عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل بیمه ایران:

۵۵۵ برابر حق بیمه خسارت داده ایم

کد خبر: 83391
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۳:۱۸ ب.ظ

مدیرعامل بیمه ایران با بیان اینکه بیمه آتش‌سوزی اجباری نیست، گفت: ٥٥٥ برابر حق بیمه دریافتی در پلاسکو خسارت دادیم.

به گزارش نداي مردم، محسن پورکیانی با تشریح جزئیات عملکرد بیمه در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گفت: از همان دقایق ابتدایی ریزش ساختمان پلاسکو ارزیابی های اولیه از میزان خسارت صورت گرفت و شعبه پرداخت خسارت مسخص شد و از شنبه بعد از وقوع حادثه، آماده تشکیل پرونده بودیم و تمام بیمه گذاران تشکیل پرونده دادند.

مدیرعامل بیمه ایران افزود : خسارت ۷۲ پرونده را پرداخت کردیم و بقیه نیز در انتظار بررسی است تا خسارت پرداخت شود.

وی ادامه داد : ۱۶۰ بیمه گذار داشتیم که ۱۲۵ نفر بیمه گذار مستقیم بودند و ۳۶ نفر به دلیل دریافت تسهیلات بانکی موظف به خرید پوشش بیمه نامه شده بودند.

مدیرعامل بیمه ایران افزود : در حال حاضر امکان ورود به ساختمان پشت پلاسکو و برآورد خسارت وجود ندارد، اما اگر مراجع قضایی اجازه دهند در سه روز کار ارزیابی را نهایی خواهیم کرد.

پورکیانی گفت : شاید اگر همه واحدها بیمه نامه داشتند، تعداد کمی از آتش نشانان شهید می شدند چراکه برغم ممانعت آتش نشانان افراد سعی می کردند سراسیمه بخشی از اموال و دارایی های خود را خارج کنند.

مدیرعامل بیمه ایران با بیان اینکه بیمه آتش‌سوزی اجباری نیست، گفت: ٥٥٥ برابر حق بیمه دریافتی در پلاسکو خسارت دادیم.
وی از رشد ۱۵۰ درصدی فروش حق بیمه آتش‌سوزی در شرکت بیمه ایران بعد حادثه پلاسکو خبر داد و افزود: بیمه آتش‌سوزی یک بیمه اختیاری است و نمی‌توانیم برای داشتن آن ، اجبار ایجاد کنیم ، اما صنعت بیمه می‌تواند در این رابطه فرهنگ‌سازی کند.

پورکیانی ادامه داد : وقتی حادثه ای رخ می دهد ، معمولا بخشی از مردم به فکر می‌افتند پوشش‌های بیمه ای لازم را داشته باشند که این یک فضای هیجانی است، اما این یک فرصت است تا مزایای اینگونه بیمه‌نامه‌ها معرفی شود.

وی افزود : بیمه آتش سوزی اجباری نیست و شرکتهای بیمه باید مردم رابه خرید آن ترغیب کنند و طرح جامع بیمه اصناف برای اجرا در دستور کار قرار گرفته است.

پورکیانی درباره توانگری مالی شرکتهای بیمه گفت : در سال ۹۴ حدود ۹۰۰ میلیارد تومان به حسابها بابت خسارت معوق پرداخت کردیم ؛ سازمان حسابرسی توانگری مالی ۸۳ درصدی ما را تائید کرده است ولی کاهش توانگری مالی به مفهوم عدم توانایی پرداخت مالی نیست.
وی افزود : شش گزینه برای افزایش توانگری مالی تدارک دیده ایم که مهمترین آن افزایش سرمایه به ده هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن نقدی و بخشی از محل فروش شرکتهای بیمه دولتی است.

پورکیانی ابراز امیدواری کرد که افزایش سرمایه تا پایان سال رخ دهد و گفت: وزیر اقتصاد در این زمینه نظر مساعدی دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس اعلام نظر مراجع رسمی، حادثه پلاسکو عمدی نیست ، خاطرنشان کرد : اگر حتی آتش سوزی عمدی باشد بیمه گذار مکلف به پرداخت خسارت است مگر عمد بیمه گزار در کار باشد.
پورکیانی با اشاره به اینکه شرکتهای بیمه ریسک بالایی برای پلاسکو لحاظ کرده بودند، گفت : در یکی از خسارتهای پلاسکو مبلغ خسارت بالای سه میلیارد تومان است، که در حال بررسی هستیم البته به اندازه حق بیمه خسارت داده می شود.

وی اظهار داشت : خرید بیمه نامه یک امر سلبی است و باید خطر را جدی گرفت؛ “کم بیمه گی” نیز یک معضل است که باید حل شود.

وی درباره تاسیس بانک از سوی شرکتهای بیمه گفت: بانکها در سراسر دنیا از دل بیمه بیرون می آید و در حالی که بیمه ایران قبل از انقلاب بانک داشته است اکنون با توجه به محدودیت قانون نتوانستیم بانک خودمان را احیا کنیم ولی بخشی از سهام یکی از بانک هایی را که وضعیت خوبی دارد ، خریداری خواهیم کرد.
پورکیانی ادامه داد: هیچ یک از شرکتهای بیمه بیمارستان ندارند تا نرخ واقعی را براورد و شناسایی ریسک کنند و ابزار تنظیم بازار را در این میان ندارند که باید این کار را ساماندهی کنیم.

وی افزود: نرخ شکنی برخی از شرکتهای بیمه مشهود است ولی ما به دلیل وضعیت مالی تخفیف کمتری داشته ایم و نرخ شکنی به ندرت انجام شده است.

پورکیانی دستیابی به اهداف برنامه ششم در صنعت بیمه را غیرعملیاتی دانست و گفت: اگر بخواهیم به ضریب نفوذ هفت درصدی بیمه ( سهم از تولید ناخالص داخلی ) برسیم باید صنعت بیمه سالانه۵۰درصد رشد داشته باشد.

پورکیانی درباره فروش انحصاری بیمه نامه برخی شرکتها از سوی خودروسازان گفت: خودروسازان در حال حاضر با چند شرکت بیمه کار می کنند و شرایط خاصی هم دارند. بر این اساس یکی از موضوعات در دستور کار سندیکای بیمه گران بررسی این موضوع است.

وی افزود: سود این همکاری به جیب خودروسازان می رود که امیدواریم شرکتهای بیمه به تصمیم واحدی در این زمینه برسند.

دیدگاه کاربران