عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات :

چگونگی مدیریت پروژه های چند هزار میلیاردی مهمتر از موضوع واگذاری املاک است

کد خبر: 84413
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۲۵ ق.ظ

معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات با بیان اینکه چگونگی مدیریت پروژه های چند هزار میلیاردی مهمتر از موضوع واگذاری املاک است، گفت: اگر پروژه های چند هزار میلیارد تومانی در یک فرایند مهندسی دقیق قرار نگیرد و هزاران میلیارد خرج شود، اما مشکلی از مشکلات زندگی شهری مردم حل نشود، این نیز خسارت بزرگی است، حتی اگر معتقد باشیم هزینه ها به صورت سالم خرج شده است.

به گزارش نداي مردم ،مهرعلیزاده: چگونگی مدیریت پروژه های چند هزار میلیاردی مهمتر از موضوع واگذاری املاک است
محسن مهرعلیزاده در نشست جمهوری اسلامی و قانون اساسی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره نگاه اصلاح طلبان به قانون و نیز قانون اساسی گفت: اصلاح طلبان معتقدند دربرخی موارد قوانین اجرا نمی شود و یا اجرای آن باید به نحوی باشد که با روح قانون اساسی تطابق بیشتری داشته باشد.
وی ادامه داد: در برخی موارد ممکن است که قوانین اجرایی با روح قانون اساسی و یا خود آن زاویه داشته باشد که البته این موارد عموما کمتر است چون شورای محترم نگهبان وظیفه دارد انطباق قوانین با شرع و قانون اساسی را بسنجد.

مهرعلیزاده افزود: اما در برخی موارد قوانین عادی به نحوی است که راه ها و روزنه هایی برای فرار مجریان وجود دارد که اینگونه موارد به طور مشخص با صراحت های قانون اساسی مغایرت دارد.

مجلس باید لزوم تغییر قانون اساسی برای اجرای درست قوانین را بررسی کند
مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی درباره نحوه مقابله با قانون گریزی ها افزود: مجلس باید مطالعه دقیقی انجام دهد که آیا قانون اساسی نیاز به تغییر دارد یا خیر؟ چون قانون آن چیزی است که منافع مردم در آن تامین شود و اگر نمایندگان مردم احساس کنند که در برآوردن مطالبات مردم مشکلات و موانعی وجود دارد، می تواند ابتدا با تغییر در قوانین عادی این کار را انجام دهد. در مرحله بعد مجلس باید درباره خود قانون اساسی مطالعه و ورود کند که تا به حال این اقدام انجام نشده است.

رسانه ها برای صیانت از مطالبات مردم در ابعاد مختلف گام بردارند
مهرعلیزاده در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اهمیت رسانه ها برای صیانت از قانون گفت: رسانه ها وظیفه دفاع از حقوق مردم و نقش آفرینی در این زمینه را برای اجرای درست قوانین برعهده دارند.

وی ادامه داد: فرهنگ قانون پذیری و نظارت از سوی رسانه ها مانع از قانون گریزی می شود و وظیفه رسانه ها است که مطالبات مردم را در ابعاد مختلف بررسی کنند.

معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات ادامه داد: دولت و مجلس باید برای رسیدن به نقطه ای که مطالبات مردم با اجرای درست قوانین برآورده شود، تلاش کنند و آن رسیدن به مفهوم اصلی شفافیت است.

مهرعلیزاده درباره قانون پذیری در حوزه شهری گفت: مهمتر از مواردی که اخیرا درباره واگذاری برخی املاک مطرح شد، این موضوع است که نحوه اجرا و چگونگی مدیریت پروژه های میلیاردی به چه صورت انجام پذیرفته است.

چگونگی مدیریت پروژه های چند هزار میلیاردی مهمتر از موضوع املاک نجومی است
وی ادامه داد: اگر پروژه های چند هزار میلیارد تومانی در یک فرایند مهندسی دقیق قرار نگیرد و هزاران میلیارد خرج شود، اما مشکلی از مشکلات زندگی شهری مردم حل نشود، این نیز خسارت بزرگی است، حتی اگر معتقد باشیم هزینه ها به صورت سالم خرج شده است.

وی افزود: دلیل اینگونه اتفاقات این است که کسی که مجری قانون بوده دقت کافی را نداشته هر چند ظاهرا کار قانونی انجام داده است، اما عاری از هیچ منفعتی برای مردم بوده است.

شورای شهر در برخی موارد به طور تمام و کامل به وظایف خود عمل نکرده است
مهرعلیزاده ادامه داد: البته عملکرد خود شورا دلیل دیگر این امر است به طوری که لازم است صریح بگوییم شورای شهر در برخی موارد به وظایف خود طور تمام و کامل عمل نکرده است که برخی از اعضای شورا نیز خود بر این موضوع صحه می گذارند.

وی افزود: البته اعضای شورا معتقد هستند که سیستم مجری باید آنها در جریان امور قرار می داد که این اتفاق صورت نگرفته است.

برای جلوگیری از قانون گریزی در حوزه شهری باید نظارت شورا افزایش پیدا کند
معاون رییس جمهور در دولت اصلاحات در پایان خاطر نشان کرد: برای جلوگیری از قانون گریزی در حوزه شهری باید نظارت شورا افزایش پیدا کند؛ البته شوراها هنوز به دلیل گذشت چند دوره هنوز تجربیات کافی را بدست نیاورده اند و برای رفع اینگونه مشکلات در آینده باید دایره نظارت شوراها افزایش یابد.

دیدگاه کاربران