عضویت در خبرنامه الکترونیک
دستیار ویژه رئیس جمهور :

گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در مورد حقوق شهروندی کلیشه ای نباشد

کد خبر: 84065
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۴۱ ب.ظ

دستیار ویژه رئیس جمهور درامورحقوق شهروندی با بیان اینکه دستگاههای اجرایی تا ١٠ اسفندماه فرصت دارند گزارش عملکرد خود در رابطه با حقوق شهروندی را به دستیار ویژه ارائه دهند،گفت: آمار کلیشه ای نمی خواهیم بلکه آثار اجرای منشور باید در جامعه برای مردم ملموس باشد.

به گزارش نداي مردم ،الهام امین زاده در نشستی که به منظور پیگیری ابلاغیه رئیس جمهوری برای اجرای منشور حقوق شهروندی با حضور نمایندگانی از دستگاه ها تشکیل شد، افزود: تاکید داشتیم تا نمایندگانی که از دستگاه ها برای پیگیری امور شهروندی معرفی می شوند، واقعا دغدغه اجرای آن را داشته باشند.

وی دراولین جلسه ایجاد هماهنگی برای اجرای منشورحقوق شهروندی تصریح کرد: بدون حضور دستگاه های اجرایی در موضوع حقوق شهروندی نمی توان به تحقق آن امید داشت و هر دستگاه باید قدمی در سطح رضایتمندی مردم بردارد چرا که افقی است که باز شده و در آغاز راه قرار داریم.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امورحقوق شهروندی ازدستگاه های اجرایی خواست تا برای آن دسته ازموادی که در منشور حقوق شهروندی پشتوانه حقوقی ندارند، لایحه یا مصوبه هیات وزیران تنظیم کنند.

**اقداماتی برای معرفی بیشتر منشور

وی به برخی اقدامات اجرایی برای تحقق منشورحقوق شهروندی در دستگاههای مختلف اشاره کرد وگفت: ناجا بایسته های حقوق شهروندی راتهیه کرده است، ائمه جمعه رابطه حقوق مردم و حکومت را تهیه کردند، منشور حقوق شهروندی دانشجویی، اصول حقوق شهروندی برای مقطع متوسطه، حقوق شهروندی در کلام امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شده است.

امین زاده در مورد آموزش حقوق شهروندی به شهروندان گفت: نماینده وزارت آموزش و پرورش دراجرای منشور، معاون پرورشی آن وزارتخانه است، این بدین معناست که صرفا با حجیم کردن کتب درسی به حقوق شهروندی دست نمی یابیم.

وی ادامه داد: برای چهار تا ١٨ ساله ها علاوه بر برنامه های آموزشی رسمی، اردوها، برنامه های جمعی و فعالیت های پرورشی و فوق برنامه در نظر گرفته شده است.

امین زاده با بیان اینکه منشورحقوق شهروندی برنامه و خط مشی دولت تدبیر و امید است، گفت: منشور حقوق شهروندی قبول حس مسئولیت پذیری دولت و هدف ما اطلاع رسانی به مردم است چرا که مردم ارباب رجوع ما هستند.

وی با تاکید براینکه منشور برگرفته از کلمه نشر به معنای اطلاع رسانی است، یادآورشد: با اجرای منشور حقوق شهروندی می خواهیم به شکوفایی، همبستگی، انسجام، مشارکت و پذیرش اجتماعی دست یابیم.

امین زاده اظهارکرد: اتاق فکر اجرای منشورحقوق شهروندی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی شنبه ها با جدیت برگزارمی شود ضمن اینکه هفت کارگروه تخصصی نیز در این حوزه تشکیل شده است.

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امورحقوق شهروندی اجرای منشور حقوق شهروندی را مرحله مهمی در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی و دولت دانست و یادآورشد: اجرای منشور حقوق شهروندی فرایندی است که نقطه آغاز آن ٢٩ آذر ماه با رونمایی از منشور توسط رئیس جمهور بود و در ابتدای راه هستیم.

به گزارش ایرنا، منشور حقوق شهروندی در ٢٩ آذر ماه توسط رییس جمهوری درهمایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور جمعی از مقامات کشوری، صاحب نظران و اساتید و حقوقدانان، نخبگان و شهروندان رونمایی شد.

دیدگاه کاربران