عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو شورای هنری نخستین جایزه هنری قلب تهران:

عکاسان هنجار و ناهنجاری قلب تهران را بیان می کنند

کد خبر: 83995
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۵۷ ب.ظ

عکاسی می تواند قلب تهران را آسیب شناسی و واکاوی کند و داده های آن را در اختیار سیاست‌گذاران و مسئولان شهری قرار دهد.

به گزارش نداي مردم، محمدمهدی رحیمیان؛ عضو شورای هنری نخستین جایزه هنری قلب تهران گفت: در بخش عکاسی نخستین جایزه هنری قلب تهران هم بهنجارها، نابهنجار‌ها، نابسامانی ها و ساماندهی‌ها مورد نظر است و عکاسان می توانند در کنار هنجارها با رویکرد انتقادی نیز مشخصه های نابسامانی این منطقه را عکاسی کنند و اطلاعاتی که از این بخش به دست می آید برای سیاستگذاران و برنامه ریزی شهر قابل استفاده است.

رحیمیان با تاکید بر ضرورت رویکرد چند جانبه به بررسی مناطق شهری از جمله منطقه ۱۲ تهران گفت: جایزه هنری قلب تهران می تواند مقدمه ای باشد تا مطالعات جامع و چندجانبه ای درباره این منطقه انجام شود. مطالعه و شناساندن این منطقه به تعامل هنرمندان رشته های گوناگون هنری و سایر بخش های مطالعاتی نیاز دارد و حوزه های مطالعات فرهنگی، معماری، سینما و … نیز در این تعامل قرار گیرند. البته در این زمینه حرکت هایی با رویکرد معماری انجام شده و فیلم هایی نیز ساخته شده که لوکیشن آنها منطقه ۱۲ تهران است اما این منطقه گرچه از نظر جغرافیایی یک محدوده است اما عمق دارد و جنبه های تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، هنری، سیاسی و مذهبی به نیاز سنجی و یک حرکت مداوم تعاملی منسجم نیاز دارد. بنابراین ضرورت دارد شهرداری تعامل جدی را با تشکل ها و انجمن های هنری و دانشکده هایی که مطالعاتی را درباره این منطقه شهری انجام می دهند، برقرار کند.

دبیر بخش عکاسی جایزه هنری قلب تهران افزود: جایزه ها و جشنواره های هنری معمولا بر شرایط موجود موضوع تمرکز دارند و در بخش عکاسی این جایزه نیز بیشتر شرایط فعلی قلب تهران اولویت دارد اما عکس هایی که مربوط به سال ها و دوره های قبل این منطقه است نیز می تواند به رویکرد تطبیقی و تحولات معماری، شهری، اجتماعی و … کمک کند.

رحیمیان در ادامه گفت: دبیرخانه‌ی این رویداد فرهنگی می تواند با برگزاری کارگاه‌ها و نشست هایی در طول سال تداوم یابد تا بتواند ارتباط و کنش‌های چند سویه‌ی مردم، گردشگران و هنرمندان را برنامه ریزی و ساماندهی کند. یکی از جنبه هایی که از بستر این جایزه و چنین حرکت هایی مورد مطالعه قرارمی گیرد وجود مراکز فرهنگی، هنری در منطقه ۱۲ تهران است که می تواند منطقه را به فضایی برای تعامل با هنرمندان تبدیل کند. این جایزه و رویکرد مطالعاتی همه جانبه به منطقه ۱۲ الگویی برای دیگر مناطق شهری هم هست و به عنوان مثال در منطقه‌ی یک نیز ، شهرداری می تواند با پیشینه‌ی تاریخی، شرایط اجتماعی وفرهنگی متفاوت، چنین حرکت و فعالیت‌هایی را برنامه ریزی و اجرا کند.

عضو شورای هنری نخستین جایزه هنری قلب تهران در ادامه گفت: بر اساس شواهد تاریخی مرکزیت تهران در ۲۳۰ سال پیش از منطقه ۱۲ آغاز شده و شکل گرفته و پایتخت شدن تهران در یک بستر تاریخی منشا تحولات بسیاری بوده است. پیشینه و بستر تاریخی، بافت اجتماعی، وجود مراکز سیاسی، انقلاب مشروطه، مجلس شورا، جابجایی قدرت‌های سیاسی، اتفاقات و تنش های گوناگون در دوره هایی که در این منطقه رخ داده است در کنار وجه اقتصادی و وجود بازار و جنبه های جامعه شناختی، این منطقه را به عنوان قلب تهران مطرح کرده و نگاه‌ها به این منطقه معطوف شده است. بنابراین پیشنهاد پرداختن به منطقه ۱۲ تهران به عنوان قلب تهران با برگزاری جایزه هنری از چندماه قبل مطرح شد. هر چند بازار تهران در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، اما امروز دیگر نمی توان گفت این منطقه، مرکز تهران است به دلیل اینکه بخش مهمی از جریان‌ها و فرایندهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و … در مناطق دیگر صورت می گیرد. به عنوان مثال بازار در تهران تقریبا تا دهه ۶۰ شمسی محور اقتصاد است اما در آستانه این دهه و پس از آن ساختار فعالیت های اقتصادی و تجاری پوست اندازی می کنند و در مناطق دیگر نیز پراکنده می شوند. اما با نگاهی تاریخی، این منطقه در سال هایی طولانی محور عمده‌ی تحولات گوناگون بوده است، برای شناسایی این منطقه و تعامل مردم و هنرمندان با شهری که با عنوان “شهر زنده” قلمداد می شود، پرداختن به آن اهمیت و ضرورت دارد.

 

دیدگاه کاربران