عضویت در خبرنامه الکترونیک
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی:

هوای پاکیزه تهران،حق همه شهروندان است/ از رده خارج کردن خودروهای فرسوده باید سرعت بگیرد/آلودگی هوای تهران نشان دهنده ضعف مدیریت شهری

کد خبر: 84620
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵ ق.ظ

نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده می توان یک قدم در جهت پاک سازی آلودگی هوا برداشت، گفت: تنفس سالم، حق طبیعی شهروندان تهرانی است و باید طوری در برنامه ریزی های شهری عمل کنیم که شاهد کاهش آلودگی های آلاینده ها در سطح شهر باشیم.

به گزارش نداي مردم ، زهره طبیب‌زاده نوری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تهران نیوز» با اشاره به اینکه آلودگی هوای تهران و کلانشهر یکی از معضلات قدیمی است که نیاز به اقدام جدی و موثر مسئولان دارد، گفت:آلودگی هوا مهم‌ترین عامل در سرطان است و به همین دلیل است که تهران از نظر کودکان سرطانی جزو شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود و این زیبنده‌ ام‌القری جهان اسلام نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه نوسازی خودروهای فرسوده،چالش اصلی حل آلودگی هوای تهران است، تاکید کرد: متاسفانه تاکنون سیستم حاکمیتی خوبی برای حل این مشکل در نظر گرفته نشده است و این در حالی است که هر خودرو فرسوده ۲۰برابر خودرو نو آلودگی تولید می‌کند.
نماینده سابق مجلس خاطر نشان کرد:در زمینه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به موفقیت چندانی دست نیافته‌ایم و از سال ۸۰ تاکنون تنها بخشی از خودرو های فرسوده در کل کشور، از رده خارج شده است که در حد مطلوب نیست و باید بیشتر از این ها شاهد خارج شدن این خودروها از سیستم حمل و نقل باشیم و به قولی باید زودتر از این ها، ماشین های فرسوده را بازنشسته می کردیم.
طبیب زاده نوری در ادامه با بیان اینکه قصه تلخ آلودگی هوا با رسیدن فصل زمستان،زکام آلودگی هوا حادتر می شود و تعطیلی مدارس و به شمارش افتادن نفس‌های پایتخت، نشانه های بدی از مدیریت شهری است و نباید در فصل زمستان، پایتخت در غباری خاکستری فرو برود.
وی ابراز داشت: بحث خارج کردن خودروهای فرسوده در کمیته کاهش آلودگی هوا در سازمان محیط‌زیست کشور و همچنین در شورای شهر نسبت به خودروهایی که در مجموعه شهرداری است باید هر چه سریعتر پیگیر شود و به نتیجه برسد.
نماینده سابق مجلس اظهارداشت: تنفس سالم، حق طبیعی شهروندان تهرانی است و باید طوری در برنامه ریزی های شهری عمل کنیم که شاهد کاهش آلودگی های آلاینده ها در سطح شهر باشیم و یقینا هر شهروند تهرانی حق دارد که از آب و هوایی پاک بهره مند باشد و بتواند با نشاط و شادی زندگی کند و برای این کار، با از رده خارج کردن خودروهای فرسوده می توان یک قدم در جهت پاک سازی آلودگی هوا برداشت.

دیدگاه کاربران