عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر رفاه :

نظام رفاهی نباید شکسته می شد

کد خبر: 83672
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۳۷ ق.ظ

وزیر رفاه، انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت سازمان را خطایی سیاستی دانست و گفت: نباید نظام رفاهی را می‌شکستیم.

به گزارش نداي مردم ، علی ربیعی در حاشیه سیزدهمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران درباره تبعات انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت، افزود: همنشینی بیمه درمان، بازنشستگی و بیمه بیکاری در کنار یکدیگر از اقدامات خوب نظام رفاهی بود که از سال ۱۳۸۳ پیش بینی شده بود اما اکنون با این تصمیم بخشی از این نظام رفاهی لطمه می‌خورد و با تعارض‌هایی روبرو خواهد شد.

وی ادامه داد: وقتی بیمه سلامت در کنار سایر بیمه‌ها قرار داشت سعی ما این بود که در قالب یک نظام چند لایه در لایه‌های پایین خدمات رایگان به نیازمندان ارائه کنیم و در لایه‌های بالاتر افراد برای ارائه خدمات با ما مشارکت داشته باشند اما معکوس عمل کردیم، طبیعی است که دولت منابع لازم را ندارد و این تصمیم یک خطای سیاستی بود.

ربیعی با بیان این مطلب که نباید نظام رفاهی را می‌شکستیم، گفت: اما به هر حال هر چه قانون تصمیم بگیرد ما از آن تبعیت می‌کنیم و سعی می‌کنیم در اجرای قانون هم الگو باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مردم که گیرندگان این خدمات هستند به علت این تصمیم دچار آسیب می‌شوند یا خیر، افزود: به هر حال دولت اجازه نمی‌دهد کسی آسیب ببیند. سعادت جامعه ما در این بود که نظام چند لایه رفاهی اجرا شود اما با این اتفاق نظام رفاهی را دچار چالش می‌کنیم.

ربیعی درباره وجود شورای عالی بیمه در وزارت رفاه و تصمیم گیری‌ها درباره بیمه‌ها گفت: شورای عالی بیمه در وزارت رفاه است و تصمیم گیری‌ها در این شورا برای همه بیمه‌ها انجام می‌شود. بحث اصلی ما پیرامون برنامه ریزی رفاهی بود که اکنون دستخوش چالش می‌شود.

توزیع ۱۰۰۰ میلیارد تومان مطالبات مراکز درمانی

وزیر رفاه درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد درمانی گفت: امروز ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از بدهی وزارت بهداشت از بیمه سلامت در میان مراکز طرف قرارداد توزیع خواهد شد. برای تامین اجتماعی نیز تدابیری اندیشیده شده تا بدهی‌ها در آنجا هم تسویه شوند.

توزیع بسته حمایت غذایی در آستانه شب عید

وی همچنین ضمن اعلام این خبر که توزیع سبدهای حمایت غذایی از پایان هفته گذشته شروع شده است و مشمولان تا شب عید مهلت دارند که بن کارت‌های اعتباری مربوط را دریافت کنند گفت: در آستانه شب عید نیز یک سبد دیگر توزیع می شود. ما امسال سه سبد توزیع کردیم و پول یک سبد که ۲۰۰ میلیارد تومان بود به صورت هدفدار برای کودکان دچار سوء تغذیه و زنان باردار هزینه شد.

ربیعی درباره برخی اخبار مبنی بر نپذیرفتن دفترچه‌های تامین اجتماعی در مراکز درمانی دولتی، اظهارداشت: این مشکلات حل شده است. در سال‌های گذشته بیمه‌ها بدهی بیش از یک سال هم داشتند اما این اتفاقات رخ نداده بود. سرانه برای بیمه‌ها بسیار گران تمام می‌شود و ناگزیر به اجرای نظام ارجاع هستیم.

دیدگاه کاربران