عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت :

ایران هرگونه سرمایه گذاری خارجی را تضمین می کند

کد خبر: 84023
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۴۱ ق.ظ

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گردهمایی «آشنایی با فرصت های همکاری ایران و فنلاند» اعلام کرد: در بخش معدن و صنایع معدنی نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار نیاز داریم و دولت ایران هرگونه سرمایه گذاری خارجی را تضمین و حمایت می کند.

به گزارش نداي مردم ، «مهدی کرباسیان» در این گردهمایی در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: ایران به کشورهایی متصل است که یک بازار ۴۵۰ میلیون نفری را در منطقه از افغانستان تا آسیای میانه و خاورمیانه تشکیل می دهد.

وی افزود: خلیج فارس و دریای عمان به همراه منابع غنی نفت و گاز فرصت های ارزشمندی را پیش روی صادرکنندگان و واردکنندگان کالا به ایران قرار می دهد و هرگونه فعالیت در بخش صنعت با بهره گیری از انرژی گاز نقش ارزشمندی برای استمرار فعالیت دارد.

به گفته کرباسیان، همکاری شرکت های فنلاندی با ایران از پیشینه مناسب برخوردار است و شرکت فنلاندی «اتو تک» حتی در دوران تحریم همکاری خود را با ایران قطع نکرد.

وی ادامه داد: ایمیدرو آماده است با شرکت های فنلاندی همکاری داشته باشد.

این مسوول یادآوری کرد: پاییز امسال نیز تفاهمنامه ای برای همکاری میان مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی با سازمان زمین شناسی فنلاند به امضا رسید.

کرباسیان اعلام کرد برنامه اکتشاف ذخایر معدنی ایران در وسعتی به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز شد و انتظار می رود با تداوم در سال ۲۰۱۷، در سال ۲۰۱۸ نهایی شود که این امر فرصت خوبی را برای همکاری میان شرکت های ایرانی و فنلاندی در زمینه اکتشاف فراهم می کند.

وی ابراز امیدواری کرد شرکت های ۲ کشور برای فعالیت در عرصه اکتشاف بزودی تفاهمنامه هایی را امضا کنند؛ زیرا دولت های ایران و فنلاند به افزایش سطح همکاری ها تمایل دارند.

بررسی خبرنگار ایرنا از آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در ۱۰ ماهه امسال ارزش صادرات ایران به فنلاند ۳۱۵ هزار و ۲۶۰ دلار بود و در مقابل از این کشور ۱۲۳میلیون و ۶۱۵هزار و ۷۸۹دلار کالا وارد کرد.

جمهوری فنلاند کشوری به پایتختی هلسینکی در شمال اروپا منطقه اسکاندیناوی است. این کشور نزدیک به ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و واحد پول آن یورو است.

یکی از مشترکات تهران- هلسینکی راهگذر شمال-جنوب و گذرگاه ترانزیتی ۷۲۰۰ کیلومتری هلسینکی در فنلاند تا بمبئی هند است که ارتباط شمال اروپا و روسیه را از طریق جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان به کشورهای منطقه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می کند.

شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر دهها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند می دهد.

این راهگذر افزون بر کوتاه کردن ۴۰ درصدی طول مسیر ارتباطی آسیا و اروپا، ۳۰ درصد هزینه‌های حمل و نقل را نیز کاهش می دهد

دیدگاه کاربران