عضویت در خبرنامه الکترونیک
رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس :

کاهش وابستگی شهرداری به شورا با انتخاب شهرداران توسط مردم

کد خبر: 84716
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۹:۲۹ ق.ظ

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس گفت: انتخاب شهرداران توسط مردم و تحقق مدیریت واحد شهری راهکار کاهش وابستگی شهرداری ها به شوراها است.

به گزارش نداي مردم ،مهرداد بائوج لاهوتی در خصوص راهکارهای تقویت شهرداری‌ها و کاهش وابستگی و همراهی شوراهای اسلامی شهرها با شهرداری‌ها، گفت: شوراها در حال حاضر شورای شهرداری هستند، از این رو شوراها باید به جایگاه اصلی خود ارتقا پیدا کنند تا وابستگی آنها به شهرداری‌ها کاهش یابد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مدیریت واحد لازمه ارتقا جایگاه شوراها و تقویت مدیریت شهرداری است، تصریح کرد: بسیاری از تصدی‌های شهری را می‌توان به شهرداری‌ها واگذار کرد، در حقیقت واگذاری‌ها سبب حذف نگاه مردم به دولت در موارد حساس می‌شود.

وی افزود: تقویت نظارت از سوی شوراهای شهر ضمن واگذاری تصدی‌ها باید در دستور کار قرار گیرد، تشکیل هیات تطبیق مصوبات شورا نیز از سوی مجلس هم باید در همین راستا دنبال شد تا مصوبات بررسی و تصویب نهایی ‌شود، در این حالت تخلفات هم از سوی هیات تطبیق مصوبات بررسی خواهد شد، در واقع تداخل شوراها در شهرداری ها هم تخلف است که باید پیگیری شود.

لاهوتی معتقد است: علاوه بر واگذاری تصدی‌های شهری و تقویت نظارت شوراها باید تغییراتی در نحوه انتخاب شهرداران صورت گیرد تا وابستگی شهردار به شورا کاهش یابد، چراکه انتخاب شهردار توسط مردم می‌تواند بهترین راهکار باشد، کما اینکه نحوه استیضاح شهردار هم تغییراتی داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری طرح مدیریت واحد شهری و درآمد پایدار شهرداری‌ها، گفت: این طرح ها در این زمینه می‌تواند تاثیرگذاری بسیاری داشته باشد.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تغییر در نحوه انتخاب شهرداران بیش از سایر موارد می‌تواند در کاهش وابستگی شهرداری‌ها به شوراها یا بلعکس تاثیرگذار باشد.

دیدگاه کاربران