عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری :

کاهش ۶۷.۷ درصدی قدرت خرید بازنشستگان/ میانگین حقوق بازنشستگان یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است

کد خبر: 83529
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱ ب.ظ

اسلامیان گفت: در ابتدا صد هزار بازنشسته برای دریافت سهام ثبت‌نام کردند اما در گام بعدی با استقبال بیشتر آنها ۱۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. ارزش سهام ۷ میلیارد ریال است که به هر یک ۳۵۰۰ سهم می‌رسد.

به گزارش نداي مردم، محمود اسلامیان در حاشیه همایش نقش‌آفرینی صندوق‌های بازنشستگی و توسعه بیمه که با موضوع واگذاری سهام بیمه ملت به بازنشستگان برگزار شد، گفت: بازنشستگان قشر فرهنگی هستند که امیدواریم مشکلاتی که از ابتدا برایشان ایجاد شده به تدریج مرتفع شود.

وی ادامه داد: ما برای بهبود وضعیت آنها دو برنامه داشته‌ایم که ترمیم حقوق آنها و در برنامه ششم توسعه تدابیری برای آن اندیشیده شده است اما در کنار ‌آ‌ن وظیفه‌های دیگری داریم، اعطای وام‌های قرض‌الحسنه و واگذاری سهام نمونه‌ای از آن است. این سهام ریسک پایینی دارد و مالک اصلی بازنشستگان هستند و برای ترمیم شدن آنها پیش‌بینی کرده‌ایم بخشی از سهام بیمه ملت به آنها واگذار شود.

اسلامیان گفت: در ابتدا صد هزار بازنشسته برای دریافت سهام ثبت‌نام کردند اما در گام بعدی با استقبال بیشتر آنها ۱۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند. ارزش سهام ۷ میلیارد ریال است که به هر یک ۳۵۰۰ سهم می‌رسد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، گفت: اقساط این سهام ۳۶ ماهه است و از امروز که سهام به اسم آنها می‌شود سود هر سال آن را می‌توانند وصول کنیم اما تا سه سال که اقساط آن را می‌پردازند اجازه نقل و انتقال ندارند.

وی با اشاره به اینکه پرداخت سهام به صورت قرض‌الحسنه است، گفت: به عنوان هدیه به این ۱۳۰ هزار بازنشسته‌ای که برای سهام بیمه ملت ثبت‌نام کرده‌اند بیمه آتش‌سوزی منازل تا سقف چند میلیون تومان و به مدت یک سال اعطا می‌شود.

اسلامیان در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با ترمیم حقوق بازنشستگان، گفت: دو اتفاق در این حیث افتاده است تورم بالا وجود داشته اما افزایش حقوق متناسب نبوده در نتیجه کاهش قدرت خرید به بازنشستگان داده‌اند. البته در این سه سال که تورم کمتر شده توانسته‌ایم تا قدری افزایش حقوق را به طور متناسب داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: برای جبران این وضعیت سال گذشته ردیفی معادل ۶ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شد که کف حقوق این افراد از ۷۵۰ به ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

وی ادامه داد: برای سال آینده نیز ۱۰ هزار میلیارد تومان لحاظ شده و امیدواریم با اختصاص این رقم و حمایت ارتقای بیشتر آن بتوانیم ترمیم حقوق بیشتری داشته باشیم چرا که اکنون بازنشستگان شرایط بدی دارند و میانگین حقوق پرداختی آنها یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان است.

اسلامیان تصریح کرد: قرار است در برنامه ششم توسعه طی ۵ سال تبعیضی که در حقوق بازنشستگان است برطرف شود چرا که افزایش حقوق بازنشستگان و شاغلین متناسب نبوده است و امیدواریم با اعتبار در نظر گرفته شده متوسط میزان حقوق ‌آنها افزایش یابد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: تعداد بازنشستگان صندوق یک میلیون و ۲۹۰ هزار نفر و تعداد شاغلین یک میلیون و ۵۰ هزار نفر است.

وی گفت: در یک دوره‌ای تورم ۳۵ درصد شده بود و باید حقوق نیز ۳۵ درصد افزایش می‌یافت اما فقط ۱۰ درصد افزایش یافت در نتیجه ۲۵ درصد قدرت خرید بازنشستگان را پایین آورد و به دلیل سیاست‌های غلط اقتصادی طی یک دوره قدرت خرید ظرف چند سال ۶۷.۷ درصد کاهش یافت.

اسلامیان گفت: البته در سه سال گذشته این روند کنترل شده و به گونه‌ای جلوی آن گرفته شده اما باید فکری به حال آن کنیم چرا که بار مالی کاهش قدرت خرید ۳۵ هزار میلیارد تومان است که دولت سعی در جبران آن دارد.

دیدگاه کاربران