عضویت در خبرنامه الکترونیک
مجری طرح بازیافت پسماندهای شهری

زباله‌های شهری با استفاده از فناوری پلاسما به انرژی تبدیل می شوند

کد خبر: 83306
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲ ب.ظ

پروژه تبدیل زباله‌های شهری به انرژی با استفاده از فناوری پلاسما با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش نداي مردم ، مدیریت و بازیافت پسماندهای شهری یکی از مشکلات و چالش های عمده کشور است و تکنولوژی پلاسما از پیشرفته ترین فناوری های موجود برای امحا، بی خطرسازی و تبدیل زباله به انرژی است.

در این راستا مسئولان و کارشناسان ستاد از پایلوت ‘تبدیل زباله های شهری به انرژی با استفاده از فناوری پلاسما’ که با حمایت ستاد در حال انجام است، بازدید کردند.

این پایلوت با ظرفیت ۱۰۰۰ کیلوگرم در روز به همت پژوهشگران پژوهشگاه صنعت نفت اجرا شده و در واقع پروژه طرح گازی کردن زباله با استفاده از فناوری مشعل پلاسمایی برای نخستین بار در پژوهشگاه صنعت نفت اجرایی شده است.

در این بازدید، حمید بزرگ زاده مجری پروژه به تشریح مراحل مختلف ساخت پایلوت پرداخت و کارکرد و عملکرد سه مشعل پلاسمایی با توان ۳۰ کیلووات ارزیابی شد.

بنابر این گزارش، مجری طرح میزان پیشرفت پروژه را بسیار مناسب دانست و اعلام کرد با انجام آخرین بهینه‌سازی های لازم، پروژه در نیمه دوم اسفند ماه سال جاری مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

یکی از ویژگی های بارز این پروژه استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی بوده و تجاری سازی این فناوری برای گام های بعدی، هدف گذاری شده است.

دیدگاه کاربران