عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار تهران :

‌ متروی تهران ۱۵ فروردین وارد فرودگاه امام خمینی می‌شود

کد خبر: 84190
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۴ ق.ظ

شهردار تهران از لزوم همكاري تنگاتنگ، فرهنگسازي‌، آموزش شهروندي و نظارت دقيق مردم بر عملكرد مديران شهري سخن گفت و تأكيد كرد: تماس شهروندان با ۱۳۷و سامانه ۱۸۸۸و توضيح خواستن از ما حتما مي‌تواند امورات را بهتر از گذشته پيش ببرد؛ بنابراين مساجد، فرهنگسراها، خانه‌هاي فرهنگ، هيأت‌ها و تشكل‌هاي مردم‌نهاد مي‌توانند به طرح و ترويج اينگونه مسائل درميان مردم بپردازند.

به  گزارش نداي مردم ،قرار است در هفته سوم اسفند‌ماه جاري، تست گرم اين خط انجام شده و رفت‌وآمد آزمايشي قطار نيز آغاز شود.شهردار تهران همچنين خبرهاي ديگري درباره توسعه شبكه متروي تهران داشت. به گفته وي فاز اول خط۶ متروي تهران كه كار اتصال جنوب شرق به شمال غرب پايتخت را با ۳۱كيلومتر طول برعهده دارد،

حداكثر ظرف ۴۵روز آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد. اين خط از ميدان بسيج و دولت‌آباد آغاز و بعد از عبور از خيابان ۱۷شهريور، ميدان شهدا، ميدان امام حسين، ميدان سپاه، ميدان ۷تير، ميدان وليعصر، بلوار كشاورز، پل گيشا، بزرگراه ستاري و دانشگاه آزاد در نهايت به سمت سولقان مي‌رود. شهردار تهران يادآور شد كه احداث اين خط ازجمله كارهاي بي‌نظير در دنيا و از افتخارات بزرگ ملي به شمار مي‌رود.

شهردار تهران در مورد خط۷ متروي تهران نيز گفت: اين خط از شرقي‌ترين نقطه شهر از افسريه و استاديوم تختي شروع مي‌شود و بعداز عبور از بلوار آهنگ، ‌خيابان قيام، مولوي، نواب، پل گيشا، پارك گفتگو، برج ميلاد، ميدان صنعت و فرحزاد تا پايان امسال افتتاح مي‌شود. وي افزود: با تكميل اين خط، يك اتفاق مهم در پل گيشا مي‌افتد كه همان جمع‌آوري پل فلزي گيشا و انتقال آن به زير زمين است. در واقع ما ۳تونل در اين محور خواهيم داشت؛ يكي تونل خط۶ مترو، ديگري تونل خط۷ و سومي تونل مخصوص عبور خودروست كه باعث مي‌شود مشكل گلوگاه ترافيكي اين محدوده برطرف شود.

مسئولاني كه توان حل مشكل دارند

به گزارش همشهري ديروز با حضور محمدباقر قاليباف ۱۱۰پروژه به ارزش حدود ۱۵۰۰ميليارد تومان در منطقه ۲ به بهره‌برداري رسيد. شهردار تهران در سخنان خود در جمع شهروندان و مسئولان منطقه ۲شهرداري تهران تأكيد كرد: ما مسئولان نبايد درباره مسائل و مشكلات‌مان با مردم درددل كنيم چون بالاخره ما آمده‌ايم كه اين مسائل را حل كنيم. اگر هم نمي‌توانيم‌بايد مسئوليت را به كسي ديگر واگذار كنيم كه توان حل اين معضلات را دارد.

وي بابت بعضي فضا‌سازي‌‌ها عليه مديريت شهري كه مي‌گويند در اين دوره مديريت شهري كار عمراني تعطيل شده است انتقاد كرد و گفت: همه مي‌دانند كه شهرداري فعاليت خود را انجام مي‌دهد ساخت ۱۰۰كيلومتر مترو با وجود همه مشكلات مالي واقتصادي به‌گونه‌اي كه دربرخي هفته‌ها و ماه‌ها حتي تا ۳۰هزار نفر در ۳شيفت در مترو مشغول كار بودند‌ دركشور بي‌نظير است.

تأكيد قاليباف اين بود كه به محض آماده شدن پروژه‌اي همزمان در اختيار مردم قرار گرفته و هرگز استفاده از هيچ پروژه‌اي معطل مراسم بهره‌برداري نشود چون جشن واقعي زماني است كه مردم بتوانند به موقع و دراسرع وقت از خدمات و امكانات شهري استفاده كنند. با اين همه شهردار تهران تأكيد كرد كه اقدامات انجام شده از سوي مديريت شهري هرگز درخور‌ شأن مردم اين شهر نبوده است اما وي درطول دوران مسئوليتش همواره تلاش كرده به وظايف خود به‌ويژه در قبال خانواده‌هاي معظم شهدا، ايثارگران، محرومان و معلولان عمل كند.

