عضویت در خبرنامه الکترونیک
وزیر نفت ایران :

ایران آماده خرید سهام پالایشگاه های آفریقای جنوبی است

کد خبر: 84333
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۸:۴۰ ق.ظ

وزیر نفت گفت: برای بررسی طرح خرید سهام برخی پالایشگاه های آفریقای جنوبی با هدف تضمین درازمدت صادرات نفت به این کشور آمادگی داریم.

به گزارش نداي مردم ،«بیژن زنگنه» عصر شنبه پس از دیدار با وزیر انرژی آفریقای جنوبی، درباره طرح ساخت پالایشگاه در آفریقای جنوبی افزود: هنوز در شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور برای ساخت طرح های جدید نیستیم؛ زیرا اکنون یک کشور سرمایه پذیر در این زمینه به شمار می رویم اما خرید سهام می تواند در دستور کار باشد.

وی اضافه کرد: البته خرید سهام نباید توسط شرکت ملی نفت یا پالایش و پخش فراورده های نفتی باشد؛ بلکه بخش خصوصی می تواند با پشتوانه صندوق توسعه ملی به این اقدام دست بزند.

ذاکره درباره صادرات نفت و فراورده نفتی به آفریقای جنوبی

وزیر نفت در پاسخ به پرسش دیگری درباره همکاری ایران و آفریقای جنوبی گفت: با وزیر انرژی این کشور درباره فروش نفت و فرآورده های نفتی مذاکره شد.

زنگنه اعلام کرد ایران برای فروش نفت و فرآورده های نفتی اعلام آمادگی کرده است و قرار شد درباره جزییات آن مذاکره شود که امیدواریم به نتیجه برسد.

وی اضافه کرد: موضوع بعدی، سرمایه گذاری آفریقای جنوبی در ایران است که آنها استقبال کردند. بر این اساس، فردا مذاکرات بخش پتروشیمی ایران و آفریقای جنوبی برای سرمایه گذاری انجام می شود.

وزیر نفت ادامه داد: آفریقای جنوبی دارای یک فناوری پیشرفته برای تبدیل گاز به مایع (جی.تی.ال) است که تمایل داریم از آن استفاده کنیم.

زنگنه یادآور شد: سال ها پیش درباره جی.تی.ال مذاکره کردیم اما به علت تفاهم نداشتن برای نرخ فروش گاز نتوانستیم به نتیجه برسیم.

وی بیان داشت: اگر در این باره به توافق برسیم، آفریقای جنوبی باید در این طرح سرمایه گذاری کند که شرکت های ایرانی نیز آمادگی مشارکت با آنها را دارند.

زنگنه گفت: به نظرم، طرح صادرات نفت و فراورده به این کشور زوتر از بقیه به نتیجه برسد، زیرا این کشور همه نیاز خود را از خارج وارد می کند.

وزیر نفت افزود: همچنین آنها تمایل دارند شرکت دولتی این کشور به طور مستقیم واردات نفت داشته باشد.

وی درباره میزان صادرات احتمالی نفت ایران به این کشور نیز گفت: میزان واردات را باید آنها تعیین کنند،اما به نظر می رسد بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز نیاز داشته باشند.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که با توجه به مالکیت برخی سهام پالایشگاه های آفریقای جنوبی توسط شرکت های بین المللی مانند شل، صادرات نفت به این کشور به چه صورت خواهد بود، گفت: ما تمایل داریم به بازارهای جدید مانند آفریقای جنوبی وارد شویم.

وزیر نفت افزود: اکنون این شرکت های بین المللی از ایران نفت می خرند که البته جایی که نفت را منتقل می کنند نیز در قراردادشان مشخص است.

زنگنه ادامه داد: آفریقای جنوبی نیز باید نفت خریداری شده را به جایی منتقل کند که در حوزه فعالیت سایر کشورها نباشد.

وزیر نفت یادآور شد: ایران اکنون، هیچ مشکلی در بازاریابی و فروش نفت ندارد و تقاضای نفت ایران بیشتر از میزانی است که صادر می شود.

زنگنه و «تینا جومت پترسون» وزیر انرژی آفریقای جنوبی، عصر امروز در ساختمان مرکزی وزارت نفت دیدار و گفت وگو کردند.

آفریقای جنوبی، پیش از تحریم از خریداران نفت ایران به شمار می رفت.

دیدگاه کاربران