عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای اسلامی شهر کرج :

لزوم اهتمام مسئولین به حفظ هویت و اصالت شهری کرج

کد خبر: 83166
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷ ب.ظ

عضو شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اینکه حفظ هویت، اصالت شهری و تبیین حیات شهری براساس شواهد و مدارک علمی همواره مورد توجه بوده است، بر لزوم اهتمام مسئولین به حفظ هویت و اصالت شهری کرج تاکید کرد.

به گزارش نداي مردم ، روح الله کیان اظهار داشت: حفظ هویت، اصالت و تبیین حیات شهری براساس شواهد و مدارک علمی همواره مورد توجه بوده است و از جمله شاخص‌های مهم آن می‌توان به حس آسایش، امنیت، آرامش، حس تعلق به مکان وامکان ایجاد تعاملات اجتماعی میان ساکنان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه نبود رابطه منطقی بين کالبد شهر و عناصر سازنده هويت آن يک مساله عام در شهرهای امروزی است، گفت: عناصر طبيعی شهرها در ارتقاء کيفيت کالبدی شهرها می توانند اثربخش باشند و هويت شهر به شدت متاثر از نحوه ترکيب اين عناصر در يکديگر است.

کیان افزود: کرج در گذشته دارای هویت باغشهری بوده است که به مرور و با گسترش مهاجرت، به تدریج شاهد تخریب و تبدیل باغات به محل های مسکونی بوده ایم و این امر سبب وارد شدن لطمات زیانباری در زمینه آلودگی های زیست محیطی و هوا شده است در صورتیکه در گذشته نه چندان دور این کلانشهر به لحاظ دارا بودن فضای سبز و باغات و همچنین آب و هوای مساعد زبانزد بوده است.

این مسئول عنوان کرد: امروزه شهرها نه بر پایه ارزشهای اصیل و هویت بومی خود، که بر پایه تقلیدهای بدون اندیشه از مظاهر غربی و مدرن بدون توجه به الگوهای بومی در حال شکل گیری و گسترش اند و این مسأله باعث گسسته شدن و کمرنگ شدن توجه به ابعاد هویتی شهرها و زندگی اجتماعی شهری شده است ، که نمود خود را به طور واضح در طرحهای توسعه شهری نمایان می سازد.

وی همچنین به نقش مبلمان شهری در هویت بخشی به شهر ها اشاره کرد و گفت: مبلمان شهری از جمله مولفه های مطرح در طراحی و برنامه ریزی شهری و به عنوان جزئی از کل شهر، تعریف کننده هویت و ساختار شهری می باشد.

کیان خاطر نشان شد: بدیهی است که آنچه به شهر هویت می بخشد و برای ساکنان شهر آسایش را به همراه می آورد، انبوه ساختمان ها و ترافیک در فضای شهری نمی باشد بلکه منظر شهری، پارک و مبلمان آن می باشد و این خصوصیات بارز است که شهرها را از یکدیگر متمایز می سازد، بنابراین هویت بخشیدن به فضای شهری، علاوه بر ویژگی فرم و طرز قرارگیری ساختمان های اطراف، به چگونگی استقرار و کیفیت مبلمان شهری نیز بستگی دارد.

دیدگاه کاربران