عضویت در خبرنامه الکترونیک
سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری :

شهرداری باید با درآمدزایی از محل فروش تراکم خداحافظی کند/ کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی بودجه مشکل آلودگی هوای تهران

کد خبر: 83418
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۵ ق.ظ

سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری پیرو کاهش بودجه ۹۶شهرداری تهران برای مقابله با آلایندگی‌ها در برنامه ششم توسعه، با بیان اینکه بودجه فوق علاوه بر تهران به سایر کلان شهرها نیز مربوط می‌شود، گفت: کاهش ۱۰۰۰ میلیاردی بودجه تهران یکی از مهمترین دلایل آن کمبود منابع درآمدی دولت است.

به گزارش نداي مردم ،«صدیف بدری»، سخنگوی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس دهم  پیرامون کاهش بودجه زیست محیطی شهرداری از ۲۵۰۰ به ۱۵۰۰ میلیارد تومان، اظهار داشت: این اعتبار، کلان شهرهایی همچون تبریز- مشهد – اصفهان و اهواز که مشکل آلودگی هوا دارند را شامل شده و تنها مختص به تهران نیست.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه شرایط اضطرار هوای تهران و پایداری آلایندهای جوی به تبع ترافیک موجود، چرا از محل بودجه این شهر به سایر کلان شهرها اختصاص داده‌اند؛ گفت که کمبود منابع درآمدی دولت را یکی از مهمترین دلایل این امر دانست.

وی افزود: اگر همین ۱۵۰۰ میلیارد هم به شهرداری در عمل تخصیص یابد می‌توان کارهای خوبی در جهت مدیریت آلودگی هوا انجام داد، لیکن متأسفانه ممکن است از همین مقدار هم کاسته شود. چون گاها دولت ابتدا مشکل خود را حل می‌کند و اگر از ردیف بودجه چیزی باقی ماند آن را به شهرداری می‌دهد.

سخنگوی فراکسیون شهری خانه ملت، در راستای رفع معضل آلودگی هوای تهران خاطر نشان کرد: بنده طرحی مبنی بر نظام‌مند شدن درآمدهای شهرداری به هیأت رییسه محترم مجلس تقدیم کردم که در صورت تصویب منابع و بطور کلی مسیر درآمدی این سازمان ساماندهی و تسهیل خواهد شد.

وی در تشریح طرح مذکور گفت: شهرداریهای کلان شهری مثل تهران باید از محل فروش حامل‌های انرژی همچون بنزین و جرایم رانندگی بشکل واقعی منتفع گردند، تا مسیر توسعه خطوط ریلی مترو بعنوان یکی از عوامل موثر در کاهش آلودگی هموارتر شود.

بدری اضافه کرد: شهرداری گاها بخاطر کمبود منابع درآمدی ناچار به فروش تراکم می‌شود. چنانچه اعتبارات این سازمان در جهت بهره‌مندی درست از عوارض نوسازی قرار گیرد، انتظار داریم در چشم انداز طرح ارائه شده ظرف ۱۰ سال آینده شهرداری با درآمدزایی از محل فروش تراکم خداحافظی کند.

به گفته وی، با اجرای این طرح درآمد مدیریت شهری نظام‌مند شده و بصورت تضمینی در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت. بعلاوه از سلیقه‌ای شدن اختصاص بودجه به این ارگان در اداوار بعدی جلوگیری خواهد شد.

دیدگاه کاربران