عضویت در خبرنامه الکترونیک
پیمانکار قطار شهری کرج:

تمام تعهداتمان را نسبت به پروژه قطار شهری انجام داده‌ایم

کد خبر: 83100
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹ ق.ظ

شرکت “سابیر” پیمانکار قطار شهری کرج اعلام کرد: شرکت سابیر به تمام تعهدات خود عمل کرده و به منظور حل اختلافات فی‌مابین،‌ در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال ۹۴ درخواست انتصاب هیئت حل اختلاف، مطابق قرارداد را به عمل آورد.

به گزارش نداي مردم، شرکت سابیر در ارتباط با بخشی از مصاحبه رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج با خبرگزاری تسنیم توضیحاتی ارائه کرد.

در توضیحات این شرکت آمده است: “در رابطه با مطالب درج شده در تاریخ ۶ بهمن‌ماه سال جاری با شناسه خبر ۱۳۰۵۴۶۲ به نقل از رئیس محترم کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج با عنوان “شرکت پیمانکار قطار شهری کرج تعهد ادامه کار را نپذیرفت” جوابیه این شرکت به شرح ذیل تقدیم می‌گردد:

شرکت سابیر پیمانکار طرح و ساخت پروژه خط ۲ قطار شهری کرج براساس مدارک و مستندات موجود، تاکنون تمام تعهدات خود را در رابطه با این پروژه انجام داده است. این شرکت ضمن جذب تمام نقدینگی تامین شده از سوی سازمان قطار شهری کرج و حومه که برای اجرای چنین پروژه‌ای در دوره زمانی اجرای کارها بسیار کم بوده است ضمن تامین بخشی از نقدینگی مورد نیاز از منابع مالی داخلی شرکت، تاکنون توانسته است ۱۵ کیلومتر تونل فاز ۱ پروژه را به طور کامل اجرا و عملیات اجرایی ۱۴ ایستگاه را فعال کند که تعدادی از آن‌ها به مرحله نازک کاری رسیده‌اند.

همچنین ساختمان مرکز فرمان تقریبا تکمیل شده و تنها نصب تاسیسات برقی و مکانیکی آن باقی‌مانده است. عملیات اجرایی پست برق ۶۳٫۲۰ کیلوولت آغاز و اجرای هواکش‌های میان تونلی و اجرای روسازی مسیر، تامین سوزن‌های مورد نیاز،‌ تراورس و ادوات روسازی که جزء مراحل پایانی کار هستند در دست اقدام بوده است که با نامه اخطار به فسخ غیر قراردادی سازمان قطار شهری کرج و حومه و دستور توقف صادره، اجرای تمام عملیات فوق در یک ساله اخیر متوقف شده است. همچنین علاوه بر موارد فوق، ریل‌های مورد نیاز و بخشی از تجهیزات الکتریکال و مکانیکال نیز از سوی شرکت سابیر تامین شده است.

دلایل اصلی طولانی شدن اجرای پروژه‌ با توجه به مستندات موجود به شرح ذیل می‌باشد:

۱- عدم تامین مالی مورد نیاز از سوی سازمان قطار شهری کرج و حومه، در متن خبر نیز، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج به مشکل کمبود منابع دولت و تعریف منابع به صورت تهاتری و غیرنقد اشاره و اعلام نموده‌اند که پروژه به این وسعت با این کار پیش نمی‌رود.

۲- عدم ترمیم مبلغ پیمان براساس توافقات صورت گرفته، اخذ مجوز لازم به عهده کارفرمای محترم می‌باشد.

۳- عدم تحویل زمین‌های مورد نیاز برای اجرای پروژه از جمله زمین پایانه که از سال ۱۳۸۶ تاکنون، شرکت سابیر در خواست تحویل زمین مذکور را نموده است، لیکن تا این تاریخ سازمان قطار شهری کرج و حومه موفق به انجام تعهدات خود و تحویل زمین نشده است.

در رابطه با زمین میدان جمهوری نیز شرکت شستا تاکنون مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال به شهرداری کرج پرداخت نموده است. در مقابل هیچ سند موثقی از سوی شهرداری ارائه نشده است.

همانگونه که ملاحظه می‌شود شرکت سابیر به کلیه تعهدات خود عمل نموده و به منظور حل اختلافات فی‌مابین،‌ در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال ۹۴ درخواست انتصاب هیئت حل اختلاف، مطابق قرارداد را نمود که تا این تاریخ سازمان قطار شهری کرج و حومه از این کار استنکاف نموده است.”

دیدگاه کاربران