عضویت در خبرنامه الکترونیک
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس :

بدهی ۶هزار میلیاردی دولت به صنعت دارو

کد خبر: 83382
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۱۱ ب.ظ

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متاسفانه مسئولان سازمان برنامه و بودجه با بی‌تدبیری تاکنون در اختصاص ۸ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت بدهی بیمه سلامت کوتاهی کرده اند.

به گزارش نداي مردم ،محمدحسین قربانی، درخصوص برخی اخبار مبنی بر وجود ۶ هزارمیلیارد تومان بدهی دولت به صنعت دارو از سال ۹۳ تاکنون، گفت: به طور تقریبی این آمار درست است و این میزان بدهی در مجموع شامل صنعت دارو اعم از توزیع، تولید و پخش دارو در داروخانه ها است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل درحال حاضر بدهی بیمه ها به داروخانه ها است، افزود: داروخانه ها سرمایه های بسیار محدودی دارند و براساس داد وستد با بیمار و بر اساس درآمدهای کسب شده باید داروها را از شرکت های دارویی خریداری کنند، اما متاسفانه به دلیل بدهی بیمه ها مطالبات داروخانه داران پرداخت نمی شود که این موضوع درحال حاضر نگران کننده است.

وی تاکید کرد: همچنین سیستم‌های پخش دارو توان مالی آنچنانی برای توزیع دارو و ملزومات پزشکی نداشته و با مشکلات بسیاری روبه رو هستند، بنابراین این دو بخش در صنعت دارو برای جامعه پزشکی نگرانی هایی را به وجود آورده است؛ البته امیدواریم هشدارها مبنی بر عدم فروش دارو به بیماران به دلیل این مشکلات اجرایی نشود، زیرا داروخانه داران از دغدغه های بیماران در تامین دارو آگاهی دارند.

قربانی با اشاره به اینکه دولت باید ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت را در زمان کوتاهی دراختیار بیمه سلامت قرار دهد، گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات پرداخت مطالبات داروخانه ها از محل ۸ هزارمیلیاردتومان است، ضمن اینکه اکثر داروخانه داران از قشر متوسط جامعه هستند؛ هرچند که برخی از مسئولان داروخانه‌ها به دلیل همین مطالبات و عدم پرداخت آن حاضر به توقف فعالیت داروخانه های خود شدند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه منابع موردنیاز برای پرداخت بدهی‌ها بیمه ها به داروخانه داران و مراکز درمانی باید سریع تامین شود، افزود: متاسفانه مسئولان سازمان برنامه و بودجه با بی‌تدبیری و بی‌توجهی تاکنون در اختصاص ۸ هزار میلیارد تومان بودجه برای پرداخت بدهی بیمه سلامت کوتاهی کرده اما بهتر است بانک رفاه و سیستم اقتصادی دولت مسیر پرداخت بدهی بیمه سلامت را هموار کنند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در پایان به خانه ملت گفت: به طور قطع به لحاظ اینکه داروخانه داران درخط مقدم خدمت رسانی به مردم هستند در تامین داروهای مورد نیاز مردم با وجود مشکل همراهی های بسیاری می کنند.

دیدگاه کاربران