عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار منطقه ۲۲ :

راه اندازی سایت کمپوست با ظرفیت تولید ماهیانه ۴ تن کود خالص در منطقه۲۲

کد خبر: 83625
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۰۲ ب.ظ

مولایی شهردار منطقه ۲۲ از راه اندازی سایت کمپوست در محدوده شمال غرب پایتخت با ظرفیت تولید ۴ تن کود خالص از زباله های تر تولیدی در ماه خبر داد.

به گزارش نداي مردم ، همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند و در راستای اجرای طرح آسمان آبی و زمین پاک و اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا سایت تولید کمپوست برای نخستین بار در ایران و تهران با استقرار ۶ دستگاه تولید کمپوست با مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال آغار بکار کرد.

مولایی شهردار منطقه ۲۲ در این خصوص گفت: دستگاه های موجود در این سایت قابلیت تولید کمپوست بدون بو و تولید شیرابه و جلوگیری از تجمع حشرات و جانوران موذی است. این دستگاه ها دارای تمام قطعات لازم از جمله چرخ خردکن، سیستم تهویه و سیستم چرخاننده و میکسر جهت رسیدن به کمپوست کامل هستند. سیستم دو محفظه ای آن، این دستگاه را از سایر دستگاه ها متمایز می کند. در این دستگاه با استفاده از ضایعات مواد آلی به عنوان ورودی دستگاه و تجزیه کنترل شده مواد آلی با حرارت و رطوبت مناسب در مجاورت اکسیژن بوسیله باکتری ها و قارچ ها، کپک ها و سایر میکروارگانیسم های هوازی و غیرهوازی، کمپوست تولید خواهد شد.

وی در ادامه افزود: مراحل کار این دستگاه به صورتی است که روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر (۵۰ کیلوگرم) زباله تر که از بازارهای تره بار مستقر در نواحی تامین می شود به همراه ۱۰ لیتر خاک اره وارد دستگاه می شوند. این کار به مدت ۷ روز تکرار می شود.بعد از گذشت ۷ روز از اولین بارگیری در مخزن اول، مواد به مخزن دوم انتقال داده شده و ۷ روز دیگر در آنجا خواهد ماند و سپس مواد خروجی تخلیه می شوند.خروجی دستگاه هر ۷ روز یک بار،معادل ۳۵۰ کیلوگرم مواد کمپوست با نسبت ازت به کربن مناسب می باشد.

به گفته مولایی ساخت و تجهیز سایت تولید کود کمپوست بصورت مکانیزه با ظرفیت ۴ تن در ماه برای نخستین بار در این منطقه و در بین مناطق ۲۲گانه شهرداری تهران انجام شد.

دیدگاه کاربران