عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر کرج :

نقش فضاهای شهری در وقوع جرائم محلی

کد خبر: 83214
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۲ ق.ظ

رئیس کمیسیون حقوقی شوررای شهر کرج با بیان اینکه فضاهای شهری نقش موثری در وقوع جرائم محلی دارند، گفت: وضعیت آپارتمان‌ها و محلات و حتی تعداد طبقات و کیفیت‏ و وضعیت ظاهری آپارتمان‌ها از لحاظ شیک بودن، سرسبز بودن و نور کافی داشتن در نوع جرایم ارتکابی در آپارتمان‌ها و محلات تأثیر دارد.

به گزارش نداي مردم ،سعید مصطفایی اظهار داشت: جرایم آپارتمانی در سال‌های اخیر به عنوان نوعی از جرایم‏ شهری مطرح شده و مورد بحث قرار گرفته است، در این جرایم مسئله اساسی تاثیر وضعیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محله در کیفیت وقوع جرم است.

وی افزود: بر این اساس، وضعیت آپارتمان‌ها و محلات و حتی تعداد طبقات و کیفیت‏ و وضعیت ظاهری آپارتمان‌ها از لحاظ شیک بودن، سرسبز بودن و نور کافی داشتن در نوع جرایم ارتکابی در آپارتمان‌ها و محلات تأثیر دارد.

مصطفایی تصریح کرد: گروهی از جرم‌شناسان معتقدند زندگی در طبقات بالای ساختمان، یعنی از طبقه ششم به بالا در ارتکاب جرایم و خشونت بسیار مؤثر است؛ چراکه کسانی که در مجتمع‌های بزرگِ شهری و ساختمان‌های‏ بسیار بلند سکونت دارند کمتر احساس امنیت می‌کنند و همین احساس عدم امنیت، آنان را مضطرب و نگران می‌کند و در معرض ارتکاب خشونت قرار می ‏دهد.

این مسئول ادامه داد: از سوی دیگر ساختمان‌های یکنواخت و ارزان‏قیمت در ارتکاب جرم بی‏ اثر نیست؛ با این استدلال که یکنواختی، یک نوع بیزاری از زندگی به وجود می‏ آورد و در نتیجه فرد را به خشونت سوق می ‏دهد.

رئیس کمیسیون حقوقی بیان داشت: برای پیشگیری از جرایم شـــهری، اتخاذ سیاست‌های چنـــــد جانبه ضروری میباشد، سیاست‌های پیشگیرانه شهری عبارتند از مجموعه تدابیر دولت‌ها که به صورت پیشگیری‌های عمومی و موضعی در محیط‌ های شهری متبلور می‌شوند و در بعضی ابعاد می ‏تواند در قالب‌های سیاست‌های جنایی‏ مشارکتیِ پیشگیرانه نیز نمود پیدا کند.

وی با بیان اینکه شناسایی جرایم شهری و پیشگیری از آن نیازمند طرح و بسط سیاست‌های پیشگیرانه است، گفت: دستیابی به چنین هدفی از دو راه به دست می‌آید و راه اول بهره‌ گیری از تجارب سیستم‌های مدیریتی در سایر کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و اجلاس‌های منطقه‏ ای و مقدماتی‏ در مورد جرایم شهری است.از سوی دیگر جرایم شهری دارای ریشه‏ های عمیق‏ اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که نیاز به بررسی جامعه ‏شناسی و جرم‏ شناسانه دارد.

مصطفائی خاطرنشان شد: با توجه به اینکه شهرها بدون توقف در حال رشد هستند باید فکری برای پیشگیری از وقوع جرایم شهری کرد و این محل‌ها را برای زندگی شهرنشینان ایمن‌ تر کرد، هر روزی که می‌گذرد به جمعیت شهرهای جهان افزوده می‌شود که ناتوانی دولت‌ها در تامین خدمات اولیه از سویی و جلوگیری از وقوع آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن، از مهم‌ترین پیامدهای چنین رشدی است.

دیدگاه کاربران