادی است که تبدیل «تهدید» بافت‌های فرسوده شهری به «فرصت» در جهت تحول اساسی برای رسیدن به توسعه پایدار شهری است.
محمدزاده تاکید کرد: این طرح با جلب مشارکت مردمی با تعریف انواع روش های آن، همچون تامین خانه معوض، اختصاص تسهیلات یارانه ها و غیره توانسته است به یک نمونه موفق کلید به کلید تبدیل شود، البته این پایلوت آغازی بر احیای سایر پایلوت های در اولویت کلانشهر تهران، مانند محله‌های عودلاجان، فرحزاد، و باغ آذری است.
وی با بیان اینکه محله ۴۰ هکتاری سیروس یکی از محله‌های مستعد برای اصلاح و احیای بافت فرسوده شهری تهران است، گفت: شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران پروژه مسکونی- تجاری ۲۱۴ واحدی را در قالب مشارکت با بخش خصوصی ساخته‌ و آماده بهره‌برداری کرد.
وی، همچنین از آغاز طرح دیگری در قالب مجموعه مسکونی – خدماتی ۱۰۰ واحدی، با بهره‌گیری از الگوهای بومی و معماری ایرانی – اسلامی خبرداد و گفت: به زودی عملیات احیای بافت های فرسوده در این محله آغاز می شود.
مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان این که در پروژه ۲۱۴ واحدی به علت نیاز شدید به ذخیره مسکن در این محله نتوانستیم کاملا الگوی ایرانی – اسلامی را پیاده کنیم، تاکید کرد: در فاز دوم محله سیروس این الگو بند به بند اجرا خواهد شد تا شاهدارزش افزوده بیشتری در این محله باشیم در حالی که به علت فرسودگی‌های شدید و مجاورت با بازار تهران، این محله تبدیل به مرکز انبارداری و کارگاهی شده بود.
به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس در بررسی برنامه ششم توسعه با تصویب ماده‌ای، دولت را مکلف به اعمال سیاست‌های تشویقی برای بازسازی بافت‌های فرسوده کردند.
بر اساس ماده ۷۶ لایحه برنامه ششم توسعه، شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران مکلف است نسبت به احصاء مناطق ویژه نیازمند بهسازی و نوسازی در بافت‌های فرسوده و دسته‌بندی طرحهای واقع در این مناطق، اقدام کند.

دیدگاه کاربران