عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور :

انتشار ۸۵ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه

کد خبر: 84127
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۲۱ ب.ظ

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از انتشار ۸۵ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش نداي مردم ، محمدباقر نوبخت عصر سه شنبه در دومین همایش سالانه نظام فنی و اجرایی کشور، تکمیل طرح های عمرانی نیمه تمام را از سیاست های دولت برشمرد و گفت: بیش از ۲ هزار طرح عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که برخی محاسبات نشان می دهد برای تکمیل آنها به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

وی، منابع عمرانی پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آینده را بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار میلیارد ریال برآورد کرد که این رقم در کمیسیون تلفیق بودجه به ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

سخنگوی دولت در عین حال گفت که تحقق این منابع به سختی انجام می شود و دولت به طور معمول نمی تواند تخصیص منابع را به طور کامل انجام دهد.

نوبخت با یادآوری اینکه دولت امسال تاکنون ۴۲۰ هزار میلیارد ریال اسناد خزانه و اوراق مشارکت برای تامین مالی بودجه تخصیص یافته است، گفت: البته بخشی از این اوراق هنوز از سوی خزانه منتشر نشده است.

وی، اسناد خزانه منتشره را به یک چک قابل نقد برای پیمانکاران تشبیه کرد که با بازه زمانی یکساله منتشر می شود.

وی واگذاری ۲ هزار و ۵۲۹ طرح عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی را از دیگر راهکارهای قانونی موجود برای تعیین تکلیف این طرح ها دانست.

به گزارش ایرنا، براساس بند (ب) تبصره ۶ قانون بودجه پارسال، دولت اجازه داشت تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت با تضمین خود برای بازپرداخت اصل و سود آن اوراق مشارکت برای اجرای طرح های انتفاعی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی منتشر کند.

در قانون بودجه امسال نیز دولت مجوز انتشار ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی را دارد که این اوراق انتشار یافته اما براساس آمارهای منتشره بانک مرکزی، تا پایان آذرماه هنوز به فروش نرفته است.

دیدگاه کاربران