عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر صنعت، معدن و تجارت :

امضای توافقنامه همکاری وزارتخانه های صنعت و فرهنگ

کد خبر: 83077
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۸:۵۶ ق.ظ

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه امضای توافقنامه همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: بانک ها و صندوق توسعه ملی تسهیلات دهی به صنعت چاپ و نشر را به اصلاح تعرفه کاغذ منوط کرده اند.

به گزارش نداي مردم، «محمدرضا نعمت زاده»  افزود: در حمایت از صنعت چاپ و نشر و روزنامه، موضوع کاغذ مغفول مانده است و این مسائل باعث شده است «باگاس نیشکر» سوزانده شود؛ در حالی که کاغذ ماده اولیه صنعت چاپ است.

وی یادآوری کرد: از سال ۱۳۵۹ ایجاد صنعت کاغذ مطرح شد؛ زیرا در واقع کاغذ مهمتر از بحث های مربوط به ماشین چاپ و… است.

** تعطیلی ۸۰ درصد مطبوعات در صورت قطع یارانه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: چنانچه بتوانیم با ساماندهی مشکلات و مسائل چاپ و نشر و توزیع، کتابخوانی و مطالعه موثر را یک دقیقه افزایش دهیم، اقدام سودمندی انجام شده است.

«سیدرضا صالحی امیری» اضافه کرد: افزایش تعرفه کاغذ زیان سنگینی به صنعت چاپ و نشر وتوزیع و کتابخوانی وارد می کند و دستکم باید یک زمان تنفس به اینگونه صنایع داد.

صالحی امیری گفت: امسال نزدیک به سه هزار میلیارد ریال یارانه به مطبوعات تعلق گرفت و چنانچه یارانه مطبوعات قطع شود، ۸۰ درصد آنها تعطیل می شوند.

وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی روز دوشنبه توافقنامه افزایش تعامل و همکاری بین بخشی را برای تسریع در نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی در ساختمان وزارت صنعت، معدن و تجارت امضا کردند.

براساس این توافقنامه، اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد بررسی و در صورت نیاز برای تحقق اهداف این توافقنامه اصلاح می شود.

همچنین آیین نامه اجرایی تاسیس و نظارت بر چاپخانه ها و واحدهای وابسته در این چارچوب بازنگری می شود.

به موجب این توافقنامه امور مربوط به نقل و انتقال، خرید، واردات و صادرات ماشین های چاپ و تجهیزات مربوط به واحدهای صنعتی و صنفی مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و همه امور محتوایی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می گیرد.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت روز یکشنبه در جشنواره «نام نشان ایرانی» تاکید کرد جامعه ای که نتواند نسل آینده را به درستی تربیت کند، دچار کمبود می شود و از این رو، موضوع ارتباط صنعت ودانشگاه رمز بقای صنعت و یک ضرورت جدی است.

دیدگاه کاربران