عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران :

بافت فرسوده علت ۸۰درصد آتش سوزی‌های تهران است

کد خبر: 83636
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۵۶ ب.ظ

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران در خصوص گزارش عملکرد یکساله کمیته متبوعش گفت: تهران به عنوان شهری که جزو ۱۲۵ شهر بزرگ جهان است، ویژگی های خاص خودش را دارد. در این میان ۹۴درصد مردم ایران شهرنشین هستند و تهران رتبه نخست مهاجرپذیری را دارد.

به گزارش نداي مردم ، معصومه آباد با بیان اینکه تهران با گسست فرهنگی و بحران های خاصی به ویژه ایمنی مواجه است، اظهارداشت: آمارهای بحران آتش نشانی مشخص می کند که تهران نیازمند نهضت فراگیر ایمن سازی شهری است به طوریکه پلاسکو زنگ خطر هشداردهنده ای نسبت به وضعیت شهر تهران بود.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با اشاره به هفته ای که مردم برای پلاسکو خون گریه می کردند، عنوان کرد: براساس آمار آتش نشانی در همین هفته به طور میانگین ۲۵۰ تماس با این سازمان گرفته شده که ۸۰درصد تماس ها به دلیل بی دقتی و غفلت شهروندان و بروز حادثه بوده است. البته بافت فرسوده و رفتارهای پرخطر شهروندان نیز باعث اتفاق های ناگوار می شود .

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر مردم نشان می دهد مردم در ساختمان هایی که مستقر هستند نسبت به موارد غیرایمنی بی تفاوت هستند و به نکات ایمنی بی توجهی می کنند که این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد. در جامعه ایمنی محقق نمی شود مگر از طریق رسانه ها تا اهمیت این موضوع به فضای فرهنگی سوق داده شود. تاکید داغرم که فقط پلاسکو ساختمان حادثه ساز نبود .

آباد با اشاره به اینکه دلیل اصلی تشکیل این جلسه علاوه براهمیت پلاسکو بررسی آمار مرگ و میر خاموش نیز است که ناشی از گاز مونوکسیدکربن است، اظهارداشت: مرگ ناشی از مونوکسیدکربن در سال ۹۵ در تهران با ۳۷درصد افزایش مواجه است. ۳هزار نفر نیز در کل کشور از سال ۹۳ تا ۹۵ فوت کرده اند.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با بیان اینکه قوانین منجر به بروز این مرگ ها می شود به طوری که قانون این موارد گرفتار کلیشه ها شده اند و تمهیدات ایمن در نظر گرفته نمی شود،گفت: گزارش هایی که امروز از پزشکی قانونی گرفتم دیدم در برودت هوا مرگ های ناشی از مونوکسیدکربن افزایش می یابد. در فضای های عمومی یک حرفی مطرح می شود مبنی بر اینکه وقتی فردی فوت می کند گفته می شود یه نون خور کمتر اما بر اساس آمارهای تامین اجتماعی هزینه مرگ هر فردی ۲ میلیارد تومان است. اما همیشه در حوادث مرگ ها مطرح نیست و آسیب دیدگی ها نیز مطرح هستند.

وی اضافه کرد : ما وظیفه داریم جامعه را نسبت به مسائل ایمنی هوشیار کنیم.در لایحه مدیریت یکپارچه شهری که از ایستگاه های مختلف گذشته و امروز به ایستگاه مدیریت بحران رسیده نتوانستیم بحث ایمنی را به صورت یکپارچه ببینیم.

به گفته آباد مساله ایمنی در دنیا بر عهده یک سازمان است اما ما در همین لایحه نتوانستیم یک انسجام ایجاد کنیم. در این لایحه باید این سوال مطرح شود که ایمنی در کجا تعریف می شود؟

این عضو شورای شهر موضوع ایمنی ادامه داد: همان طور که کمیته ایمنی تا دور چهارم در شورا نداشتیم و در دور سوم کمیسیون سلامت نیز نداشتیم. در حالی که سازمان بهداشت جهانی می گوید که اسیب های اجتماعی منبع ۸۰درصد مشکلات و خطراتی است که متوجه شهروندان است و ایجاد نگرانی می کنند به طوری که خطر بیماری های واگیردار دیگر به صفر رسیده اند و بیماری های غیرواگیر هم کنترل شده است اما آنچه مطرح است عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است که سلامت جامعه را به خطر می اندازد که شامل حوادث می شود.

