عضویت در خبرنامه الکترونیک
مدیرعامل حمل‌ونقل ریلی رجاء :

نهایی شدن قرارداد ۱۱۰۰ میلیارد تومانی خرید ۲۵۰ واگن تا تابستان آینده

کد خبر: 84204
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۰ ق.ظ

مدیرعامل حمل‌ونقل ریلی رجاء از ظرفیت سازی یک میلیون صندلی در مسیرهای رفت و برگشت در ایام نوروز ۹۶ خبر داد و گفت: امسال میزان جابجایی مسافر در شرکت حمل و نقل ریلی رجاء حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نداي مردم ، محمد رجبی در نشست خبری با تشریح اقدامات و برنامه های شرکت رجاء برای نوروز ۹۶ اظهار کرد: رجاء تانسته به عنوان بازوی اجرایی در حمل ونقل مسافری در کنار راه آهن عمل کرده و سهم ۵۱ درصدی بازار حمل و نقل ریلی را در اختیار دارد.

وی با بیان این که ایمنی و آسایش دو شاخص مهم حمل ونقل ریلی است، ادامه داد: تلاش کرده ایم که در نوروز ۹۶ رفاه و ایمنی را توسعه دهیم و انتظار این است که شرکت رجاء سودده باشد هر چند در این بخش سودده بودن کار بسیار سختی است. اگر دولت قطارهای تکلیفی را از رجاء منفک کنند انتظار می رود در بخش مسافری به سوددهی برسیم.

وی تصریح کرد: حددو ۸۶۰ واگن مسافری پشتیبانی برای ارائه خدمت در نوروز ۹۶ در نظر گرفته شده است. از این تعداد۶۶۰ واگن مسافری است و برای کاهش توقف کار برای این تعداد اگن حدود ۱۴۶ اگن ذخیره در نظر گرفته شده تا خدمات دهی به موقع را تضمین کند.

وی با بیان این که ایام پیک نوروز ۲۱ روز است که امیدواریم بیشترین بهره وری را در استفاده از ظرفیت های ایجاد شده داشته باشیم، گفت: حدود ۸۵۰ میلیون نفر مسافر در سال داریم که سهم شبکه ریلی به دلیل عدم توسعه حدود ۲۴٫۵ میلیون نفر سهم حمل ونقل ریلی است.

مدیرعامل رجاء با اشاره به خسارت های مالی و جانی ناشی از حمل ونقل جاده ای سهم این شرکت را در کل جابجایی ها ۲ درصد اعلا کرد افزود: برای نوروز ۹۶ حدود یک میلیون صندلی در مسیرهای رفت و برگشت ظرفیت سازی شده که تاکنون حدود ۲۲۰ هزار صندلی آن فروخته شده است.

رجبی با اشاره به این که روزانه ۱۳۵ و ۲۸۰۰ رام در ۲۱ روز پیک نوروز ۹۶ خدمات رسانی می کنند، یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ میلیون نفر جابجا شده که از برنامه عقب هستیم، یکی از دلایل این کاهش خروج حدود ۳۰۰ واگن از شبکه سیر بوده است. با هماهنگی صورت گرفته با راه آهن جمهوری اسلامی ایران امیدواریم ۲۰۰ واگن مجددا وارد سیر شود.

وی با بیان این که امسال میزان جابجایی مسافر در شرکت حمل و نقل ریلی رجاء حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است، گفت: میانگین عمر واگن های رجاء حدود ۲ سال است.

وی از ورود ۱۲ واگن تولید داخل به ناوگان رجاء تا پایان سال خبر داد و گفت: پس از اتمام قرارداد با دو واگن ساز داخلی (خرید ۱۲۰ واگن) سن ناوگان رجاء به ۲۸ سال کاهش می یابد.

مدیرعامل رجاء از فراخوان برای خرید ۲۵۰ واگن خبر داد و با بیان این که الان در مرحله تحویل اسناد هستیم، افزود: امیدواریم تا پایان تابستان این قرارداد به مرحله اجرایی برسد.

رجبی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اعتبار مورد نیاز این خرید، گفت: حدود ۱۱۰۰ میلیارد تومان ارزش این واگن هاست که ۹ شرکت تاکنون در این مناقصه شرکت کرده اند.

به گفته وی، از این میزان رجاء ۱۵ درصد را تامین می کند و شرکت هایی ایرانی و خارجی که با هم جینت می شوند نیز ۸۵ درصد آنرا تامین خواهد کرد.

وی با بیان این که در صورت نهایی شدن قرارداد در تابستان اولین سری واگن ها ۲۰ ماه بعد تحویل می شود، افزود: مناقصه رجاء دومین مناقصه بزرگ در اروپاست.

دیدگاه کاربران