عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس اداره محیط زیست رباط کریم :

پاسخ محیط زیست به وضعیت فاضلاب شهرک صنعتی نصیرآباد

کد خبر: 83434
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷ ب.ظ

رئیس اداره محیط زیست رباط کریم درباره سخنان مدیریت شهری رباط کریم مبنی بر بی توجهی محیط زیست به وضعیت بد فاضلاب‌های شهرک صنعتی در نصیرآباد،گفت: نه تنها پیگیری که برخورد قضائی هم کرده‌ایم.

به گزارش نداي مردم ،ایوب زارع درباره سخنان مدیریت شهری رباط کریم مبنی بر بی توجهی محیط زیست به وضعیت بد فاضلاب‌های شهرک صنعتی در نصیرآباد رباط کریم در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: ما در سازمان محیط‌زیست و به خصوص اداره محیط‌زیست شهرستان با هر گونه واحد آلاینده چه خدماتی، چه صنعتی و چه بیمارستانی، برخورد قاطع داشته و داریم و فرقی ندارد که واحد کوچک یا شهر صنعتی، دولتی و یا خصوصی باشد که حجم زیادی از واحدها را در خود جمع کرده است چرا که اگر پیگیری‌های محیط‌زیست نباشد، آثار و تبعات زیانباری را خواهند داشت.

وی توضیح داد: شهرک صنعتی نصیرآباد، شهرک صنعتی و دولتی است که بعد از احداث و ورود واحدهای صنعتی به محله نصیرآباد، اقدام به نصب و راه‌اندازی سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی کرده است. این سیستم در دو، سه سال اخیر نواقصی داشته و متأسفانه این نواقص برطرف نشده و علیرغم اینکه این سیستم فعال است، ولی استانداردهای محیط‌زیست را هنوز پاس نکرده است.

زارع تأکید کرد: پایش‌های صورت گرفته و نمونه‌برداری‌هایی که اداره محیط‌زیست‌ انجام داد، حاکی از بالا بودن نتایج خروجی فاضلاب از حد استانداردهای زیست محیطی بوده، به نحوی که ما اخطاریه‌های لازم را به آنها ابلاغ کردیم و به دلیل اینکه آنها توجهی به این اخطاریه‌ها نکردند، پرونده‌ای حقوقی دو سال قبل در دو مقطع یکی در سال ۹۳ و یکی در سال ۹۴ تشکیل شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رباط کریم با اشاره به سخنان مدیریت شهری رباط کریم در این باره گفت: بهتر بود اعضای شورای شهر که خود نیز در نصیرآباد ساکن هستند، این مسائل را در سال‌های گذشته از محیط‌زیست درخواست و پرس‌وجو می‌کردند که آقایان در حوزه شهرک صنعتی چه کاری انجام دادند. این در حالی است که ما در این حوزه اقداماتی را انجام دادیم و در جاهایی هم برخورد کردیم و پیگیری‌های ما منجر به این شد که پرونده‌های مربوط به سال‌های ۹۳ و ۹۴ به دادگاه ارجاع داده شود.

زارع در خصوص نتیجه این پیگیری قضایی تصریح کرد: در پرونده سال ۹۳ مطرح شد که طبق قانون برنامه پنجم، سیستم‌های تصفیه فاضلاب شهرک‌های صنعتی و به طور کلی واحدهای بزرگ صنعتی باید نسبت به نصب و راه‌اندازی سیستم آنلاین اقدام یا به صورت پایش لحظه‌ای اقدام کنند تا این کار انجام شود و این مسئله محکومیت مسئولین آنجا را دربر داشته و در سال ۹۴ هم به دلیل اینکه سیستم جوابگوی تصفیه فاضلاب واحدهای شهرک صنعتی نبود، ما پرونده را به دادگاه فرستادیم و مجدداً علیه مسئولان آنجا شکایت کردیم.

وی تأکید کرد: این قضیه آنقدر برای ما حساس شده بود که از دادیار پرونده درخواست کردیم تا از محل بازدید کنند و در همان محلی که بازدید شد، به صورت تلفنی دستور حکم جلب متهمان (مسئولین شهرک صنعتی) را صادر کردند و مسئولان فرمانداری مثل معاون سیاسی و مسئولان دیگر از آنجا بازدید کردند و مشکلاتی که در آنجا وجود داشت را به گوش آقایان رساندیم و از طرفی محیط‌زیست در دادگاه در حال حاضر در حال پیگیری پرونده حقوقی است. این مسئله منجر به این شد که آقایان (سه متهم) در آنجا جلب شدند و دادیار محترم هر سه متهم را از بین مسئولان شهرک مشخص و این متهمان را جلب کرد و آنها فعلاً با قرار وثیقه آزاد هستند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رباط کریم با تأکید بر اینکه در مساله فاضلاب شهرک صنعتی ما نه تنها پیگیری که حتی برخورد قضایی هم کردیم گفت: جای سؤال است که چرا این نوع برخورد در این شرایط حساس انجام می‌شود. فشارهایی که از قوه قضائیه به این آقایان وارد کردیم، باعث شد مسئولان شهرک تغییر کنند که البته ضعف این شهرک این است که در این دو، سه سال، سه بار مسئولان شهرک تغییر کردند و این مسئله باعث شده که مدیریت زیست محیطی شهرک ضعف داشته باشد و امید می‌رود که با روی کار آمدن مدیران جدید، اقدامات سهولت بخشیده و بحث مشکلات زیست‌محیطی را هم مرتفع کنند.

زارع افزود: بحث دیگری که آقایان به آن اشاره کردند، شکستگی لوله فاضلاب در شهرک صنعتی نصیرآباد بوده که اقداماتی هم اخیراً برای رفع آن مشکل انجام شده ولی نیاز است که این مشکل هر چه سریعتر برطرف شود و به همین دلیل به مسئولان شهرک بار دیگر اخطار دادیم که هر چه سریعتر نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در بحث پسماندسوزی هم که در حواشی شهرک مطرح بود، حضور جدی پیدا کردیم و با بسیاری از واحدهایی که مشکل ایجاد کرده بودند، برخورد کردیم و حتی اخیراً یکسری کارهای مشترکی هم با همکاری شهرداری و برخی از مسئولان جدید شهرک صنعتی انجام شد که با مسئله پسماندسوزی برخورد شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رباط کریم تصریح کرد: هر چه بحث آلودگی در این شهرک صنعتی پیش بیاید و از طرفی سلامت مردم را به خطر بیندازد، وظیفه شرعی و قانونی ما این است که جلوی این کار گرفته شود و فرقی نمی‌کند واحد کوچک یا بزرگ باشد. از سوی دیگر درخواست ما از همه مسئولان شهرستان این است که با ما همکاری داشته باشند و به هیچ عنوان از کسی که آلودگی و مشکلات زیست‌محیطی در شهرستان ایجاد می‌کند، حمایت نشود.
م۷۰۰
کد مطلب: ۴۴۰۴۱

دیدگاه کاربران