وی با بیان اینکه کمیته ایمنی در دور چهارم در ذیل کمیسیون سلامت تشکیل شد که یکی از دستاوردهای مهم آن مصوب کردن و پر کردن خلاءهای قانونی ایمنی در بخش های حقوقی بوده است، اذعان داشت: این کمیته ۵۰ مصوبه دارد که به طور خاص درخصوص ایمنی فضاهای عمومی و ساختمان ها و حوزه ترافیک قانون گذاری شده و ۱۸ مصوبه در خصوص سازمان آتش نشانی بود که این مصوبات را ارایه می کنم. یکی از مباحث اصلی نیز نظارت بر حسن اجرای کار در سازمان های مختلف بوده است.

آباد گفت: در صحن بارها از شهردار پرسیده شد که شما در خصوص ایمنی چه کارهایی انجام داده اید؟ این در حالی است که باید بگویم برخی از مصوبات کمیته ایمنی بیش از ۳ سال در فضای شورا معطل باقی مانده و چرخیده است و پس از ۳ سال تصویب شدند. از سال۹۵ به بعد لوایحی داریم که به تصویب رسیدند و از حالا به بعد باید در خصوص حسن نظارت دراجرا صحبت کنیم.

رییس کمیته ایمنی و بحران شورای شهر تهران با اشاره به اینکه لوایحی در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری داریم، افزود: در زمینه سخت افزاری مثلا آتش نشانی پس از حادثه پلاسکو در کنار ارتقاء تجهیزات و امکانات، مدیریت ایمنی، ارتقا تجهیزات و سپس ارتقا جایگاه آموزش نیروها نیز مطرح شد.

به گفته وی درلایحه ای که در شورا در خصوص ارتقا ایمنی سازمان آتش نشانی به تصویب رسیده مشخص شده است که بودجه های لازم برای تحقق این سه محور وجود ندارد؛ بافت فرسوده تهران سبب ۸۰درصد آتش سوزی های تهران است. از همین رو لازم است که یک ردیف بودجه اورژانسی به ارتقا وضعیت ایمنی شهر اختصاص یابد تا در مسیری حرکت کنیم که حوادث و حریق کمتری داشته باشیم. زیرا بحث پیشگیری در تمام دنیا مهم است و تمام اعتبارات به این بخش اختصاص می یابد. اما در این زمینه اقدامات لازم را انجام ندادیم.باید بیش از پیش به بحث مقابله ای توجه کنیم تا کمتر شاهد حوادث باشیم.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه حوادث پلاسکو نشان داد که ما می خواهیم ‌همواره از بحث ایمنی بهره برداری سیاسی کنیم تا تقصیرها را به گردن یکدیگر بیاندازیم و دیگران را مقصر معرفی کنیم، گفت: در حالیکه مشخص شد که تا پیش از سال گذشته که کمیته ایمنی تشکیل شد مبحث ایمنی در شورا در تهران مغفول مانده است.

وی عنوان داشت: نقاط پرحادثه بیشتر در فضاهای کارگاهی است که منجر به بروز حوادث آتش سوزی می شود.۱۷ هزار بازدید توسط سازمان آتش نشانی انجام شد که ۳ هزار ساختمان اخطار دریافت کردند که عمدتا در مناطق بافت فرسوده هستند از جمله ساختمان آلومینیوم‌. بر اساس شاخص ها این ساختمان ها ناایمن شناسایی شده اند که اگر نخواهند ایمن سازی انجام دهند وجاهت سیاسی کشور را زیر سوال می برند.

آباد افزود: ذیل سازمان هایی که اخطار می گیرند به ۷ سازمان نیز رونوشت زده شده تا در مسیر ایمن سازی کارهای لازم را انجام دهند. اگر بر اساس قانون ضابط قضایی شهرداری انتخاب شود بر اساس یک فرایند شهرداری می تواند مجری شود و در آن لحظه برای کارگاه حکم محدودسازی فعالیت و پلمپ انجام دهد. اما در بحث صنوف بر اساس شرایط سازمان آتش نشانی امکان پذیر نیست.اخطارها زمانی صادر می شوند که موارد ناایمن دیده می شود.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با بیان اینکه در خصوص ساختمان پلاسکوو وضعیت پایان کار این ساختمان باید بگویم، مصوبات ایمن سازی های لازمه ساختمان های ناایمن به تازگی در شورا تصویب شد و قبل از آن قانونی احصا نشده است، عنوان داشت: در خصوص وضعیت بازار تهران نیز باید بگویم وضع ایمنی ان بسیار نگران کننده است.

