عضویت در خبرنامه الکترونیک
مجری طرح‌های تونلی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران :

یک تونل شهری دیگر بزودی در تهران افتتاح می شود/ ضربعلی زاده خزانه و نازی آباد را به هم می رساند

کد خبر: 84282
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۴۱ ق.ظ

با افتتاح تونل ضربعی زاده که اکنون ۶۰ درصد پیشرفت داشته، قرار است محله های نازی آباد و خزانه به یکدیگر برسند.

به گزارش نداي مردم ، سید مهدی پورهاشمی مجری طرح‌های تونلی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران با بیان آنکه عملیات حفاری بخش تونلی پروژه احداث زیرگذر و تونل ضربعلی‌زاده طبق برنامه زمان‌بندی پیش می‌رود، از پیشرفت ۶۰ درصدی عملیات اجرای این پروژه راهگشای ترافیکی خبر داد و گفت: اتصال جبهه‌های شرقی و غربی پروژه به زودی در بخش فوقانی تونل برقرار می‌شود.

وی تلاش برای تکمیل رمپ‌های ورودی و خروجی و همچنین دیواره‌های بتنی را از دیگر جبهه‌های فعال کاری در پروژه احداث زیرگذر و تونل ضربعلی‌زاده دانست و یادآور شد کار خاکبرداری رمپ‌‌ها در تمام مقاطعی که شرایط اجرای عملیات عمرانی فراهم بوده، انجام شده است و این بخش از پروژه متعاقب اتمام عملیات حفاری بخش تونلی، وارد مرحله روسازی خواهد شد.

۲۰ درصد پیشرفت در ۲ ماه

گرچه برخی پروژه های شهری تهران پیشرفت ندی دارند اما در مقابل پروژه هایی نیز هستند که در ۲ ماه ۲۰ درصد پیشرفت می کنند.

همین پروژه تونل ضربعلی زاده تا ۱۵ دی ماه ۴۰ درصد پیشرفته بود اما اکنون پیشرفت آن به ۶۰ درصد رسیده است.

۱۵ دی ماه سید مهدی پورهاشمی ضمن اعلام پیشرفت ۴۰ درصدی عملیات احداث زیرگذر و تونل ضربعلی‌زاده گفت: متعاقب احداث ۵ تیر بتنی پیش‌رو به منظور ایمن‌سازی عملیات حفاری، اجرای عملیات فوق از جبهه غربی پروژه آغاز شده است و پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

به گفته مجری طرح‌های تونلی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، بخش تونلی پروژه احداث زیرگذر و تونل ضربعلی‌زاده همچون تونل‌های نیایش، امیرکبیر و شهدای غزه زیر لایه‌های آب بند رفته و سپس مورد اجرای عملیات بتن نهایی قرار خواهد گرفت.

علیرضا جاوید، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان آنکه طی یک دهه اخیر پروژه‌های اثرگذار متعددی در منطقه ۱۶ تعریف و اجرا شده است، ابراز امیدواری کرد طرح‌های عمرانی در حال اجرای این منطقه تا پایان آذرماه سال جاری تکمیل و تحویل شهروندان شوند.

جاوید پروژه احداث زیرگذر و تونل شهید ضربعلی‌زاده را یکی از پروژه‌های فرامنطقه‌ای موثر در محدوده منطقه ۱۶ دانست و با بیان آنکه اجرای این پروژه، عبور تونلی از تراز تحتانی خطوط راه آهن را به مجموعه تجارب و درس‌آموخته های پروژه احداث زیرگذر جوادیه افزوده است، ابراز امیدواری کرد طرح زیرگذر ضربعلی‌زاده در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

اما آنچه مشخص است برخلاف وعده ۲ ماه پیش مجری طرح، افتتاح این پروژه ممکن نیست تا پایان سال صورت گیرد چرا که هنوز ۴۰ درصد از کار عمرانی باقی مانده است.

گفتنی است زیرگذر و تونل ضربعلی‌زاده پروژه‌ای به موازات بزرگراه بعثت در محدوده خیابان شهید رجایی جنوبی (حدفاصل خیابان شهید مداح و خیابان ضربعلی‌زاده) است. بهره‌برداری از این معبر ۳۵۰ متری سبب بهبود دسترسی محلات موجود در پهنه‌های شرق و غرب خطوط راه‌آهن شده و در نتیجه ارتباط بین محلات نازی‌آباد و خزانه که تاکنون از طریق بزرگراه بعثت انجام می‌شد، تسهیل خواهد شد. بخش تونلی این پروژه همانند تونل‌های نیایش، امیرکبیر و شهدای غزه به صورت آب‌بند کامل ساخته می‌شود

دیدگاه کاربران