عضویت در خبرنامه الکترونیک
مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی

رونمایی از سامانه ساماندهی سهام عدالت

کد خبر: 84439
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۴ ق.ظ

سامانه ساماندهی سهام عدالت صبح روز سه شنبه با حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی رونمایی شد.

به گزارش نداي مردم ،«سیدجعفر سبحانی» مشاور رییس کل سازمان خصوصی سازی امروز (سه شنبه) در حاشیه این مراسم در گفت وگو با ایرنا هدف از توزیع سهام عدالت را گسترش مالکیت عمومی برای تامین عدالت اجتماعی، کاهش شکاف طبقاتی و حمایت از قشر کم بضاعت جامعه عنوان کرد.

به گفته وی، با توجه به اهمیت موضوع و تاکید دولت تدبیر و امید بر عدالت اجتماعی، ساماندهی این طرح در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفت و در نتیجه سیاست های دولت وصول سود سهام و واریزی آن به خزانه کشور معادل سه برابر دولت گذشته بوده است.

هدف از توزیع سهام عدالت

سبحانی هدف عمده توزیع سهام عدالت را بهینه کردن توزیع درآمد در کشور و مشارکت دادن همه مردم در اداره امور اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: این برنامه با به کارگیری راهکارهای خاص خود به تعدیل اقتصادی کارا در اقتصاد می پردازد.

وی اهداف این طرح را مشارکت مردم در آبادانی کشور، رشد و توسعه اقتصادی، فقرزدایی، ترویج فرهنگ سهامداری، به تعادل رسیدن ثروت در میان دهک‌های بالا و پایین، افزایش سهم بخش تعاون، اتکای خانوارهای نیازمند به خودشان، قطع دست مفسدان اقتصادی، روند سریع در خصوصی سازی از طریق واگذاری گسترده سهام شرکتهای دولتی، تفکیک مناسب تر وظایف حاکمیتی و بنگاه داری، سازماندهی کاراتر بنگاه های دولتی و کارآمد کردن دولت در عرصه وظایف حاکمیتی و… برشمرد.

تجربه عرضه عمومی سهام در سایر کشورها

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی با اشاره به تجربه عمومی سهام در سایر کشورها گفت: با توجه به بررسی های صورت گرفته تجربه عرضه عمومی سهام به مردم در کشورها به دو روش بوده است.

وی ادامه داد: روش نخست خصوصی سازی گسترده در کشورهای توسعه یافته است که از طریق بورس های اوراق بهادار صورت گرفته و روش دوم عرضه عمومی سهام است که به خصوصی سازی کوپنی شهرت دارد و در بسیاری از کشورها ی بلوک شرق اروپا و کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق انجام شده است.

به گفته وی، این سیاست ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد، اواسط دهه به اوج شکوفایی رسید اما پس از سال ۱۹۹۸ با بحران ایجاد شده کنار گذاشته شد و کشورهای کمونیستی موفق مانند چین با وجود چشم انداز های مثبت اجرای آن در دیگر کشورها برای گذر به اقتصاد بازار، سیاست های دیگری در پیش گرفتند.

ارزش سهام عدالت و مبالغ واریزی به حساب خزانه دولت

سبحانی تصریح کرد: برگه سهام عدالت مورد تایید سازمان بورس اوراق بهادار منوط به تسویه بدهی سهام دار بابت ۱۰ میلیون ریال(یک میلیون تومان) ارزش اولیه سهام بوده و براساس ارزش سهام عدالت در تابلوهای سازمان بورس و فرابورس ارزش پرتفوی سهام عدالت، معادل ۲۰ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: از این تعداد شرکت، ۳۵ شرکت بورسی و ۲۵ شرکت غیربورسی است، ارزش قطعی برآورد کل شرکت ها نیز ۴۱۲ هزار و ۶۳۸ هزار میلیارد ریال و ارزش روز این شرکت ها ۶۶۵ هزارو ۱۳۸ هزار میلیارد ریال است.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به تکلیف سازمان خصوصی سازی درباره وصول سود سهام عدالت و واریز آن به حساب خزانه کل کشور، مجموع مبالغ واریزی به خزانه تا پایان شهریورماه ۱۳۹۲ مبلغ ۶۱,۲۴۱ میلیارد ریال بوده است که در طول مدت استقرار دولت یازدهم این رقم به مبلغ ۲۴ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که در نتیجه ۷۰ درصد مجموعه واریزی به حساب خزانه کل کشور در دولت یازدهم محقق شد.

وی گفت: وضعیت سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سالهای مالی ۱۳۸۵ تا تاریخ هفتم اسفندماه ۱۳۹۵ نشان می دهد که سود مصوب مجامع عمومی شرکت ها ۳۱۰ هزار و ۲۵۲ میلیارد ریال و سود دریافتی از شرکت ها ۲۱۷ هزار و ۴۴۹ میلیارد ریال است که رشد قابل ملاحظه ای را در دولت تدبیر و امید نشان می دهد.

سهامداران نهایی سهام عدالت

مشاور مدیرعامل سازمان خصوصی سازی یادآور شد: با توجه به ماده یک بند ۲ آیین نامه اجرایی در راستای افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون بر اساس توزیع سهام عدالت به افراد مشمول مقیم داخل، تصمیم گرفته شد سود این سهام به ۶ دهک نخست که درآمد کمتری نسبت به چهار دهک دیگر دارند، پرداخت شود. شمار دریافت کنندگان در این ۶ دهک نیز افزون بر ۴۹ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۲۵۱ تن اعلام شده و قرار است سود سهام در ۱۸ مرحله به آنان پرداخت شود.

سبحانی افزود: مرحله نخست؛ مددجویان کمیته امداد، سازمان بهزیستی و رزمندگان فاقد شغل، مرحله دوم؛ روستاییان و عشایر کم درآمد، مرحله سوم؛ شاغلان و بازنشستگان دستگاههای اجرایی، مرحله چهارم؛ ایثارگران و خانواده شهدا، مرحله پنجم؛ زنان کارگر سرپرست خانوار (مشمول قانون کار)، مرحله ششم؛ مرحله تکمیلی روستائیان و عشایر، مرحله هفتم، خدام مساجد و حسینه ها و اماکن متبرکه، مرحله هشتم؛ طلاب حوزه های علمیه، مرحله نهم؛ بیماران خاص، مرحله دهم؛ کارکنان ستادهای نمازجمعه، مرحله یازدهم؛ کارکنان هیأت های تحریریه رسانه ها، مرحله دوازدهم؛ دست اندرکاران امر شناسایی و واگذاری سهام عدالت، مرحله سیزدهم؛ مددجویان و کارکنان مؤسسات خیریه، مرحله چهاردهم؛ فعالان قرآنی، مرحله پانزدهم؛ قالیبافان است.

دیدگاه کاربران