وی به بحث ایمنی اشاره و ادامه داد: اگر احاد جامعه نسبت به ایمنی محل زندگی و کار حساس شوند بی شک مشکلات زیادی حل می شود. برخی از مشکلات ناشی از زیرساخت ها است. بازار تهران به شکل سنتی طراحی و امروز اداره می شود. که همین بارگذاری به صورت سنتی نگران کننده است.یکی از نمونه های خوبی که با همت مردم رفع خطر شد بازار سنتی تبریز بود که با همت خود مردم مشکلات عدم ایمنی اش برطرف شد.

آباد با انتقاد از اینکه نگاه سیاسی بسیار زیاد در موارد ایمنی مطرح است و نمی گذارد خطرات برطرف شود اظهارداشت: برخی سازمان ها در تلاشند از خود سلب مسوولیت کنند.گاهی اوقات انتقادات بدون راهبرد مطرح می شوند که در زمینه ایمنی تبدیل به نگاه های یکسویه می شوند.

آباد بابیان اینکه “به شهرداری گفتیم برو تجهیز کن” وقتی به شهرداری پولی داده نشده است از شهرداری توقع چه تجهیزی داریم، گفت: در حال حاضر این درآمدهای پایداری که شورا برای شهرداری اختصاص داده است نیز هیچ است. چه زمانی قرار است این درآمدها محقق شود، اکنون که در آخر سال هستیم. پس در واقع هیچ اعتباری به آتش نشانی ندادیم. از همین رو می گویم در حادثه پلاسکو شورا مقصر اصلی است. بعد از حادثه جمهوری به شهرداری گفتیم برود و یک گزارش بیاورد برای تجهیز و ارتقا تجهیزات ولی اعتباری به شهداری ندادیم.

این عضو شورا با اشاره به اینکه لایحه درآمدهای پایدار راه به جایی نمی برد و باید بودجه مشخصی به طور اختصاصی برای ارتقا تجهیزات اتش نشانی در نظر گرفته شود، اظهارکرد: در زمینه تخصیص بودجه ها نیز کمیته تخصیص به طور مشخص به آتش نشانی تخصیص نداده و اولویت نخست سازمان ایمنی و آتش نشانی نبوده است.

وی گفت: رعایت نکات ایمنی ساختمان ها منجر به امر پیشگیری می شود. اما نکته مهم این است که در زمینه پیشگیری ساختمان ها باید قوانین سختگیرانه داشته باشیم.

آباد اظهارکرد: اکثر ساختمان های ناایمن مربوط به نهادهای نظامی است.

وی ادامه داد: ساختمان هایی که اقدام به دریافت پایان کار نمی کنند از مرحله فونداسیون تا نما زمان برای پایان کارشان دارند و برای ۲ بار می توانند پرونده شان را تمدید کنند. اگر در مهلت قانونی شهرداری، اقدامات لازمه را انجام دادند که هیچ در صورت تداوم؛ جریمه نقدی می شوند و سپس برخوردهای قضایی انجام می شوند.

رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران با طرح این موضصوع که اخر سر وضعیت ساختمان های ناایمن چه می شود، بیان داشت: باید بگویم بالاخره در مسیر پاسخگویی قرار می گیرند. از سال ۴۵ ساختمان هایی داریم که نه ایمن هستند و نه رعایت به نکات ایمن می شوند که مشمول قانون مستقل خوانده شدن ساختمان های شهر که مربوط به اردیبهشت ۴۹ است می شوند اما آنچه مهم است در خصوص ساختمان های ناایمن همچون علاالدین که باعث شد صاحب این ساختمان در مقابل قانون نتواند مقاومت کند و امروز شاهد تخریب طبقه ۷ هستیم فشارهای رسانه ای بود .البته تاکید می کنم ه نبود قانون یکپارچگی شهری نیز باز بر تبعات این نبود قانون می افزاید.

وی گفت: در مواردی می توان نیوجرسی مقابل ساختمان ها گذاشت که پرداخت عوارض صورت نگرفته اما در موارد دیگر چون ضابط قضایی نیست نمی توان برخورد قضایی انجام داد.

دیدگاه کاربران