عضویت در خبرنامه الکترونیک
رییس سازمان نوسازی مدارس:

اختصاص پنج درصد عوارض شهرداری ها برای بازسازی مدارس کافی نیست

کد خبر: 84448
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶ ب.ظ

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: دریافت تنها پنج درصد عوارض شهری در سطح کشور، با هزینه های جاری، بازسازی و تعمیرات مدارس و فضاهای آموزشی به هیچ وجه همخوانی ندارد و کافی نیست.

به گزارش نداي مردم ،محمدتقی نظرپور با بیان اینکه تعمیر و بازسازی ساختمان های آموزشی کشور به ویژه مدارس با قدمت بالا را باید جدی گرفت، افزود: برای بازسازی و تعمیر مدارس این رقم باید افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه لازم است ردیف مستقلی در قالب تعمیرات اساسی به صورت ملی در قانون بودجه سال آینده پیش بینی شود، ادامه داد: تا زمانی که تعمیرات جزیی و اساسی مدارس را جدی نگیریم، ساختمان های مدارس کشور ماندگار نخواهد بود.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور کاربری فضا و معماری مدارس را پیچیده توصیف کرد و گفت: اگر توجه ویژه ای به این بخش نشود، نمی توان به خوبی در مسیر تعلیم و تربیت قرار گرفت.
نظرپور با اشاره به این نکته که برخی از مدارس از بافت معماری چندان مناسبی برخوردار نیستند و در مرکز شهر واقع شده اند، افزود: در این گونه مدارس به لحاظ تردد دانش آموزان و حجم بالای ترافیک در مرکز شهر، همواره مشکلاتی وجود دارد که باید با طرح این موارد در کمیسیون ماده پنج شورای عالی معماری شهرسازی در راستای رفع مسایل تلاش کرد.
وی گفت: این موضوع به استان ها انتقال داده شده و منتظر هستیم تا این قانون از سوی دولت به وزارتخانه و سپس به سازمان نوسازی مدارس ابلاغ شود تا با استناد به قوانین، کارهای عملیاتی انجام شود.
رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس اضافه کرد: همچنین به استان ها اعلام شده تا مدارسی که نیاز به تغییر کاربری دارند را شناسایی کرده و پیشنهادات خود را به سازمان نوسازی و ادارات کل ارایه دهند.
نظرپور در خصوص درآمدزایی آموزش و پرورش از محل فروش و یا واگذاری مدارس به بخش های خصوصی و یا دولتی اظهار داشت: سازمان نوسازی مدارس تصمیم دارد درآمدزایی در مدارس را در صورت تغییر کاربری این اماکن دنبال کرده و در صورت فروش این مدارس با قیمت مناسب، مبلغ آن را به حساب خزانه واریز کند تا این اعتبار مجددا به سازمان نوسازی مدارس برای هزینه کرد، بازگردانده شود.
وی یادآورشد: یکی از راهکارها برای احداث، تخریب، بازسازی و مقاوم سازی مدارس، تغییر کاربری و تبدیل به احسن است و همچنین ضروری است اعتبارات لازم برای نوسازی و بازسازی مدارس تامین شود تا مدارس به وضعیت مطلوب و بهینه برسند.

دیدگاه کاربران