عضویت در خبرنامه الکترونیک
معاون برنامه ریزی شهرداری تهران :

دولت مخالفت جدی با لایحه مدیریت یکپارچه شهری دارد

کد خبر: 84508
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۴۵ ب.ظ

معاون برنامه ریزی شهرداری تهران در آیین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره شکوفا گفت: دولت مخالفت جدی با لایحه مدیریت یکپارچه شهری دارد.

به گزارش نداي مردم، ناصر امانی معاون برنامه ریزی شهردار تهران در آیین اختتامیه پنجمین مجموعه جشنواره‌های شکوفا گفت: رشد جمعیت شهرنشینی تبعات ویژه‌ای را در پی دارد و بسیاری از کلانشهرها با این موضوع مواجه هستند.

وی افزود: اگر بخواهیم چالش‌های مشترک کلانشهرها را لیست کنیم ترافیک، آلودگی هوا، آب و خاک و ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله این چالش‌های مشترک است.

معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران با اشاره به اینکه دنیا بر این موضوع فائق آید و شهرهای بزرگ را به خوبی اداره کند با دو راهکار مواجه است گفت: نخست راهکار ساختاری است که براساس آن باید مدیریت واحد و یکپارچه شهرها را اداره کند و دیگری ایجاد شهر هوشمند است و براین اساس باید شهرها مجهز به سیستم هوشمند برای مدیریت و هدایت شهروندان باشند.

وی ادامه داد: در حوزه شهر هوشمند هم زیرساخت اصلی آن مدیریت یکپارچه شهری است و اگر اینگونه نباشد امکان دستیابی به شهر هوشمند را نخواهیم داشت و با این مشکلات کارهایی که انجام می‌شود مقطعی خواهد بود.

امانی در ادامه افزود :در حال حاضر در تهران مدیریت یکپارچه شهری نداریم. شهرهای ما براساس قانونی اداره می‌شود که ۶۱ سال پیش در سال ۳۴ به تصویب رسیده است. اگرچه این قانون براساس مدیریت واحد و یکپارچه نوشته شده است اما به مرور مدیریت در شهر تهران متفرق شده است.

معاون برنامه ریزی شهردار تهران تصریح کرد: مدیریت یکپارچه و حرکت به سمت شهر هوشمند یک انتخاب الزامی است. ایجاد شهر هوشمند الزاماتی را نیاز دارد؛ ساختار واحد، زیرساخت‌ واحد، استانداردهای واحد و مدیریت واحد، طبیعتا با وضعیت فعلی اداره شهرها حتما ایجاد شهر هوشمند با مشکلاتی مواجه است و میسر نخواهد شد و باید تأکید کرد که حرکت به سمت شهر هوشمند نیازمند ۴ الزامات بیان شده می‌باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه لایحه مدیریت واحد و یکپارچه شهری توسط شهرداری به دولت ارائه شده است، گفت: متأسفانه پس از مدتها و کاهش و لاغر کردن این لایحه هنوز از آن خبری نداریم و حتی خبر رسیده است که با این لایحه مخالفت جدی نیز صورت گرفته است.

معاون برنامه ریزی شهردار تهران افزود: شهرداری هوشمند را ممکن است ایجاد کنیم اما شهر هوشمند نیازمند زیرساخت‌های بیان شده است و امیدواریم با تصویب لایحه مدیریت واحد شهری در دولت و مجلس ضروری ترین زیرساخت شهر هوشمند ایجاد شود.

دیدگاه کاربران