عضویت در خبرنامه الکترونیک
عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران :

معماری ایرانی- اسلامی فدای تراکم فروشی/ضرورت توجه دستگاه‌ها به رعایت شاخص‌های شهرسازی

کد خبر: 84270
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰ ب.ظ

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران تاکید کرد: معماری ایرانی- اسلامی فدای تامین درآمدهای شهری شده است.

به گزارش نداي مردم ،محمودصادقی در توضیح وضعیت شهرسازی و معماری شهرهای کشور به خصوص پایتخت، گفت: شورای عالی شهرسازی و معماری چشم‌اندازی را برای تهران در نظر گرفته که در آن به صورت کامل به موضوع معماری و شهرسازی توجه شده، موضوع توجه به هویت ایرانی- اسلامی در حوزه معماری نیز در یکی از بندهای سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ آمده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تذکرات و تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه معماری ایرانی- اسلامی، تصریح کرد: در اسناد اختصاصی مصوب طرح جامع ۱۳۸۶ شهر تهران نیز به معماری ایرانی- اسلامی تاکید شده اما مفاد این سیاست‌ها اجرایی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه مسئولان اجرایی اهتمام جدی جهت حفظ هویت ایرانی – اسلامی را در حوزه معماری و شهرسازی ندارند، افزود: متاسفانه فروش تراکم و تغییر کاربری‌ها سبب شده تا دغدغه اصلی شهرداری‌ها کسب درآمد باشد، در واقع توسعه شهر برای شهرداری‌ها مفهومی مادی داشته و در آن از نگاه نهادینه کردن هویت ایرانی – اسلامی غفلت شده است.

صادقی معتقد است: رعایت اصول شهرسازی و پرداختن به شاخص‌های معماری ایرانی- اسلامی نه تنها موجب ارتقا ابعاد معنوی می‌شود بلکه هویت تاریخی شهر و کشور را حفظ و تقویت می‌کند کما اینکه سبب افزایش آرامش و اعتماد به نفس مردم می‌شود، متاسفانه در گالری ایران در موزه لوور پاریس هویت ایرانی بیشتر حس می شود اما در کشور و پایتخت به این‌ نمادها و هویت ایرانی- اسلامی پرداخته نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پرداختن به معماری ایرانی-اسلامی از تکالیف همه دستگاه‌هاست، گفت: متاسفانه در برخی مناطق که سعی بر حفظ معماری ایرانی- اسلامی شده، این نوع شهرسازی حالت انتزاعی، فانتزی و تصنعی به خود گرفته است در صورتی که معماری ایرانی- اسلامی باید در جریان زندگی مردم نهادینه شود.

وی ادامه داد: در صورت وجود اراده جدی برای پیاده سازی شاخص‌های شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی امکان ساماندهی وضعیت معماری شهر‌ها به خصوص پایتخت وجود دارد اما متاسفانه رفتارهای مسئولان اجرایی ناامیدکننده است و به عنوان یک شهروند کاملا مشخص است که با وجود متخصصان بسیار، کاری صورت نمی‌گیرد.

عضو هیات رئیسه مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: معماری ایرانی- اسامی در دوره پیش از انقلاب بیشتر مورد احترام بوده حتی در برج آزادی سبک معماری اصیل ایرانی – اسلامی دیده می‌شود اما امروزه بناهایی ساخته می‌شود که هیچ شاخص معماری ایرانی- اسلامی در آن دیده نمی شود، ساختمان فعلی مجلس نیز ارتباطی با هویت تاریخی ما ندارد در حالی که در ساختمان مشروطه این شاخص‌ها عملیاتی شده است.

دیدگاه کاربران