وي كه درجمع مردم و مسئولان منطقه ۲سخنراني مي‌كرد، گفت: ۴سال است كه موضوع ساماندهي رود دره اوين – دركه و دره فرحزاد از لحاظ مسائل زيست‌محيطي و اجتماعي مورد توجه مديريت شهري قرار داشته است. وي اظهار اميدواري كرد كه طي روزهاي آتي دركميسيون ماده ۵بحث‌هاي نهايي در اين زمينه به نتيجه برسد و بخشي از تملك‌ها كه به‌دليل مسائل اقتصادي معطل مانده به سرانجام برسد.

راه استفاده درست از امكانات

شهردار تهران در بخشي ديگر از سخنان خود در مراسم بهره‌برداري از پروژه‌هاي شهري منطقه ۲تهران خطاب به شهروندان گفت:‌ امكانات فراهم شده براي مردم در شهر كم نيست اما مشكل اين است كه از اين امكانات به‌صورت درست و صحيح استفاده نمي‌كنيم.

قاليباف به‌عنوان مثال از حجم تردد خودروها در تهران سخن گفت و افزود: حجم ترافيك فعلي نسبت به مسيرها، بزرگراه‌ها، دسترسي‌ها و زيرساخت‌ها بيش از انتظار است چرا كه مقررات راهنمايي و رانندگي را رعايت نمي‌كنيم؛ در نقاطي مثل تونل صدر – نيايش، تونل توحيد و… كه همه تصميم مي‌گيريم در مسير خودمان حركت كنيم و فاصله و سرعت را رعايت كنيم، شاهد هستيم بار ترافيكي كاهش پيدا مي‌كند.

قاليباف همچنين عنوان داشت: در زمينه سرانه‌هاي خدماتي نيز بسياري از مردم در مناطق درخواست ايستگاه آتش‌نشاني، ميدان ميوه و تره‌بار و… را دارند. اين در حالي است كه براساس استانداردهاي موجود، شهر تهران ديگر به ايستگاه آتش‌نشاني نياز ندارد. در طول سال‌هاي گذشته ما تعداد ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني را از حدود ۷۰ايستگاه آتش‌نشاني به ۱۲۵ايستگاه افزايش داده و ۳۳ايستگاه را نيز به‌صورت كامل نوسازي كرديم تا جايي كه اگر تا پيش از اين به ازاي ۱۰٫۵كيلومترمربع يك ايستگاه آتش‌نشاني داشتيم، امروز به ازاي هر ۶كيلومتر يك ايستگاه آتش‌نشاني در شهر داريم كه اين امكان را فراهم مي‌سازد ظرف كمتر از ۴دقيقه به محل حادثه برسيم.

از نظر قاليباف هم‌اكنون شهر به جايي رسيده است كه نيازمند تعامل سازنده و دقيق بين مديريت شهري و مردم است تا بتوانيم از ظرفيت و امكاناتي كه در اختيار داريم، استفاده بهتري داشته باشيم. وي با اشاره به اينكه حدود ۲سال است كه با اقدامات مينياتوري در شهر تلاش مي‌كند تا در مقياس يك يكم، با دقت بيشتري كارها را به پيش ببرد، گفت:‌ گاهي با يك اصلاح هندسي مي‌توانيم يك گره ترافيكي بزرگ را حل كنيم.

شهردار تهران از لزوم همكاري تنگاتنگ، فرهنگسازي‌، آموزش شهروندي و نظارت دقيق مردم بر عملكرد مديران شهري سخن گفت و تأكيد كرد: تماس شهروندان با ۱۳۷و سامانه ۱۸۸۸و توضيح خواستن از ما حتما مي‌تواند امورات را بهتر از گذشته پيش ببرد؛ بنابراين مساجد، فرهنگسراها، خانه‌هاي فرهنگ، هيأت‌ها و تشكل‌هاي مردم‌نهاد مي‌توانند به طرح و ترويج اينگونه مسائل درميان مردم بپردازند.

افتتاح پل معلق گردشگري روي بوستان نهج البلاغه

ديروز عزيزالله نظري، شهردار منطقه۲ هم از افتتاح پل معلق گردشگري روي بوستان نهج‌البلاغه در نوروز خبر داد و گفت:‌ كار ساخت اين شاهكار بي‌نظير مهندسي به اتمام رسيده و با اتمام عمليات نورپردازي در نوروز امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد. وي همچنين از تكميل تمام سرانه‌ها در تمامي محله‌هاي منطقه ۲سخن گفت و افزود:

امروز ۱۱۰پروژه شامل ۲۴طرح عمراني، ۹طرح ترافيكي، ۳۵پروژه خدمات شهري و محيط‌زيستي، ۲۱پروژه اجتماعي و فرهنگي، ۵۷هزار متر تملك مورد نياز خطوط متروي۶ و۷ به انجام رسيده است. به گفته نظري، سرانه فضاي سبز اين منطقه در سال ۸۵حدود ۱۵متر بود كه در سال ۹۵به بيش از ۲۲متر رسيده است.

دیدگاه کاربران