عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر آموزش و پرورش :

اجازه ورود موسسات آموزشی را به دبستان ها نمی‌دهیم

کد خبر: 84330
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۳۸ ق.ظ

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اعتبار کمی به سرانه مدارس تخصیص می‌یابد گفت: از طریق ساماندهی نیروی انسانی و تخصیص منابع تلاش می کنیم سال آینده سرانه مدارس افزایش یابد، امسال رقم اختصاص یافته به سرانه مدارس تقریبا صفر بود.

به گزارش نداي مردم ، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در حاشیه همایش ملی مدرسه ایرانی ـ معماری ایرانی درباره کمبود فضاهای آموزشی در کشور گفت: با توجه به کمبود بسیار فضاهای آموزشی نیازمند تامین فضای لازم هستیم تا دانش آموزان آموزش با کیفیت دریافت کنند.

وی افزود: براساس نظام‌های جدید آموزشی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بحث “تربیت” در مدارس مهم است و نیاز داریم تعداد دانش آموزان در کلاس ها بیش از حد استاندارد نباشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه استانداردها وجود ۲۵ تا ۲۰ نفر در کلاس درس است اما به دلیل کمبود مدرسه این استاندارد را شاهد نیستیم گفت: در برخی مدارس تعداد دانش آموزان در کلاس ۴۰ نفر است که به کیفیت آموزشی لطمه می زند.

دانش آشتیانی ادامه داد: برای سال آینده شاهد هستیم که در برنامه ششم توسعه ردیف خوبی لحاظ شده است تا ایمن سازی مدارس را اجرا کنیم، بنابراین برخی مدارس تخریبی از نو ساخته می شوند و در برخی مدارس مقاوم سازی اجرا می شود البته اولویت سال ۹۶ این است که کمبود فضای آموزشی را در مناطق محروم رفع کنیم.

وی همچنین بر لزوم افزایش عمر مفید مدارس تاکید و عنوان کرد: باید در ساخت و سازها کاری کنیم که عمر مفید مدارس بیش از ۵۰ یا ۱۰۰ سال باشد تا دائم نیاز به تخریب و بازسازی نداشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره سرانه مدارس نیز گفت: اعتبارات آموزش و پرورش بیشتر صرف پرداخت حقوق پرسنل می شود و اعتبار کمی به سرانه مدارس تخصیص می یابد. از طریق ساماندهی نیروی انسانی و تخصیص منابع تلاش می کنیم در سال آینده سرانه مدارس افزایش یابد.

وی افزود: امسال رقم اختصاص یافته به سرانه مدارس تقریبا صفر بود و مدیران مدارس با همکاری خانواده ها هزینه های جاری را تامین کردند.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر ورود موسسات آموزشی به مدارس بویژه مدارس ابتدایی گفت: در دبستان ها فرآیند یادهی و یادگیری مهم است و موسسات آموزشی با ورود به این محیط و تعیین زمان برای امتحان و آزمون برای دانش آموزان روند تعلیم و تربیت را مخدوش کرده اند. به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم این موسسات به محیط دبستان‌ها وارد شوند و به دانش آموزان و یادگیری آنها لطمه بزنند. حتی این موسسات برای برگزاری امتحاناتشان از دانش آموزان پول دریافت می کنند که این مبالغ منطقی نیست.

دیدگاه کاربران