عضویت در خبرنامه الکترونیک
شهردار ساوه:

اعتبار کشوری برای نوسازی ناوگان شهری محقق نشد/۳۰ دستگاه اتوبوس به سیستم حمل و نقل ساوه افزوده می‎شود

کد خبر: 84673
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۲۷ ق.ظ

شهردار ساوه گفت: سالانه ۱۰ درصد بر حجم ترافیک شهر ساوه افزوده می‌شود از این‌رو در بودجه سال آینده شهرداری شش و نیم میلیارد تومان برای پیش پرداخت خرید ۳۰ دستگاه اتوبوس اختصاص داده شد.

به گزارش نداي مردم ، ناوگان حمل و نقل شهری نقش بسزایی در کاهش حجم ترافیک و آلودگی هوا به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها دارد. اگر این ناوگان هر از گاهی نوسازی نشود بی‌شک خود به معضلی در افزایش میزان آلودگی‌ کلانشهرها دارد.

کامران جوادی شهردار ساوه در گفتگو با خبرنگار نارخبر، درباره نوسازی این ناوگان در شهرستان ساوه گفت: قرارداد خصوصی سازی خطوط ناوگان عمومی شهری تا حدود دو سال دیگر پایان می یابد و بایستی به فکر نوسازی ناوگان باشیم چراکه عمر ناوگان حمل و نقل شهری در ساوه بالا بوده از این‌رو باتوجه به مسائل محیط زیست امکان خدمات رسانی مناسب به شهروندان وجود ندارد.

وی با اشاره به هزینه های بالای تعمیر و نگهداری سیستم حمل و نقل عمومی افزود: حدود ۱۰ درصد ناوگان همیشه در حال تعمیر هستند و در مکاتباتی که از دوسال پیش با وزارت کشور داشته‌ایم مقرر شد از محل درآمدهای حاصل از صرفه جویی مصرف سوخت و بندهای تبصره بودجه وزارت نفت حدود ۱۷ هزار اتوبوس به سیستم حمل و نقل عمومی در کشور اضافه شود و به شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر که ساوه هم یکی از آن‌هاست تخصیص داده شود که متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.

افزایش ۱۰ درصدی حجم ترافیک سالانه در ساوه

جوادی بیان کرد: سالانه ۱۰ درصد بر حجم بار ترافیکی شهر ساوه افزوده می‌شود، به همین دلیل نمی توانیم معطل بمانیم. بنابراین در بودجه سال آینده ۶ و نیم میلیارد تومان به عنوان پیش پرداخت برای خرید ۳۰ دستگاه اتوبوس در نظر گرفته شد تا در یک بازه زمانی کوتاه این اتوبوس‌ها تحویل شهرستان گردد.

وی ادامه داد: قیمت هر دستگاه اتوبوس با استاندارد آلایندگی یورو ۴ معادل ۶۰۰ میلیون تومان است که بخشی از مبلغ را در بودجه سال آینده دیده‌ایم و مابقی مبلغ را در بازه زمانی خاص خود پرداخت می کنیم.

۵۰ درصد هزینه مقرر از سوی دولت پرداخت نشد

شهردار ساوه اظهار کرد: امیدواریم در یک بازه سه ساله تمام ناوگان را نوسازی کنیم، هرچند قرار بر این بود که بیش از ۵۰ درصد هزینه را به عنوان یارانه پرداخت کنند ولی ما به این نتیجه رسیدیم که دیگر برای ساوه دیر شده و خودمان باید اقدام کنیم

وی ادامه داد: نگاه بلند مدت به برنامه‌ها و طرح های قابل اجرا لازمه مدیریت شهری است، با افزوده شدن هر ساله حجم ترافیکی، چالش‌های ترافیکی آینده شهر نیازمند برنامه‌ریزی و رویکرد عملی با نگاه ۵۰ ساله و بیشتر است.

این مدیر اجرایی ساوه گفت: ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی ساوه دچار فرسودگی شده و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود در سال‌های آتی با زحمات زیادی مواجه می شویم.

دیدگاه کاربران